A köhögés - mit tehetünk?
A köhögés időnként olyan kínzó méreteket ölthet, hogy betegségnek tekintjük, holott csak tünet, sőt valójában szervezetünk védekezőreflexe.
ÚJ
A köhögés időnként olyan kínzó méreteket ölthet, hogy betegségnek tekintjük, holott csak tünet, sőt valójában szervezetünk védekezőreflexe.
A nehézlégzés (diszpnoe - dyspnoe) a nehéz légvétel kellemetlen érzése. Az egészséges ember terheléskor és nagy magasságokban gyorsabban lélegzik.
A stridor a légzés alatt, elsősorban belégzéskor hallható sípoló hang, mely a garat (farinx), a gége (larinx) vagy a légcső (trachea) részleges elzáródásának következménye.
A mellkasi fájdalom a mellhártyából, tüdőkből, mellkasfalból, és a mellkasban található, nem a légzőrendszerhez tartozó szervekből, különösen a szívből eredhet.
A légzési elégtelenség olyan állapot, amelyben a vér oxigénszintje veszélyesen lecsökken, vagy a széndioxidszint veszélyesen megemelkedik.
A köhögés a légutak szabaddá tételére szolgáló védekező mechanizmus. Nem mindig lehet eldönteni, hogy mi okozza, de vannak azért az egyes típusokra jellemző tünetek.
Nincs bizonyíték arra, hogy az elhúzódó köhögés kezelésére szedett gyógyszerek bármilyen kedvező hatással járnának - állapították meg a Bázeli Egyetem kutatói tanulmányukban, mely a British Journal of General Practice című szakfolyóiratban jelent meg.
Ha por vagy váladék irritálja a torkunkat, köhögünk, így tisztítja ki a szervezet a tüdőt és a légcsövet. A nátha vagy az influenza okozta köhögés magától is elmúlik, de ha súlyosabb betegség a köhögés oka, kezelni kell. Többféle olyan módszer is létezik a köhögés csillapítására, amelyektől jobban érezzük magunkat.
A köhögés elmúlása általában tovább tart, mint ahogy az emberek gondolják - állapították meg amerikai szakemberek, akik szerint az állapot enyhülésének várt és valós időtartama közötti eltérés könnyen arra sarkallhatja a betegeket, hogy antibiotikumot szedjenek, amely azonban nem gyorsítja a felépülés folyamatát.
Nem kell ahhoz betegnek lennünk, hogy fulladjunk vagy légzési nehézségeink támadjanak, hiszen mindannyian végeztünk már fizikailag megterhelő munkát: cipeltünk mázsás szatyrokat, felgyalogoltunk a 7. emeletre, amikor rossz volt a lift vagy éppen futottunk a villamos után… A fizikai aktivitáson kívül a túlzott idegi, lelki igénybevétel, a kimerültség, a szorongás és a depresszió is okozhat fulladásérzést!
Az InforMed által nyújtott információ célja, hogy segítse a látogatók és orvosuk közötti kapcsolatot, nem pedig, hogy pótolja!