Hirdetés

Génterápiával a tüdőrák ellen

Tüdőrák-kutatóknak sikerült egy új módszerrel megelőzniük a betegséget kísérleti egerekben. Az eredményt a tumor egy hibás génjének korrekciójával érték el.

Tüdő daganatok, Tüdő daganat, Pulmonaris daganat, Tüdő tumor, Pulmonaris tumor, gén, genetika, tüdőrák |

The New York Times Health News Service   Medincorp | Candon, P.

A Cancer Research január 24-i számában közölt cikkben ismertetett eljárással nem csupán a tüdőrák, hanem a szívbetegség kezelésében is jelentős előrelépés várható.

"Egyértelmű, hogy a rákban kulcsszerepet játszó géneket azonosítottuk és ismertük meg," - jelentette ki a kutatást vezető dr. Antonio Giordano, a philadelphiai Thomas Jefferson University patológus, anatómus és sejtbiológia professzora.

Dr. Giordano és nemzetközi csoportja elsőként azt fedezték fel, hogy a hibás, Rb2/p130 jelű gén nem működik megfelelően egyes daganatsejtekben.

A kutatók a gén felfedezése után klónozták az Rb2/p130-t. Ez a gén a szervezet összes szervében és szövetében megtalálható. Dr. Giordano megfogalmazásában egy sor sejtfolyamatnak ez a "főkapcsolója".

Egyik feladata a sejtosztódás szabályzása és ellenőrzése.

A kutatók ezután úgy döntöttek, hogy megkísérlik a mutáns géneket normális génekkel helyettesíteni, hogy megállapítsák: ezáltal megelőzhető-e a tumor növekedése.

A teszteléshez egerekben injekcióval humán nem kissejtes tüdőrákot idéztek elő - ilyet okoz a dohányzás, az azbesztózis és egyes vírusok. Az állatok a várakozásnak megfelelően tüdőrákot kaptak.

Ugyanakkor dr. Giordano és munkatársai egy Rb2/p130-ból és retrovírusból álló gyógyszert készítettek. A retrovírus tette lehetővé a gén bejutását a sejtbe. Miután a gyógyszert az egerekbe fecskendezték, a kutatók a tumorok csökkenését tapasztalták.

"A tumoroknál, így a tüdőráknál is fordított viszony áll fent a daganat agresszivitása és az Rb2 gén kimutathatósága között - mondta dr. Giordano -, amikor normális génnel helyettesítettük a mutáns gént, drámai módon csökkent a daganat növekedése."

Az Rb2/p130 a tumor fejlődését gátló gének nagy családjának tagja. Ide tartoznak még az alaposan tanulmányozott Rb1/p105 és p53 is. Ezen gének kiiktatásával a rák folyamatosan képes növekedni.

A tüdődaganatok mintegy 90 százalékában a mutált Rb2/p130 van. Ugyanakkor más daganatokban a gén más jellegű hibát mutat.

"Tüdőrák esetében azt figyeltük meg, hogy a gén eltűnik, ha a tumor nagyon agresszív - magyarázta a kutató -, de más ráktípusoknál, így a leukémiánál ez a gén a normál értékeken marad, bár más, nem a rendes helyén."

Leukémia esetén az Rb2/p130 a citoplazmában van, nem pedig ott, ahol normálisan lennie kellene, vagyis a sejtmagban.

Ez azért is érdekes, mert arra utal, hogy egy nap minden betegnek személyre szabott gyógymódja lesz a saját génhibáinak kijavítására, mondta dr. Giordano.

Emellett nagyon valószínű, hogy a gén fontos szerepet játszik a szívbetegségekben és az érelmeszesedésben is. A sejtosztódás és -burjánzás az alapja az artériában keletkező lerakódásoknak is.

Egy másik kísérletben dr. Giordano és csoportja szívbeteg patkányoknál próbálta megállapítani, hogy melyik a jobb módszer, az angioplasztika vagy az Rb2/p130 génterápia. Úgy látták, hogy a génterápia segít a tünetek enyhítésében és megelőzte a tünetek kiújulását.

A kutatók a továbbiakban intenzív vizsgálatnak vetik alá a génterápiát, hogy esetleges káros mellékhatásairól több információs szerezzenek. Ha az eljárás biztonságosnak mutatkozik, megkezdik a klinikai kísérleteket, tüdőrákos embereken. Ezekre már csupán hat hónapot kell várni.

A kutatómunka a nápolyi és sienai egyetemek, a dallasi University of Texas, a New York-i Bristol-Myers Squibb és a Thomas Jefferson Universityn működő Sbarro Institute for Cancer Research and Molecular Medicine közös vállalkozása volt.

Megjelent: Medical PressCorps News Service

Tüdő daganatok, Tüdő daganat, Pulmonaris daganat, Tüdő tumor, Pulmonaris tumor, gén, genetika, tüdőrák

2002-07-31 17:10:16

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop