A műtéti seb fertőzését észlelték több nőnél, akik ugyanabban az intézményben estek át mellnagyobbító műtéten. A szerzők beszámolója szerint a kórokozó, ám eddig ismeretlen mycobacterium-törzs eredetét követve az egyik sebészhez, illetve kerti pezsgőfürdőjéhez vezettek a nyomok.
Elindult a koronavírus-járvány új hulláma Németországban, ezért ismét viselni kell a maszkot zárt térben és be kell adatni a negyedik oltást.
A belga Louvain-i Katolikus Egyetem (UC Louvain) bejelentette, hogy kutatóinak sikerült azonosítaniuk azt a kulcsot, amely lehetővé teszi a COVID-19 vírusa számára, hogy megtámadja a sejteket. Sőt, sikerült bezárniuk a zárat, hogy blokkolják a vírust, és megakadályozzák, hogy kölcsönhatásba lépjen a sejttel, ezzel megelőzve a fertőzést.
Az alvó herpeszvírusok egy korábban ismeretlen, mikroRNS által közvetített sejtmechanizmuson keresztül aktiválódnak. Erről a Würzburgi Egyetem Virológiai Tanszékének kutatócsoportja számolt be a Nature folyóiratban
A kutatók még mindig nem tudják pontosan, hányan szenvednek hosszú ideig a Covid-tól, mi okozza, vagy hogyan lehet a legjobban kezelni. Sok beteg agyi ködről és számos egyéb tünetről panaszkodik, hónapokkala fertőzés után.
A héten megugrott a Pfizer COVID-19 vírusellenes Paxlovid alkalmazása, melyet az alacsonyabb kockázatú COVID-betegek számára javasoltak. Egyes orvosok azonban újragondolják a gyógyszer felírását, miután a CDC arra figyelmeztetett, hogy a tünetek kiújulhatnak a gyógyszeres kezelés befejezése után, és a betegeknek másodszor is karanténba kell vonulniuk.
A himlő egy fertőző, súlyos és gyakran halálos betegség, amely évezredek óta érinti az embereket. A himlőt 1980-ra világszerte kiirtották – egy példátlan globális immunizálási kampány eredményeként.
Az első 3 vírusgenom szekvenálása azt mutatja, hogy a jelenleg mintegy tucat országból jelentett majomhimlő betegségeket a kevésbé veszélyes nyugat-afrikai vírusváltozat okozza.
Az emberiség történelme összefügg a járványok történetével. Számos ókori felirat vagy irodalmi mű emlékezik meg járványokról, de ma már nehéz megállapítani, milyen fertőző betegségekről lehetett szó. Inkább csak sejtjük, hogy himlő, pestis vagy malária fordult elő.
Az első hatékony védőoltást, amely a modern kor védőoltási elvét és gyakorlatát
megalapozta, a himlő megelőzésére használták.