A demencia nem az öregedés normális velejárója. Becslések szerint ma az Egyesült Államokban 5,8 millió 65 éves vagy annál idősebb ember szenved demenciában. Tekintettel arra, hogy az Egyesült Államokban az elmúlt évtizedekben az emberek átlagos élettartama megnövekedett, egyes szakértők előrejelzései szerint 2050-re a demenciában szenvedő idősebb felnőttek száma elérheti a 13,8 milliót .
Az amiloid fehérjék bomlástermékeit nagy pontossággal kimutató teszt megkönnyítheti az Alzheimer-kór diagnózisát. Egy nemzetközi neurológiai tanulmányban az USA-ban már jóváhagyott teszt nagymértékben egyezik a pozitronemissziós tomográfia (PET) eredményeivel.
Az életünk derekán elfogyasztott kávé csökkentheti az időskori szellemi leépülés és az Alzheimer-kór kockázatát. Erre a közvetkeztetésre jutottak finn kutatók a CAIDE (Cardiovascular Risk Factors, Aging and Dementia) vizsgálat adatainak elemzése során.
A Nature Aging folyóiratban megjelent új tanulmány szerint az erekciós zavarok kezelésére szolgáló gyógyszer, a Viagra alkalmas lehet az Alzheimer-kór kezelésére. A szildenafilt használó betegeknél 69%-kal kisebb volt a betegség kialakulásának esélye, mint a nem használóknál.
Egy friss tanulmány szerint 60 év felett az emelkedett pulzusszám a demencia egyik rizikófaktora.
Kevesen tudják csak, hogy az Alzheimer-kór tulajdonképpen a demencia egyik formája. A demencia önmagában is megnyilvánulhat abban, amit klinikailag Alzheimer-kórnak nevezünk, ez az emlékezet fokozatos elvesztésével jár, és az öregedéssel kapcsolatos.
Az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) hétfőn jóváhagyta az Alzheimer-kór új kezelését, amely döntő jelentőségű. A betegséggel diagnosztizált milliók lelkesen várták, de a tudományos közösség néhány tagja hevesen vitatja a gyógyszer hatékonyságát.
A Duke University, Durham, Észak-Karolina, USA kutatói kidolgoztak egy képalkotó eljárást, mely kimutatja a retina szerkezetében az Alzheimer-kórban keletkezett elváltozásokat. A kutatók eredményeiket a Scientific Reports című folyóiratban publikálták..
Szeretteinknek a korral romlik a memóriájuk, ez teljesen normális dolog. De hogyan tudunk különbséget tenni a feledékenység és az Alzheimer-kór között?
A szellemi leépülés korai fázisának tekinthető enyhe kognitív zavar kiszűrésére alkalmas beszédfelismerő szoftvert fejlesztenek a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kutatói.