Hirdetés

Trópusi betegségek

A trópusi éghajlaton előforduló betegségeket hordozó rovarok közül talán a legismertebbek a maláriát terjesztő moszkitók, az ún. Anopheles szúnyogok. A maláriaszúnyog csípése következtében az emberi szervezet vörösvérsejtjei fertőződnek. Tünetként először hirtelen hidegrázás, láz és verejtékezés jelentkezik. A maláriás rohamok általában 1-8 órán keresztül tartanak és 48 óránként ismétlődnek.

moszkító, malária |

Pulzus 2000 ;   Más-Kép Kft.

A trópusi éghajlatra jellemző betegségek hazánkban nem fordulnak elő, mivel Magyarországon nem élnek az egyes trópusi betegségeket terjesztő rovarok. Az esetenként életveszélyes rovarcsípések jellemzőire, valamint megelőzésük hatékony módszereire dr. Makara Mihály és dr. Szlávik János, a Szent László Kórház belgyógyászai, a trópusi betegségek szakorvosai hívják fel az egzotikus vidékekre utazók figyelmét.

A sárgalázat terjesztő moszkitófajták okozta fertőző megbetegedés lázzal, vérzéssel, valamint sárgasággal jár, és adott esetben az emberi szervezetre életveszélyes állapotot eredményezhet. Leggyakrabban Közép-Afrikában, illetve Közép- és Dél-Amerikában fordul elő (MSD orvosi kézikönyv a családban).

A trópusi, szubtrópusi égöv alatt előforduló, szintén moszkitók által terjesztett vírusos megbetegedés a dengue-láz, amely lázzal, nyirokcsomó megnagyobbodással és vérzéssel jár. Intenzív ízületi és izomfájdalom is kíséri, ezért csonttörési láznak is nevezik.

De nem csak moszkitók által okozott fertőző megbetegedésekkel találkozhatunk a világ egzotikusnak mondott vidékein. A folyóparti fekete legyek a trópusi féregbetegség terjesztői, amely többek között vakságot is okozhat, az Afrikában gyakori álomkór pedig az ún. cecelégytől kapható el. Pókok, skorpiók, poloskák, bolhák, valamint atkák csípése is kellemetlen, néha veszélyes reakciót indíthat el. A főleg a nyelőcsőben jelentkező, egysejtűek okozta, ún. Chagas-betegséget például a poloskák terjesztik. A hosszú évszázadokig Európában is rettegett pestist, amely baktérium által okozott betegség és bolhák "közreműködésével" kaphatja meg a védtelen utazó. Szinte valamennyi pókfaj csípése mérgező, ám a legtöbb faj esetében a szúrószerv túl rövid vagy törékeny az emberi bőr átfúrásához. A méhcsípésből "az emberek átlagosan testtömegük minden kilogrammjára számítva huszat képesek elviselni... Mindemellett, az arra fogékony embereknél már egyetlen szúrás is allergiás sokkot (anafilaxiás reakció) és így halált tud okozni" (MSD orvosi kézikönyv a családban).

Sajnos léteznek olyan rovarok, amelyek csípését, szúrását már csak utólag veszi észre az ember. Ezzel kapcsolatban nagyon fontos megjegyezni, hogy jelen orvosi ismeretek szerint a HIV vírus, az AIDS kórokozója nem terjed szúnyogcsípéssel!

A szúnyogcsípések elleni leghatékonyabb védekezés a repellensek (riasztók) megfelelő használata.

Ajánlatos a csípésnek kitett bőrfelületet ­ az elsősorban hajnalban és napnyugtakor támadó maláriaszúnyogok ellen ­ a szakorvos által javasolt repellenssel védeni. A szert 3-4 óránként érdemes újra használni, különösen forró és nedves klímájú területen. Esténként lehetőleg ne használjunk parfümöt, mert az odacsalogatja a szúnyogokat. Az orvos által javasolt repellensek használatakor mindig tartsuk be a gyártók ajánlásait, hiszen e szúnyogriasztók koncentrációja szerenként eltérő lehet. Kisgyermekeknél különösen ajánlott a szer koncentrációjának figyelembevétele az esetleges neurológiai mellékhatások miatt. Amennyiben a riasztó bőrreakciót vált ki, maradéktalanul forduljunk orvoshoz!

Ami szálláshelyünket illeti, ha lehetséges, tartózkodjunk jól megépített és jó állapotban lévő épületekben, melyeknek ablakai, illetve ajtajai szúnyoghálóval védettek. Érdemes fekvőhelyünket is védeni a moszkitók támadásával szemben. Használjunk az ágy felett hálót, mely egészen az ágy aljáig ér. Használat előtt győződjünk meg arról, hogy a háló nem lyukas és nincs a belsejében szúnyog.

Szúnyogirtó spray-k vagy szúnyogirtó lapok, valamint éghető tekercsek használata szintén hatékony védekezési mód a trópusi rovarcsípések megelőzésében.

Tanácsadás:

Szent László Kórház,

Trópusi szakrendelés

Tel.: 455-8100

moszkító, malária

2005-07-28 12:42:09

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop