Hirdetés

Atípusos tüdőgyulladás

Az atípusos tüdőgyulladások kórokozói eltérnek az ún. típusos baktériumoktól, vírusoktól vagy gombáktól. A két leggyakoribb baktériumszerű kórokozó a Mycoplasma és a Chlamydia (ejtsd: mikoplazma és Klamidia).

atípusos tüdőgyulladás |

InforMed Hírek20   InforMed | Sándor, K

A Mycoplasma pneumoniae 5-35 éves kor között a tüdőgyulladások leggyakoribb okozója, más életkorban azonban ritka. j árványok elsősorban zárt közösségben alakulhatnak ki, pl. diákok, katonák és családtagok között. A járványok lassan alakulnak ki, mert a lappangási idő 10-14 napig tart. A tüdőgyulladás e formája leggyakrabban tavasszal jelentkezik.

A mycoplasma tüdőgyulladás gyakran étvágytalansággal, torokfájással és száraz köhögéssel kezdődik. A tünetek lassan súlyosbodnak. Az erős köhögési rohamok sok köpetet eredményezhetnek. A betegek 10-20%-ában piros kiütések alakulnak ki. Esetenként vérszegénység, ízületi fájdalom, vagy neurológiai tünetek jelentkeznek. A tünetek egy-két hétig tartanak, majd lassú javulás következik. A betegek egy része hetek múlva is fáradtnak és gyengének érzi magát. Bár a mycoplasma okozta tüdőgyulladás súlyos is lehet, lefolyása általában enyhe, és a betegek többsége kezelés nélkül is meggyógyul.

A Chlamydia pneumoniae 5-35 éves kor között gyakran okoz tüdőgyulladást, azonban számos alkalommal betegít meg idősebbeket is. A betegség emberről emberre terjed, cseppfertőzéssel, köhögéssel. A tünetek a mycoplasma okozta tüdőgyulladáshoz hasonlók. A legtöbb ember nem betegszik meg súlyosan, az idősebbek 5-10%-a mégis meghal.

Mindkét betegség diagnózisa a feltételezett kórokozó ellen termelt antitest kimutatásával (vérvizsgálattal) és mellkasröntgennel történik.

Az eritromicin és tetraciklin antibiotikumok hatásosak, de a chlamydia okozta tüdőgyulladás gyógyulása lassúbb, mint a mycoplasma által kiváltott megbetegedésé. Ha a kezelést túl korán hagyják abba, a tünetek visszatérhetnek.

atípusos tüdőgyulladás

2009-02-02 16:56:39

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop