Hirdetés

Agydaganatok

A jóindulatú agydaganat rendellenes, de nem rákos szövetszaporulat az agyban. A rosszindulatú agydaganat rákos folyamatot jelent, amely képes a szomszédos szövetekbe behatolni és azokat elpusztítani, vagy pedig más szervből tevődött át (metasztatizált) az agyba.

agydaganat, glioma, ademoma, glioblsztóma |

InforMed Hírek20   InforMed | Sándor, K.

Kép: ABC News

Többfajta jóindulatú daganat nőhet az agyban. Arról a sejttípusról vagy szövettípusról nevezik el őket, ahonnan erednek: a schwannomák, az idegeket körülvevő Schwann-sejtekből származnak, az ependimomák az agy belső felszínét borító sejtekből származnak, a meningeomák az agy külső felszínét borító agyhártyákból alakulnak ki, az adenomák mirigysejtekből állnak, az oszteomák a koponya csontsejtjeiből, a hemangioblasztómák pedig vérerekből alakulnak ki. Bizonyos jóindulatú daganatok (mint például a kraniofaringeoma, a kordomák, a germinomák, a teratomák, a dermoid ciszták, és az angiomák) már születéskor is fennállhatnak.

A meningeomák általában jóindulatúak, az eltávolítás után azonban kiújulhatnak. Ezek a tumorok nőkben gyakoribbak, és általában 40 és 60 év között jelentkeznek, de növekedésnek indulhatnak gyermekkorban vagy később is. E tumorok tünetei és veszélyei attól függnek, hogy milyen nagyok, milyen gyorsan növekednek, és hol helyezkednek el az agyban. Ha túl nagyra nőnek, akkor a demenciához igen hasonló szellemi hanyatlást okozhatnak.

A leggyakoribb rosszindulatú agydaganatok a szervezet más részéről kiinduló rákok metasztázisai (áttétei). A mell- és a tüdőrákok, a rosszindulatú melanomák és a vérsejtek rákjai, mint a leukémia és a limfóma, mind-mind áttétet képezhetnek az agyban. A metasztázisok az agy egy körülhatárolt részén vagy elszórtan növekedhetnek.

Az elsődleges agytumorok az agyon belül keletkeznek. A leggyakoribb elsődleges agytumorok a gliómák, amelyek az idegsejteket körülvevő és támasztó szövetekből növekednek. Többféle rosszindulatú glióma van. A glioblasztóma multiforme a leggyakoribb típus. Más típusok közé tartozik a gyorsan növekedő anaplasztikus asztrocitóma, a lassan növekedő asztrocitómák és az oligodendrogliómák. A kevésbé gyakori medulloblasztómák általában a pubertáskor előtti korban lévő gyermekeket érinti. Nem idegsejt eredetű, ritkább ráktípusok a szarkómák és adenokarcinómák.

Az agytumorok egyforma gyakorisággal jelentkeznek férfiakban és nőkben, de egyes típusok férfiakban, míg mások nőkben gyakoribbak. Ismeretlen okból az agyi limfómák egyre gyakrabban jelentkeznek,s különösen AIDS-betegekben.

agydaganat, glioma, ademoma, glioblsztóma

2022-09-25 13:45:15

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop