Az erekciós zavarról
Erekciós zavarról akkor beszélünk, ha a férfi ismételten nem képes fenntartani az erekcióját. Kezelés nélkül az erekciós zavar megnehezíti a szexuális aktust. Az impotenciának is nevezett állapot valaha tabu téma volt, de napjainkban, a sikeres kezelési módszereknek köszönhetően már egyre többet hallani róla.
A férfiak rendellenes szexuális működésének több formája van, ide tartozik a csökkent libidó vagy az ejakulációs zavar is. Az erekciós zavar is egy ezek közül, de kizárólag az impotenciát értjük alatta. Az impotens férfiaknak lehet egészséges a libidójuk, csak a testük nem válaszol rá. A legtöbb esetben a problémának fizikai alapja van.
Az erekciós zavar tünetei
– túlságosan puha erekció
– rövid ideig tartó erekció
– képtelenség az erekcióra.
Az erekciós zavar az idős korral egyre gyakoribbá válik, de nem része az öregedési folyamatnak. 40 éves korban a férfiak 5 százaléka, 65 éves korban 15-25 százaléka tapasztal erekciós problémát, ez azonban nem jelenti azt, hogy az idős korral vége a szexuális életnek, az impotencia bármely korban kezelhető.
Erekció akkor jön létre, amikor a barlangos testek megtelnek vérrel, a pénisz megnő és merev lesz. Ezt a folyamatot az agyból és a nemi szerveket ellátó idegekből jövő ingerek váltják ki. Bármi, ami elzárja az ingerület útját vagy korlátozza a véráramlást, erekciós zavarhoz vezethet.
Az erekciós zavar okai
A krónikus betegségekkel való kapcsolat a legszembeötlőbb a diabétesz esetében, de impotenciához vezethet a szív- és érrendszeri betegség, az érelmeszesedés, a vesebetegség és a sclerosis multiplex is.
Az életmód is jelentős szerepet játszik, mivel bizonyos viselkedési formák – dohányzás, túlzott italozás és kábítószer használat – károsítják az ereket és negatívan hatnak a vérkeringésre.
Műtétek és bizonyos gyógyszerek is okozhatnak erekciós zavarokat, ilyenkor az orvossal kell megbeszélni a gyógyszerváltás kérdését.
Különösen idősebb férfiaknál lehet szó az impotencia fizikai okairól, de az esetek 10-20 százalékában a pszichés tényezők – depresszió, az önbecsülés alacsony foka, szorongás – is közrejátszanak.
Kutatások bizonyítják, hogy a versenyszerűen kerékpározóknál is gyakoribbak az erekciós zavarok, mint más sportolóknál, ezért egyes kerékpárülések a felelősök.
Az erekciós zavar a szívbetegség jele lehet
Egyes esetekben az impotencia valamely súlyosabb betegség figyelmeztető jele lehet. A kutatók szerint az erekciós zavarral diagnosztizált férfiakat szív- és érrendszeri megbetegedés szempontjából ki kellene vizsgálni. Ez nem azt jelenti, hogy minden erekciós problémával küszködő férfi szívbeteg, sem azt, hogy minden szívbeteg impotens, a betegeknek azonban tisztában kell lenniük a kettő közötti kapcsolattal.
Az erekciós zavar kezelése
Sokan már az életmódváltás hatására is javulást tapasztalnak, a dohányzás abbahagyása, a fogyás és a testmozgás ugyanis mind javítja a vérkeringést.
A Viagráról szinte mindenki hallott már, de nem ez az egyetlen gyógyszer az erekciós zavarokra, csupán az egyike az ún. PDE-gátlóknak, amelyek fokozzák a vérkeringést. Értágító hatású injekciós kezelés is szóba jöhet megoldásként.
További lehetőségek a vákuumpumpa, vagy a műtét, ha a problémát egy elzáródott ér okozza. A tartós erekciós zavarban szenvedők számára léteznek különféle felfújható vagy képlékeny anyagból készült implantátumok is.
Amennyiben az impotenciának ismert pszichés oka van, hasznos lehet a pszichoterápia, ezt a legjobb párterápiaként értelmezni.
Számtalan „csodaszer” kapható a piacon, különféle teák és porok, ám jobbára ismeretlen összetételük miatt az orvosok nem ajánlják ezek szedését.
Hogyan csökkentsük az erekciós zavar kockázatát?
– sportoljunk és ügyeljünk a testsúlyunkra
– hagyjuk abba a dohányzást
– kerüljük a túlzott alkoholfogyasztást és a drogokat
– tartsuk karban a diabéteszt
Végezetül fontos, hogy a problémáról és a kezeléséről nyíltan, szorongás nélkül tudjunk beszélni a partnerünkkel, hiszen őt is érinti.
| erekciós zavar, impotencia, szex
2019-04-15 16:34:00