Hirdetés

Az egyedüllét növeli a későbbi leépülés kockázatát középkorú nőknél

Ha Ön egyedülálló negyvenes hölgy, akkor jól dönt, ha keres egy párt maga mellé. Egy új skandináv vizsgálat eredményei szerint ugyanis a középkorú, egyedül élő embereknél nagyobb kockázattal alakul ki később szellemi leépülés, mint házasságban élő társaiknál.

demencia, elbutulás |

InforMed Hírek6   InforMed | Seprődi, B.

Mielőtt azonban az oltár felé veszi az útját a kedves olvasó, érdemes megemlíteni egy-két részletet. „Az ember ugyanis azt gondolná, hogy azok, akik lassabban gondolkodnak, hamarabb mutatnak tüneteket, és így hamarabb jelentkeznek a problémák a házasságban is.

Azt is tudjuk – mégpedig egy izraeli vizsgálatból – hogy az életről való eszmecsere védi az agyat. Így tehát valóban van mitől félnie annak, aki egyedül él.

Egy svéd vizsgálatban az egyedül és társsal élő egyének közötti különbségeket vizsgálták 1449 finn személy adatainak feldolgozásával. A résztvevőknél a negyvenes éveikben, és átlagosan 21 évvel később, 1998-ban végeztek kérdőíves felmérést.

A résztvevők mintegy 10 %-ánál ismertek fel valamilyen kognitív károsodást a második kérdőív során, 48 résztvevő Alzheimer-kórban szenvedett. Azok, akik társas kapcsolatban éltek a negyvenes éveikben, kisebb valószínűséggel szenvedtek el kognitív károsodást, mint az elváltak, özvegyek, külön- és egyedül élők.

Figyelembe véve az eddig ismert egyéb tényezőket, mint a súlyt, fizikai aktivitást és képzettséget, a szerzők azt találták, hogy a kapcsolatban élők még mindig 50 %-kal alacsonyabb kockázattal mutattak szenilitásra utaló jeleket, mint egyedül élő társaik. Azoknál, akik egész életükben egyedül éltek, kétszeres kockázattal bírtak demencia szempontjából, és a negyvenes éveikben elvált egyének háromszoros kockázattal bírtak.

Azt nem tudjuk, hogy miért jelent kockázatot az egyedül élés. „A kognitív és intellektuális stimuláció általában véve védelmet jelent az agy számára” – emlékeztettek a szerzők. – „A páros élet azt is jelenti, hogy találkozol más elképzelésekkel, perspektívákkal és igényekkel. Kompromisszumokra, döntéshozatalra és problémamegoldó képességre van szükség, ami több ember esetén nagyobb és bonyolultabb feladat. Egyszerűbb beszorulni a rutin tevékenységek és a megszokások hálójába, ha egyedül élünk.”

Ez az elmélet azonban csak részben magyarázza a vizsgálat eredményeit, ugyanis az özvegyek jóval magasabb kockázattal bírnak demencia szempontjából.

Egy másik vizsgálat során izraeli szerzők 9000 egyént követtek egy több éves vizsgálat során. Azt tapasztalták, hogy a családi élet nehézségein „rágódó” résztvevők nagyobb kockázattal mutatnak később időskori leépülésre utaló tüneteket. Az ilyen egyének több mint egyötöde mutatott szenilitásra utaló jeleket, szemben a „minden problémán rágódók” 14 %-ával. A legkisebb kockázatot azok mutatták, akiket a munkahelyi nehézségek foglalták le.

Miért van ez a különbség? Ez egyik lehetséges magyarázat, hogy az egyik témánál hatékony problémamegoldásra van lehetőség, és ez inspirálja a kognitív aktivitást. Ez ugyanis igazoltan csökkenti az időskori leépülés kockázatát.

Newsweek
demencia, elbutulás

2008-08-06 09:05:00

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop