Hirdetés

Tüdőgyulladás (eozinofil sejtes)

Az eozinofil sejtes tüdőgyulladás, más néven pulmonális eozinofil sejtes szindróma (PIE) a tüdőbetegségek olyan csoportja, amelyben speciális fehérvérsejtek, ún. eozinofil sejtek nagy számban jelennek meg a tüdőben és általában a vérben.

eozinofil sejtes, tüdőgyulladás, PIE, pulmonális eozinofil sejtes |

InforMed Hírek20   InforMed | Sándor, K

Az eozinofil sejtek a tüdő immunvédelmében vesznek részt. Az eozinofil sejtek száma megemelkedik számos gyulladásos és allergiás reakcióban, beleértve az eozinofil sejtes tüdőgyulladás bizonyos típusait gyakran kísérő asztmát is. Az eozinofil sejtes tüdőgyulladásban az apró léghólyagok (alveolusok), és a légutak is gyakran megtelnek eozinofil sejtekkel. Az eozinofil sejtek a vérerek falában is felszaporodnak, és asztma kialakulásakor nyákdugók tömíthetik el a szűkült légutakat.

Az eozinofil sejtek megjelenésének pontos oka nem ismert, és gyakran nem sikerül kimutatni az allergiás reakciót kiváltó anyagot sem. Az eozinofil sejtes tüdőgyulladás néhány ismert oka közé tartoznak bizonyos gyógyszerek, kémiai anyagok, gomba- és parazitafertőzések és a férgesség.

Tünetek és kórisme

A tünetek enyhék, vagy akár az életet veszélyeztetők is lehetnek. Az egyszerű eozinofil sejtes tüdőgyulladás (Löffler-szindróma) és a hozzá hasonló tüdőgyulladások hőemelkedést és légúti panaszokat okozhatnak. A beteg esetenként köhög, sípolva lélegzik vagy nehézlégzése van, de általában gyorsan meggyógyul. Az eozinofil sejtes tüdőgyulladás esetenként néhány óra alatt súlyos légzési elégtelenség kialakulásához vezethet.

A krónikus eozinofil sejtes tüdőgyulladás súlyos állapot, mely kezeletlen esetekben gyakran tovább romlik. Életveszélyes fokú súlyos nehézlégzés alakulhat ki.

Az eozinofil sejtes tüdőgyulladásban végzett vizsgálatok nagy mennyiségű eozinofil sejtet mutatnak ki a vérben, néha a normális érték 10-15-szörösét. A mellkasröntgen általában a tüdőgyulladásra jellemző árnyékoltságot mutatja. A baktérium vagy vírus okozta tüdőgyulladással ellentétben, a sorozatos mellkasröntgen itt gyorsan kialakuló, majd eltűnő árnyékokat mutat. A felköhögött köpet mikroszkópos vizsgálata az eozinofil sejtek jellemző öntvényeit mutatja, és nem a bakteriális gyulladásra jellemző granulocita rétegeket. A betegség okának felkutatására egyéb laboratóriumi vizsgálatok végezhetők, különösen gombás vagy parazitás fertőzés esetén. A vizsgálatok során székletvizsgálat is történhet. Azt is érdemes megfontolni, hogy lehet-e a beteg által szedett gyógyszerek valamelyike a betegség oka.

Kezelés

Az eozinofil sejtes tüdőgyulladás lehet enyhe, és magától javulhat. Súlyos esetekben kortikoszteroid, például prednizolon adása szükséges. Ha a beteg egyidejűleg asztmás is, szokásos asztmaellenes kezelést is kap.Ha a kórokozók férgek vagy egyéb paraziták, ezek a megfelelő gyógyszerekkel kezelendők. Alapvető, hogy minden olyan gyógyszer szedését abba kell hagyni, amely a betegséget okozhatja.

eozinofil sejtes, tüdőgyulladás, PIE, pulmonális eozinofil sejtes

2009-03-03 14:45:58

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop