Mit tudunk a majomhimlőről?
Honnan indult, és hogyan terjed a majomhimlő? Egy több mint fél évszázada ismert vírus miért éppen most kezdi meghódítani a világot? Kik vannak nagyobb veszélyben, és mit tehetünk, hogy elkerüljük a fertőzést?
Honnan indult, és hogyan terjed a majomhimlő? Egy több mint fél évszázada ismert vírus miért éppen most kezdi meghódítani a világot? Kik vannak nagyobb veszélyben, és mit tehetünk, hogy elkerüljük a fertőzést?
A világjárvány 2 és fél éve velünk van, de a körülmények folyamatosan változnak – és ez megnehezítheti a legrosszabb hatások elkerülésére irányuló erőfeszítéseket.
A legtöbb COVID-19-páciens viszonylag gyorsan felépül a szaglás és az ízlelés elvesztése után. A BMJ brit orvosi folyóirat metaanalízise szerint azonban körülbelül 5%-uk tapasztalhat elhúzódó rendellenességeket. A nők kétszer olyan gyakran érintettek, mint a férfiak.
Amerikai kutatók egy monoklonális antitestet fedeztek fel, amely a SARS-CoV-2 S fehérje „szárának” változatlan régiójához kötődik. Az első laboratóriumi kísérletekben semlegesítő hatást értek el a SARS-CoV-2 összes változata, valamint más béta-koronavírusok, például a SARS-CoV és a MERS-CoV, valamint néhány nátha vírus ellen.
A majomhimlő járványt globális egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította az Egészségügyi Világszervezet.
Ha valaki átesett a bárányhimlőn, nagy a valószínűsége, hogy a vírus még mindig jelen van a szervezetében. A varicella-zoster vírus évtizedekig szunnyadhat minden tünet nélkül, és ha aktivizálódik, elindul az idegrostok mentén egészen a bőrfelszínig. Ha itt kialakulnak a fájdalmas kiütések, akkor beszélünk övsömörről.
Az európai nemzeteknek fel kell gyorsítaniuk az oltás felvételét és újra be kell vezetniük a maszk viselését, hogy megbirkózzanak a COVID-19-es esetek Omicron-származék által okozott megugrásával, és elkerüljék a szigorúbb intézkedéseket az év folyamán – mondta Hans Kluge, a WHO európai regionális igazgatója.
A covid-19 PCR teszt alapvetően arra ad választ, hogy jelen pillanatban van-e fertőzés a szervezetünkben.
6,412 millió a beoltottak, 8036 az új fertőzöttek száma, a múlt héten elhunyt 35 beteg
Tekintettel a koronavírus-fertőzöttek növekvő számára, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) már nemcsak a 80 év feletti, hanem a 60-79 éves korosztály és a veszélyeztetett csoportok tagjainak is javasolja az mRNS-vakcina második emlékeztető adagjának felvételét - közölte az Európai Bizottság.
Az InforMed által nyújtott információ célja, hogy segítse a látogatók és orvosuk közötti kapcsolatot, nem pedig, hogy pótolja!