Hirdetés

Az agyérkatasztrófa

agyérkatasztrófa, stroke, fejfájás |

Népszabadság   Népszabadság

Alighanem az a legnagyobb baj, hogy a kezdetleges jelekre nem figyel az ember. A váratlanul fellépő fejfájásokra, a megmagyarázhatatlan belső nyugtalanságokra, a kar zsibbadására, a fáradt ébredésekre. Az enyhe beszédzavart betudjuk nyelvbotlásnak, és az Istennek sem vallanánk be: egyre kevésbé bírjuk az iramot, inkább ösztökéljük magunkat kávéval, olykor fűvel, egy pohár itallal, gyógyszerrel. Egyszer csak bekövetkezik az, amire talán sohasem gondoltunk: az agyérkatasztrófa.

- A kór egyre fiatalabb korosztályokat pusztít. Az ENSZ adata szerint az 50 és 54 év közötti magyar férfiak halandósága a legnagyobb a világon - mondja dr. Pongrácz Mária, neurológus főorvos, a Magyar Stroke Társaság alapító tagja. - Stroke-nak az agyi érelzáródással, agyvérzéssel, érfalszakadással járó történést nevezzük. A harmadik leggyakoribb halálok nálunk. Tünetei: látás- és beszédzavar, végtagzsibbadás, akár ájulással járó, "megsemmisítő" fejfájás, féloldali bénulás. A betegnek csak akkor van esélye az életben maradásra vagy a teljes gyógyulásra, ha a rohamot követő három-hat órán belül eljut valamelyik stroke-központba, ahol speciális és intenzív kezelésben részesítik.

(Közbevetőleg: valamennyi megyeszékhelyen, a fővárosban pedig tíz egészségügyi intézményben van stroke-központ - ezek a tünetek jelentkezésekor beutaló nélkül is felkereshetők, így megelőzhető az agyérkatasztrófa.)

- Mi, a Rókus kórházban felkészültünk a stroke-betegek ellátására. Fel tudjuk térképezni komputertomográfiával az agy szöveteit, ki tudjuk mutatni az érszűkületet, az érfalkárosodást, az embóliaforrást, az érelzáródást, a koponyán belüli véráramlás ép vagy kóros voltát. Végzünk vizsgálatot EKG-val és részletesen elemezzük a vérképet. Így azonnal pontos diagnózist tudunk felállítani, és közvetlen agyérkatasztrófa esetén a megfelelő fekvőbeteg-központba irányítjuk a beteget.

Az élet nem más, mint a környezethez való folyamatos alkalmazkodás. Ám az örökségül kapott adaptációs energia készletei végesek és pótolhatatlanok, a gazdálkodás módját viszont mi szabjuk meg - fogalmazta meg a magyar származású kanadai professzor, Selye János.

Ma a stroke-betegek 25 százaléka nem éli túl a "csapást". A többiek pedig többnyire megbénulnak fél oldalukra, közvetlen környezetükkel is csak nagy erőfeszítés árán vagy egyáltalán nem tudnak kommunikálni. Teljes önellátásra pedig képtelenek.

- A rehabilitáció csak részlegesen megoldott - mutatott rá dr. Pongrácz Mária. Az Országos Rehabilitációs Intézetben dr. Szél István azt hangsúlyozza, náluk utókezelést kapnak a betegek: azaz öt-hat hétre be kell feküdniük az intézetbe, hogy visszavezessék őket az életbe.

- Nagyon fontos, hogy a beteg együttműködjön, hiszen fokozatosan kell önellátó és járóképességét visszaállítani - mondja dr. Szél István. - Bizonyos spontán helyreállás előfordul, de további támogatásra, gyógytornászra, logopédusra ezután is szüksége van. Valamennyi beteget sajnos nem tudjuk visszarendelni kezelésre, de a házi szakápolás keretében viszont folytatható a rehabilitáció. Csakhogy ez a hálózat még nem épült ki mindenhol. Az agyérkatasztrófát túlélők közül számtalan beteg magára marad.

Számos intézményben a járóbeteg-rendeléseken próbálnak segítséget nyújtani a betegeknek, és a megelőzési programmal elejét venni a stroke-nak. A Rókus kórházban bárki jelentkezhet vizsgálatra előzetes időpont-egyeztetés után. Felmérik nála az életvezetéséből eredő kockázati tényezőket, és kezelik az agyérkatasztrófa rizikófaktorait, mint például a cukorbetegséget vagy a magas vérnyomást. Ha szükséges, érsebészeti műtéttel igyekeznek megakadályozni a stroke-ot, és a végleges rokkantság kialakulását. A rizikófaktorok kivédésével a stroke megelőzhető!

Mindenkinek találnia kell valamit, amit a terhes gondolatok helyébe illeszt, hogy azokat eltüntesse. Ez az átváltás. Tudatosan törekedhetünk arra, hogy a figyelem középpontjába mást, valami új dolgot helyezzünk, vagy egész testünket foglalkoztassuk, és a baj, az aggodalom máris veszít a súlyából.

Nagyobb harmóniában kellene élni a természet törvényeivel - fogalmazta meg receptjét Selye János. Ugyanezt az elvet vallják az ázsiai hegyi kolostorok lakói is, éppen csak másként fogalmaznak. Ezerötszáz év zártságából hazánkba érkezett kínai szerzetes hite szerint a test és a lélek harmóniájára kell törekedni. Ő ezt a hitén túl a fehérjedús, de hús nélküli táplálkozással, a kínai gyógyászat alapját is jelentő tajcsival, a lazán, lassan végrehajtott formagyakorlatokkal éri el.

Hiába van pénze az embernek, ha az életvezetése nem jó.

agyérkatasztrófa, stroke, fejfájás

2002-07-10 19:18:43

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop