Hirdetés

Védőoltás ­ anyatejjel

A természet jól kitalálta: az anyatej higiénikus, tiszta, megfelelő hőmérsékletű, mindig rendelkezésre áll és ingyenes. Ennél sokkal többet is tudunk róla: a baba mindenkori igényének megfelelően tartalmaz fehérjét, zsírt, tejcukrot és vitaminokat, vasat, sót, foszfort, sőt a zsírok emésztéséhez szükséges lipáz nevű enzimet is. A lehető legjobban hasznosítható, jól emészthető táplálék, amely a csecsemő féléves koráig egyedülálló módon biztosítja a baba fejlődését.

szoptatás, baba, táplálék, kismama, csecsemő, táplákozás, étrend |

Pulzus 2000 ;   Más-Kép Kft.

A csecsemők és kisbabák táplálása szép és felelősségteljes feladat. Az első félévben is ­ amikor még "csak" anyatejet kap a baba ­ sok kérdés merül fel. Például az, hogy miért fontos az anyatej, meddig kell éjszaka is mellre tenni a kicsit, mikor és mivel kell kiegészíteni az anyatejet? Összeállításunkban igyekeztünk minden fontosabb kérdésre választ adni. Szaktanácsadónk Bognárné Várfalvi Marianna védőnő, az Egészségügyi Minisztérium egészségfejlesztési szakreferense.

Az anyatej nem csupán táplálék, hanem folyamatos "védőoltás" és olykor orvosság is. Védi a csecsemőt bizonyos betegségektől, fertőzésektől. A fertőzés elleni biológiai anyagokat tartalmaz: ellenanyagokat, fehérvérsejteket, laktoferrint, bifidus faktort és az idegrendszer fejlődéséhez elengedhetetlen aminosavakat.

Szoptatni nemcsak fontos, hanem jó is. A baba-mama kapcsolat egyik legintimebb része. Ideális lehetőség arra, hogy a kismama kifejezze szeretetét és gondoskodását, hogy a baba a testi közelségben biztonságban érezhesse magát, és lelkileg is feloldódjon. Mikor kell kiegészíteni a baba étrendjét, és hogyan?

Milyen jelekből tudhatja meg a mama, hogy babájának kevés az anyatej? Ennek egyik legkézenfekvőbb jele, ha a baba gyakrabban szeretne szopni, tehát éhes. Egy ideig nincs is emiatt gond, mert a gyakoribb szopás fokozza a tej termelődését ­ tehát a természet (ismét) mindent megold. Bármilyen életkorban gyakrabban mellre lehet tenni a babát., így fokozható a tej mennyisége.

A másik jel, ha a kicsi súlya nem olyan intenzitással gyarapszik, mint az az egyéniségének megfelelő lenne, illetve, ha a súlynövekedés megáll, esetleg csökken. Nincs két egyformán fejlődő gyerek, ezért célszerű a védőnő vagy a gyermekorvos tanácsát kérni, hogy mikor kezdődjön a "hozzátáplálás" időszaka. (Minél később, annál jobb, de van, aki már öt hónaposan kap az anyatej mellé mást is.) Az idegen fehérjéket nehezebben emészti a kicsi szervezete. S a szoptatással létrejövő szoros testi-lelki baba-mama kapcsolatot sem célszerű hirtelen megszakítani. Röviden a tápszerekről

Előfordulhat, hogy az orvos ­ a védőnővel történt konzultáció után ­ tápszert rendel, mert a mamának kevés és már nem fokozható a teje. Az a cél, hogy a baba minél tovább ­ még ha pótlásra, kiegészítésre is szorul ­ kapja az anyatejet. Természetesen vannak olyan esetek, amikor ez a legjobb szándék és igyekezet ellenére sem lehetséges, például a baba vagy a mama betegsége miatt. Az üzletekben kapható tejféleségek házilagos hígítása helyett ma már korszerű összetételű tápszereket lehet használni, de csak a védőnővel, orvossal történt egyeztetés után. Mikor szoptassam gyermekemet?

A bébi jelezni fogja ezt, ha úgy kívánja, az első időben akár két óránként is mellre lehet tenni. Amíg a baba kicsi, éjszaka is igényli a szoptatást. Nem csak az éhségérzete miatt fontos ez, inkább mert biztonságot ad neki. Ilyenkor néhány perc megnyugtató szoptatás elég, a kicsi érezheti, hogy éjszaka is oda lehet bújni a mamához, meg lehet kapaszkodni benne. A tapasztalat szerint a kiegyensúlyozott babák hat-nyolc hetes korukban maguktól abbahagyják az éjszakai szopást. Nem is minden éjszakai jelzésnél kell mellre tenni a kicsit, egy idő után a mamák tudják, hogy mikor, mire van a babának szüksége. Hogyan fejjünk?

Akad kismama, akinek le kell fejnie a mellében maradt, ki nem szívott anyatejet. Az emlőt mindig két kéz között tartsuk, ellentétes oldalon támasszuk meg. Először finom, görgető mozdulatokkal lazítsuk fel a mell csomóit, majd a puhítás után két kéz között tereljük a tejet a tejcsatornák felé. Finom, ritmusos nyomásra akár több nyílásból is spriccelni fog a tej. A tejet felfogó edény legyen mindig steril, kifőzött. A mell soha nem ürül ki az utolsó cseppig, mintegy negyedórás fejés után abba lehet hagyni a munkát.

Fejni nem mindig könnyű, s különösen az első időben eléggé korlátozott a kismama ideje. Mégis fontos, hogy ellenőrizze, van-e pangó, kiürítetlen tejmirigy, hogy kivédje a mell gyulladását, serkenti a tejtermelődést is, így annál tovább szoptathat a mama. Ha az anyuka elfáradt, az apuka is segíthet a fejésben. Mit kezdjek a felesleges anyatejjel?

A felesleges anyatejet célszerű kisebb adagokban lefagyasztani. Természetesen ilyenkor fokozottan be kell tartani a higiénés előírásokat. Hűtőszekrény fagyasztójában se tároljunk lefejt tejet két hétnél tovább. Mélyfagyasztó szekrényben -18 šC fokos hőmérsékleten vagy az alatt hat hónapig áll el az anyatej. Hol gyűjtik az anyatejet?

Vannak, akik nem tudják, vagy nem akarják a lefejt anyatejet eltenni, szívesebben adják le gyűjtőbe, hiszen így segíthetnek beteg, koraszülött csecsemőknek. Ilyenkor szólni kell a védőnőnek, aki tudja, hol van a területileg legközelebbi anyatejgyűjtő állomás, és megszervezi, hogy az anyatejet elszállítsák. A szoptatás elrontja az alakomat?

Ezt a kérdést szinte minden kismama felteszi magának, aki szereti a férjét, és szeretne a szülés után is vonzó maradni. Nos, mindenkit megnyugtathatunk: ez tévhit.

A szoptatás nem rontja el a nő alakját, sőt, a szoptató anya könnyebben lefogy a szülés után. A mell alakja nem a szoptatás, hanem már a terhesség alatt változik. A szoptatás elősegíti a szülés utáni átalakulást is, a méh összehúzódását, visszafejlődését.

Mini menü

A kiegészítő táplálékhoz fokozatosan kell szoktatni a csecsemőt. Az evés kezdetekor a baba még éhes, ilyenkor kell mellre tenni, hogy megkapja az anyatejét. (Ha úgy tetszik, ez legyen a leves.) A második fogás pedig a főzelék, amit eleinte speciálisan kell elkészíteni. Először burgonyapürét lehet adni, amelyet a főzőlevével, de még jobb lefejt anyatejjel hígítani. Ez lehet a többi babaétel sűrítő anyaga is, egyéves korig nem ajánlott rántani a főzelékeket. A baba eddig jórészt anyatejet kapott, annak ízéhez szokott hozzá. Ezt az ételei ízesítésekor is figyelembe kell venni, a fűszerekkel érdemes csínján bánni. (Pici sót azért tehetünk az ételbe.)

A burgonyapüré után jöhet a répapüré, később próbálkozhatunk a zöld levelesekkel (salátával, sóskával, spenóttal, kínai kel gyönge részével) és a céklával is. Nagyobb csecsemőnek adhatunk zöldhüvelyeseket: babot, borsót is.

Arra ügyeljünk, hogy egyszerre csak

egyféle új ételt kapjon a baba. Ma már szerencsére forgalomban vannak korszerű babaszakácskönyvek, amelyekből ötleteket meríthetnek a kismamák.

Arról általában kevesebb szó esik, hogy hogyan táplálkozzon a szoptatós kismama. A terhesség ideje alatt mintegy 500 plusz kalóriára van szüksége a szervezetnek. Ugyanennyit javasol a szakember a szoptatás idejére. Ne feledjük a jelszót: "Mindkettőjükért, de nem kettő helyett!" Amit a kismama elfogyaszt, azt kapja gyermeke a szoptatás ideje alatt is. A többletkalóriát főleg fehérjéből kell fedezni, tejtermékekből és rostban gazdag gabonafélékből, gyümölcsökből, zöldségekből. Fontos az ásványi anyag és vitaminbevitel.

Ajánlott a rendszeres, napi ötszöri étkezés. Inkább többször, de egyszerre kevesebbet. A mamának és babának egyaránt ártanak a puffasztó, nehéz és a túl fűszeres ételek.

Naponta mintegy három liter folyadékot tanácsos inni. Nem ajánlottak a cukros és szénsavas üdítők, előbbiek hízlalnak, utóbbiak puffasztanak. Kerülni kell a madártejet, a söröket és egyéb szesztartalmú italokat, a rántott levest és ­ lehetőleg ­ a fekete kávét is napi egy-két csészére kell csökkenteni.

Gyakorló szülők tudják, hogy az elmélet mindig nagyon szép, de előfordul, hogy nehezen megvalósítható. A valóság azonban az, hogy olyan baba még nem született, aki a papírforma szerint "működött" volna. Ilyenkor nem szabad kétségbeesni. A gyerek nem gép, éppen nőhet a foga, bújkálhat benne a betegség ­ számos oka lehet annak, hogy nem úgy eszik, ahogyan szeretnénk. Ez pedig így is van rendjén. A védőnő és a gyermekorvos nemcsak szakirodalmat tud ajánlani, hanem praktikus, gyakorlati tanácsokkal is segítheti a baba táplálását is. Kérdezni pedig nem szégyen! Nincs nagyobb öröm, mint kiegyensúlyozott, elégedett babánk mosolyát látni.

szoptatás, baba, táplálék, kismama, csecsemő, táplákozás, étrend

2002-08-02 16:34:18

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop