Ginzeng náthára?
A kanadai orvosszövetség folyóiratában két tanulmány is foglalkozik a ginzenggel. Az egyik szerint ritkábban és rövidebb ideig voltak náthásak a ginzeng tablettát szedők, míg a másik megkérdőjelezi az eredményeket.
A kísérletben 18-65 éves felnőtteknek adtak vagy napi két ginseng tablettát, vagy placebot. Az előbbi kapszulánként 200 milligramm ginzeng kivonatot tartalmazott. A kezelés időtartama négy hónap volt, és a résztvevők egy négyes skálán osztályozták a tüneteiket.
A ginseng csoportból ritkább és rövidebb ideig tartó náthás állapotot jeleztek a résztvevők, itt 10 százalék volt kettőnél többször náthás, míg a kontrollcsoportban 23 százalék. A betegség időtartama a kezelt csoportban átlagosan 11 nap volt, míg a másikban 16,5. A csoportok között antibiotikumok vagy gyulladáscsökkentők szedése terén nem volt különbség, természetesen nem tudták, ki kapta a hatóanyagot, és ki a placebót.
A kételkedők szerint a kísérlet a résztvevők beszámolóján alapult, és nem tettek különbséget a közönséges nátha és az influenza között. A kettő távolról sem ugyanaz. Mindkettő igen kellemetlen, de az influenza miatt sokan akár kórházba is kerülhetnek, sőt, végzetes is lehet azok számára, akiknek gyenge az immunrendszerük.
A téma tehát meglehetősen vitatott, és amíg újabb kísérleteket nem végeznek el, a szakemberek a következőket javasolják a közönséges nátha elkerülésére:
- Mossunk gyakran kezet.
- Kerüljük a náthás emberek társaságát.
- Ne nyúljunk szemünkhöz, és orrunkhoz, lehet, hogy a kezünkön vannak a nátha kórokozói.
- Tartsuk szem előtt, hogy a kórokozók megtelepedhetnek olyan felületeken is, mint a telefon, a lépcső korlátja vagy a kilincs.
| nátha, ginzeng
2016-12-14 22:56:15