Hirdetés

Egyre súlyosbodó migrénes panaszok

fejfájás, migrén |

Az Orvos válaszol - Dr. Szendei Katalin   InforMed | Szendei, K.

Az édesanyám egyre súlyosbodó migrénes panaszaival kapcsolatban szeretnek kérdezni. Kb. 10 éve voltak először fejfájásai. 2-3 éve súlyosbodtak a panaszai, ami azt jelenti, hogy havonta akar többször is erős fejfájás kínozza. Természetesen rögtön orvoshoz fordult, a mai napig több külonböző jellegű kivizsgáláson vett reszt, de nem tudtak megállapítani semmi bizonyosat a migrént kiváltó okról. Próbálkozott akupunktúrás kezeléssel , természetgyógyásszal is, de az sem segített igazán. Nemrég hallottam egy új kutatási eredményről, mely szerint a fejfájást egy érgörcsöt okozó biokémiai folyamat okozza (nem tudom, hogy szakszerűen idézem-e), és létezik egy ún. roham-megelőző gyógyszer, ill. tabletta. Egyrészt erről a gyógyszerről szeretnek többet megtudni, másrészt pedig arról, hogy Magyarországon hol foglalkoznak az ilyen jellegű panaszokkal ( mi Szlovákiában élünk és itt sikertelen volt minden kivizsgálás), ahol esetleg a migrén okát meg tudnak határozni, mert hosszú tavon nem biztos, hogy egy tabletta csodát tud tenni.

Előre is köszönöm a választ.

Ha a fejfájás hátterében minden eddig ismert, megfogható szervi betegséget ki lehet zárni, akkor állítják fel a migrén diagnózist. Okát továbbra sem ismerjük, feltételezhető az agyi keringés örökletes működészavara, mely a szerotonin szinttel függhet össze. A bevezető, ún. prodromális tüneteket érösszehúzódás, míg a klasszikus migrén tüneteit az értágulás során felszabadult anyagok okozzák. Az ún. fejfájás ambulanciákon történt kivizsgálás után hozzájuthatnak a betegek sumatriptanhoz. Ez egy 5-hidroxitriptamin receptor agonista szer, mely a kitágult erek átmérőjét állítja helyre, ezáltal megszűnik a fehérjekiáramlás az erekből, mely a vizenyőt okozva a tüneteket fenntartja. A sumatriptan tabletta és autoinjektor formájában is forgalomban van, tehát a beteg magának adhatja be az injekciót. Ennek előny e nyilvánvaló.

1997 óta forgalomban van Magyarországon egy dihidroergotamin tartalmú orrspray is; ennek előnye az, hogy az ergotamin az orrnyálhártyáról gyorsan felszívódik. Miután az ergotamin érszűkületet okoz, természetesen koszorúérbetegségben, magas vérnyomás betegségben, végtagok érszűkületében használata ellenjavallt.

Enyhébb esetben acetilszalicilsav (aszpirin ) és kodein is segíthet. A koffein javíthatja az ergotamin vagy egyéb fájdalomcsillapítók hatását.

A régi kombinált porok fenacetin tartalma a fejfájás állandósulásához vezetett, ezért ma már nem használjuk.

Magyarországon az egyetemi klinikákon, de számos kórházban is van fejfájás ambulancia.

A válaszok az orvos és beteg személyes találkozását, illetve az orvosi vizsgálatot nem pótolják!

fejfájás, migrén

2002-07-11 15:14:48

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop