Hirdetés

Az Alzheimer-kór vérből kimutatható

Az úgynevezett plakk-peptidek magas vérszintje Alzheimer-kórra utalhat idős embereknél. Erre a következtetésre egy olyan vizsgálat eredményei alapján jutottak, ami 1125 idős ember adatait dolgozta fel. A résztvevők a hetvenes éveik végén voltak, amikor az első vérvizsgálaton átmentek. Fél évvel később 104 páciensnél jelent meg Alzheimer-kór.

Alzheimer-kór, fehérje, amiloid |

InforMed Hírek6   InforMed | Seprődi, B.

Azok, akiknél magas volt az A-béta 42 protein vérszintje, jóval nagyobb valószínűséggel betegedtek meg Alzheimer-kórban. Ez a fehérje az Alzheimer-kóros betegek agyában felhalmozódó plakkok egyik fő komponense.

„Az alacsony A-béta 42 vérszintű páciensekhez viszonyítva az emelkedett vérszint akár háromszoros kockázatnövekedést is jelenthet öt éven belül” – fogalmaztak az amerikai kutatók.

Érdekes megfigyelés volt, hogy az Alzheimer-kór megjelenése előtt hirtelen meredeken csökkent az A-béta 42 protein szintje a vérben. A szerzők szerint ez érzékeny mutatója lehet annak, hogy a páciensnél kialakult a betegség.

A plakk-fehérjék szintjét vizsgáló eddigi kutatások nem jutottak egyértelmű következtetésre. A szerzők szerint könnyen elképzelhető, hogy erre a fehérjék szintjének időbeli változása adhat magyarázatot. Azoknál, akik hajlamosak az Alzheimer-kórra, magas A-béta szintet lehet mérni. Amikor megjelenik a betegség, az A-béta 42 felhalmozódik az agyban, és lecsökken a vérszint.

A vizsgálat során azt is sikerült kimutatni, hogy egy másik plakk-peptid, az A-béta 40 szintje nem magasabb lényegesen azoknál a pácienseknél, akik hajlamosak a betegségre.

A szerzők szerint több vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy az A-béta szintjének változását részleteiben megismerhessük, és lássuk, hogy a genetikai és környezeti tényezők befolyásolják-e a fehérjék szintjének alakulását.

Alzheimer-kór, fehérje, amiloid

2008-10-05 19:30:56

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop