A korral járó fájdalmak
Mindenki életében eljön az az idő, amikor úgy érzi, hogy „már nem a régi”, kisebb-nagyobb fájdalmak keserítik meg az életét. Bár az életkor előrehaladtával jelentkezhetnek addig nem érzett fájdalmak, nem szabad beletörődni, hanem tenni kell ellene.
Az alábbiakban felsoroljuk az egyes életkorokra jellemző fájdalomtípusokat, és azt is, mit lehet tenni a kellemtelenség enyhítésére.
Négy aranyszabály:
A fájdalommal foglalkozni kell
Ne titkoljuk vagy tagadjuk le a fájdalmat, hanem keressük meg az okát, heveny fájdalommal pedig azonnal forduljunk orvoshoz, mert krónikussá válhat.
Ellenőriztessük a D-vitamin szintet
A D-vitamin segít a csontritkulással kapcsolatos ún. mikrotörések megelőzésében. Kerüljük a túlsúlyt, mert a többlet kilók megterhelik a szervezetet.
Aludjunk eleget
A kialvatlanság fokozhatja a fájdalmat, az izmok merevségét és a depressziót.
Tegyünk a depresszió ellen
A krónikus fájdalmat gyakran kíséri depresszió, amit nem mindig ismernek fel, a depresszió pedig fokozza a fájdalmat.
A harmincas években
Fejfájás
Ebben az életkorban a fejfájás a leggyakoribb, különösen a migrén 35-45 éves korban.
Megoldás: ne nyugodjunk bele, keressük a legmegfelelőbb gyógymódot. Minden típusú fejfájásra van gyógymód, ha türelmesen kivárjuk a pontos diagnózist. Ne várjunk azonban azonnal enyhülést. Segít az akupunktúra, a jóga, a stressz csökkentése, a relaxáció, valamint a kognitív viselkedésterápia.
Megerőltetés
A harmincas életévekben jellemző, hogy pontosan úgy próbálja meg valaki használni az izmait és az ízületeit, mint korábban. A megerőltetés főként az izmok és az ínak állapotát rontja. Ilyenkor kezdődnek általában a derékfájásos panaszok is.
Megoldás: meg kell tanulni helyesen használni a testünket, oda kell figyelni például az emelésre, inkább a lábak izmait kell erőltetni, mint a derekat. Kíméljük a nyakunkat és a vállunkat is. Mindennapos tevékenységeink során, sport és hobbi tevékenység közben gondosan válogassuk meg az eszközöket, változtassunk a megszokáson.
A negyvenes és ötvenes években
Ízületi kopás, derékfájás
Ebben az életkorban az artrózis és a porckorongsérv kerül előtérbe. A csigolyák közti porckorongok veszítenek rugalmasságukból, kiszáradnak és szakadékonyak lesznek, az előesett porckorong, a porckorongsérv nyomhatja az ideggyököket, izgatja az izmokat, ínakat, az artrózis pedig az ízületi belhártya gyulladását okozza. Mindez fájdalommal, mozgáskorlátozottsággal jár.
A mozgásszervi panaszok két csoportot érintenek különösen, a nagyon aktívakat és azokat, akik semmit sem tesznek azért, hogy a testüket eddzék.
Megoldás: a nem-szteroid gyulladásgátlók, az aszpirin és az ibuprofen segíthetnek, de legyünk türelemmel, ne várjunk azonnali hatást. Nem szabad elsietni a műtétet sem, a fájdalom gyakran visszatér, tehát a műtéttől se várjunk csodát. Segít a fizikoterápia és a gyulladáscsökkentő injekciókúra, az érzéstelenítő blokádok, vagy a kettő kombinációja. Hasznos az akupunktúra is.
Ebben az életkorban fontos, hogy ügyeljünk az izmok erősítésére és az egyensúly megtartására, hogy megelőzzük az egyre gyakoribbá váló elesést. Ajánlható a taj-csi vagy a csi-kung nevű küzdősport, melyek során meditációt, légzőgyakorlatokat és lassú mozdulatokat végeznek.
A hatvanas években és utána
Ebben a korban fordul elő a csontritkulásos törés, és a rák, de a legtöbb fájdalmat az egyre gyakoribb ízületi fájdalom és a gerincpanaszok okozzák. Ne hanyagoljuk el állapotunkat, a gyógyszeres kezelés, az akupunktúra és a jóga sokat segíthet.
Gyakran az alapbetegség kezelése közben nem fordítanak kellő figyelmet a fájdalomra, pedig a fájdalomcsillapítás igen fontos az életminőség megőrzésében.
| fájdalom, életkor
2018-10-01 17:39:50