Hirdetés

Hastífusz

Ma már nálunk szerencsére csak ritkán fordul elő: évi 1-2 - főleg behurcolt - esettel kell számolnunk. Korábban (elsősorban a második világháború előtt és közvetlenül utána) súlyos, halálos kimenetelű megbetegedés volt.

tífusz |

Hogyan támadnak a baktériumok?   SubRosa Kiadó | Milch, H & mtsai

1931-1938 között 4000-20 000 megbetegedés volt, és a betegek 11 %-a meg is halt (ez évente 600-2700 halálos esetet jelent). 1945-ben, a háború következtében romlottak a közegészségügyi viszonyok is, ekkor 10 800 beteget és 1100 tífuszban meghalt személyt jelentettek.

A kórokozó (Salmonella typhi, S. paratyphi) a szájon át kerül a szervezetbe. A gyomorsav védő hatásának ellenállya bejut a vékonybélbe, ahol a bélhámsejteken áthatolva a bél körüli nyirokcsomókba kerül és ott elszaporodik. A nyirokutakon és vérereken át elárasztja a szervezetet. A májba, lépbe, epeutakba kerülve tovább szaporodik, tovább kering a vérben, és a vizelettel is ürül. A bélben tályogokat képez, a széklettel is kijut a külvilágba. A véráramba kerülve jut el a különböző szervekbe (epehólyag, csontvelő, tüdő), ahol gócokat képezhet.

Lappangási ideje 1-3 hét. Étvágytalanság, fejfájás, végtagfájdalom, magas láz jellemzi. Hasmenés ritkán fordul elő. Érdekes, jellemző tünet, hogy a magas láz ellenére a beteg pulzusszáma a lázhoz képest inkább alacsony (60-70 percenként). A hason néha rózsaszínű kiütések jelennek meg. A szem vagy a légutak nyálkahártyája is gyulladt lehet, köhögés, torokfájás kíséretében. Hasi fájdalom is előfordul. A beteg tudata zavart",ködös" állapotban van.

Antibiotikum adására a betegség lassan (3-4 hét alatt) gyógyul. A láz, a fejfájás, a zavartság, a hasi fájdalom lassan javul. A kezeletlen esetek halálozási aránya magas lehet, előfordulnak enyhe, lábon kihordott esetek is.

A betegség kiállása után hosszan tartó baktériumürítés maradhat vissza (széklet, vizelet), így a fertőzés forrása nemcsak a beteg ember, hanem a tünetmentes baktériumürítő is lehet. Ma már minimálisra csökkent a tifózus lázat okozó S. typhi és S. paratyphi előfordulása. A fejezet elején már említett évi 1-2 esetet is többnyire külföldiek vagy külföldről hazatérők teszik ki.

Kezelése

A Gram-negatív baktériumokra ható antibiotikumokkal történik. Feltétlenül szükséges az aktuális kórokozó antibiotikum érzékenységének meghatározása, mert - különösen behurcolt fertőzések esetén több antibiotikummal szemben ellenálló baktériummal kell felvenni a harcot.

A S. typhi ellen a fertőzésnek kitett személyeket (tífusz-fertőzött területre utazók, baktériumgazdák környezetében élők, laboratóriumban, fertőzőkórházban dolgozók) aktív immunizálással védik.

tífusz

2007-11-27 10:52:00

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop