Hirdetés

A méheltávolítás nem ismert kockázata

A Mayo Klinika kutatói szerint a méheltávolításon átesett nőknél hosszú távon fennáll a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, még akkor is, ha a petefészkek érintetlenek maradtak.

méheltávolítás, szív- és érrendszeri betegség, jóindulatú daganat, korai menopauza, magas vérnyomás |

InforMed Hírek14   InforMed | MTI


A kockázat még nagyobb, ha a műtétet 35 éves kor előtt végezték. A tanulmány a Menopause című orvosi folyóiratban jelent meg.

A méheltávolítás a második leggyakoribb nőgyógyászati műtét, az esetek többségében jóindulatú daganat miatt végzik, és az orvosok többsége úgy véli, hogy ennek a műtétnek hosszú távon alacsony a kockázata.

A kutatók 2094 olyan nő adatait dolgozták fel, akinél 1980 és 2002 között végeztek méheltávolítást, de petefészkük érintetlen maradt. A petefészkek megtartásával elkerülhető a korai menopauza. A kontrollcsoportba ugyanazon térségből ugyanennyi nőt vontak be, akiknél ilyen műtét nem történt.

A kutatók kimutatták, hogy mintegy húsz évvel a műtét után a magas vérnyomás kockázata 13 százalékkal, a koszorúér-betegség kockázata 33 százalékkal volt magasabb a méheltávolításon átesetteknél.

Azoknál a nőknél, akik 35 éves kor előtt estek át a műtéten, a szívelégtelenség kockázata 4,6-szorosára, a koszorúér-betegség kockázata 2,5 szeresére nőtt azokhoz képest, akiknél nem történt ilyen műtét.

A nők ismerik a petefészkek eltávolításának kockázatát, de ez a tanulmány azt jelzi, hogy a méheltávolításnak is van kockázata, különösen, ha 35 éves kor előtt történik.

méheltávolítás, szív- és érrendszeri betegség, jóindulatú daganat, korai menopauza, magas vérnyomás

2018-01-05 15:11:10

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop