Mit tudunk a majomhimlőről?
Honnan indult, és hogyan terjed a majomhimlő? Egy több mint fél évszázada ismert vírus miért éppen most kezdi meghódítani a világot? Kik vannak nagyobb veszélyben, és mit tehetünk, hogy elkerüljük a fertőzést?
Honnan indult, és hogyan terjed a majomhimlő? Egy több mint fél évszázada ismert vírus miért éppen most kezdi meghódítani a világot? Kik vannak nagyobb veszélyben, és mit tehetünk, hogy elkerüljük a fertőzést?
A majomhimlő járványt globális egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította az Egészségügyi Világszervezet.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ez év június 23-án sürgősségi bizottságot hívott össze annak felmérésére, hogy a majomhimlő járvány nemzetközi jelentőségű közegészségügyi vészhelyzetet (PHEIC, Public Health Emergency of International Concern) jelent-e.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) megkezdte a dániai székhelyű Bavarian Nordic biotechnológiai vállalat Imvanex nevű, himlő elleni oltóanyagának folyamatos felülvizsgálatát, hogy a vakcina használatát kiterjessze a majomhimlővel szembeni védelmére is. Kapcsolódó cikkünkben a betegségről részletesen is olvashatnak.
A himlő egy fertőző, súlyos és gyakran halálos betegség, amely évezredek óta érinti az embereket. A himlőt 1980-ra világszerte kiirtották – egy példátlan globális immunizálási kampány eredményeként.
Az első 3 vírusgenom szekvenálása azt mutatja, hogy a jelenleg mintegy tucat országból jelentett majomhimlő betegségeket a kevésbé veszélyes nyugat-afrikai vírusváltozat okozza.
A mai napig több tucat megerősített és gyanús esetet jelentettek világszerte, néhány esetben nem nyilvánvaló az eredete, ami azt jelenti, hogy a vírus észrevétlenül terjed.
Egy új tanulmány, melyet a kanadai McMaster Egyetem nemzetközi kutatócsoportja a Current Biology című tudományos folyóiratban közölt, a fekete himlő evolúciójának kezdetét a 16-17. századra teszi. Továbbra sem lehet tudni, melyik állat volt a vírus forrása, és mikor került át először az emberre.
Az InforMed által nyújtott információ célja, hogy segítse a látogatók és orvosuk közötti kapcsolatot, nem pedig, hogy pótolja!