Köhögéscsillapítás
Ha por vagy váladék irritálja a torkunkat, köhögünk, így tisztítja ki a szervezet a tüdőt és a légcsövet. A nátha vagy az influenza okozta köhögés magától is elmúlik, de ha súlyosabb betegség a köhögés oka, kezelni kell. Többféle olyan módszer is létezik a köhögés csillapítására, amelyektől jobban érezzük magunkat.
Köhögéscsillapítás otthon
Igyunk sok folyadékot, és használjunk párásítót. Polcoljuk fel több párnával a fejünket éjszakára, és együnk egy kis mézet lefekvés előtt. Egyéves kor alatt ne adjunk mézet a gyereknek.
A hurutos köhögés csillapítása
Ha váladékot köhögünk fel, keressünk a patikában köptetőket. Ha nagyon sok váladék ürül, keressük fel az orvost. Akkor is beszéljük meg a gyógyszerelést, ha súlyosabb betegség áll a háttérben: például tüdőtágulás, tüdőgyulladás, idült hörghurut vagy asztma.
A száraz köhögés csillapítása
Nátha és influenza esetén, vagy ha por, füst belélegzése esetén gyakori a száraz köhögés, ilyenkor a köhögéscsillapító szerek használnak. Ezektől jobban is alszunk. Ha kapar a torkunk, szopogassunk cukorkát.
Ha a gyerek köhög
Négyévesnél fiatalabb gyereknek azért ne adjunk köhögés ellen gyógyszert, mert súlyos mellékhatásai lehetnek. 4-6 éves gyerek esetében is mindenképpen beszéljük meg a kérdést a gyermekorvossal. Egyéves kortól egy kanál mézet már adhatunk a kicsinek a köhögés csillapítására.
A köhögés és az antibiotikumok
Általában nem segítenek, hiszen a legtöbb köhögést vírusfertőzés okozza, mint a nátha vagy az influenza, az antibiotikumok pedig csak bakteriális fertőzés ellen hatásosak. Ha a köhögés egy hét alatt nem múlik el, keressük fel ez orvost, hogy nem arcüreggyulladásról vagy tüdőgyulladásról van-e szó. Ilyenkor lehet, sőt kell is antibiotikumokat szedni.
Allergiás és asztmás köhögés
Az allergia köhögést, tüsszentés okozhat, ilyenkor segíthet az antihisztamin. Léteznek már olyan készítmények is, amelyek nem okoznak álmosságot. Ha sípoló légzés kíséri a köhögést, lehet, hogy asztmáról van szó, menjünk orvoshoz.
A dohányosok köhögése
Különösen reggel jelentkezik, de lehet súlyosabb betegség jele is: a légutakat irritáló füsttől kialakulhat krónikus hörghurut, de a köhögés lehet a rák figyelmeztető jele is. Ha szokatlant tapasztalunk, vagy a köhögés a dohányzás abbahagyása után egy hónappal is még fennáll, keressük fel az orvost.
Mi okozhat még köhögést?
Ha nyolc hétnél tovább tart a köhögés, számtalan ok jöhet szóba. Krónikus köhögést okozhat a savas reflux, a GERD. Lehet a köhögés a vérnyomáscsökkentő ACE-gátló gyógyszerek mellékhatása is, de jelezhet szamárköhögést, sőt szívelégtelenséget is.
Mikor hívjuk az orvost?
- ha erős a köhögés, és véres a köpet
- ha sípoló légzést, légszomjat tapasztalunk vagy szorítást a mellkasban
- ha három napnál tovább tart a láz
- ha a gyereket rázza a hideg vagy éjjel köhögési rohama van
- ha hét nap után sem tapasztalunk javulást.
| köhögés, gyógyszer, megfázás, COPD, dohányzás
2017-08-09 22:39:31