Megbízhatóbb volt az AI a stroke felismerésében, mint a diszpécserek
Egy mesterséges intelligencia (AI) segítségével működő eszköz felülmúlta a segélyhívásokat fogadó diszpécsereket a stroke-os betegek felismerésében – derül ki egy új tanulmányból.
Egy mesterséges intelligencia (AI) segítségével működő eszköz felülmúlta a segélyhívásokat fogadó diszpécsereket a stroke-os betegek felismerésében – derül ki egy új tanulmányból.
A Moyamoya-betegség egy ritka érrendszeri (érrendszeri) rendellenesség, amelyben a koponya nyaki artériája elzáródik vagy beszűkül, ami csökkenti az agy véráramlását. Ezután apró vérerek alakulnak ki az agy alján, hogy megpróbálják ellátni az agyat vérrel.
Azoknál, akiknek normális a vérnyomásuk – 120/80 alatt – fele akkora a stroke kockázata, mint a magas vérnyomásban szenvedőknek. A magas vérnyomás minden eret károsít, hajlamosít a rögképződésre.
A legújabb kutatási eredmények szerint a stroke, csakúgy, mint az infarktus leginkább a reggeli órákban következik be. 11 816 stroke-ot vizsgáló 31 tanulmány szerint az agyérgörcs 80 %-kal valószínűbb reggel 6 és déli 12 között, mint a nap más szakaiban. Ez áll az agyvérzésekre is, csakúgy, mint az agyérgörcsökre és -embóliákra.
A szélütés (stroke) az agyszövet elhalása, mely létrejöhet az agy elégtelen vérellátása és oxigénhiány következtében, vagy agyvérzés okozta szövetelhalás következményeként.
Napi több mint tíz óra munka évente legalább ötven napon át növeli az agyvérzés kockázatát francia tudósok új tanulmánya szerint.
Stroke esetén elengedhetetlen a sürgősségi beavatkozás. Minél hamarabb kerül valaki orvoshoz, annál kisebb az esélye a maradandó agykárosodásnak. Általában az első 3-4 óra kritikus, ez idő alatt kell megkezdeni a kezelést.
Súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak a levegőben szálló, például a járművek által kibocsájtott szennyező nanorészecskék: belélegezve a tüdőbe és a vérkeringésbe jutnak, ahol növelik a szívroham és a szélütés kockázatát - közölték az Edinburghi Egyetem kutatói a ACS Nano című szaklapban.
Az elmúlt nyolc évben meghétszereződött Magyarországon az olyan stroke-os betegek száma, akiken trombolízist, azaz vérrögoldást hajtottak végre.
Az InforMed által nyújtott információ célja, hogy segítse a látogatók és orvosuk közötti kapcsolatot, nem pedig, hogy pótolja!