Cáfol az AstraZeneca
„Azok a beszámolók, melyek szerint az AstraZeneca/Oxford vakcina hatékonysága csak nyolc százalék a 65 év feletti felnőttek esetén teljesen megalapozatlanok” – reagált a vakcinagyártó a terméküket ért kritikára.
Az AstraZeneca közleménye szerint az Egyesült Királyság vakcinánciós szervezete (Joint Committee on Vaccination and Immunisation) támogatja ennek a korcsoportnak az oltását. Hozzáteszik, hogy hogy a brit törzskönyvezési hatóság (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) is támogatja a vakcina 65 év feletti vészhelyzeti felhasználását.
A cég közleményében külön kitér a The Lancet című folyóiratban nyilvánosan publikált klinikai adatokra, ami szerint „az idősek közt száz százalékban alakult ki COVID-19 tüskefehérje-ellenes antitest a vakcina második adagjának beadását követően”.
Egészségügyi szakpolitikusok szerint ha a vakcinát tényleg csak 65 év alatt engedélyezik az EU-ban, az annak lesz köszönhető, hogy az oltóanyagot főleg fiatalokon tesztelték. A Handelsblatt beszámolója szerint a vakcinával az a gond, hogy az engedélyeztetési eljáráshoz benyújtott dokumentáció alapján nagyon alacsony, mindössze nyolc százalékos a hatékonysága a 65 éven felülieknél.
Az AstraZeneca nemrégiben jelentette be, hogy nem tudja leszállítani az Európai Uniónak azt a mennyiséget az oltóanyagából, amiről az előzetes megállapodások szóltak. Brüsszelben január 25-én ezért tartottak válságtanácskozást.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn telefonbeszélgetés keretében felszólította az AstraZeneca oltóanyaggyártó vállalat vezérigazgatóját az unióval kötött szerződésekben foglaltak teljesítésére és a koronavírus elleni vakcina kiszállításának felgyorsítására.
A brit-svéd érdekeltségű vállalat pénteken jelentette be, hogy gyártási gondok miatt 60 százalékkal, 31 millió adagra csökkenti az első negyedévben az Európai Uniónak szánt oltóanyagellátmányt.
A bizottság elvárja, hogy az AstraZeneca betartsa a szerződésben foglaltakat, ez elengedhetetlen az uniós lakosság biztonságára nézve.
Az EU már a feltételes forgalomba hozatali engedély elnyerése előtt jelentős beruházásokkal segítette a céget annak érdekében, hogy a hivatalos jóváhagyást követően biztosítható legyen a szükséges oltóanyag-mennyiség és a folyamatos szállítás.
Sztella Kiriákidész azt mondta: nem kapott kielégítő választ a cégtől aggodalmaira.
"További válaszokat várunk a vállalattól azzal kapcsolatban, hogy pontosan hány adag vakcinát gyártottak eddig, és ebből mennyit és hová szállítottak".
A bizottság egy export-átláthatósági mechanizmust javasol létrehozni, "mivel tisztán akarnak látni az oltások EU-ból történő kivitelével kapcsolatban."
A jövőben a vakcinagyártó cégeknek előre kell jelezniük, ha az unión kívülre akarnak szállítani oltóanyagot, ez egyedül a humanitárius szállítmányokra nem vonatkozik.
Az Európai Gyógyszerügynökség még várhatóan ezen a héten döntést hoz az AstraZeneca gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem koronavírus elleni készítményének uniós alkalmazhatóságára vonatkozó ajánlásáról.
Az Európai Bizottság augusztus végén kötött szerződést a céggel 300 millió adag oltóanyag beszerzéséről.