Emlőrák: az áttétes emlőrák kezelése
A mellrák a test bármely részébe áttétet adhat (metasztatizálhat). Az áttét leggyakrabban a tüdőben, májban, csontban, nyirokcsomóban, agyban és bőrben jelentkezik.
A mellrák a test bármely részébe áttétet adhat (metasztatizálhat). Az áttét leggyakrabban a tüdőben, májban, csontban, nyirokcsomóban, agyban és bőrben jelentkezik.
Az emlőre korlátozódó (lokalizált) daganatok kezelése csaknem minden esetben sebészi; nem sokkal a diagnózis felállítása után végzik a műtétet, mellyel a lehető legtöbb tumoros szövetet eltávolítják. Többféle operációra nyílik lehetőség.
A mellrákot aszerint osztályozzák, hogy milyen szövetből indult ki és mekkora a kiterjedése. A rák kiindulhat tejmirigyből, tejvezetékből, zsírszövetből vagy kötőszövetből.
Nagy megrázkódtatás egy nő számára, ha egyszer zuhanyozás közben csomót fedez fel a mellében. És bár az ilyen elváltozások 80 százaléka veszélytelen, természetes, hogy mihamarabb tudni akarja, minden rendben van-e.
Az emlőrák kezelése attól függ, milyen a daganat típusa, mennyire előrehaladott állapotról van szó, a daganatsejtek érzékenyek-e hormonkezelésre, illetve a páciens milyen általános állapotban van.
Az emlőbimbóból szivárgó folyadék nem minden esetben kóros jelenség, még a posztmenopauzában lévő nők esetében sem. Az emlőbimbó váladékozását panaszoló nőknél csak 10 százalékában találnak rákot. Ennek ellenére a váladékozó emlőt meg kell vizsgáltatni orvossal.
Nem növeli a mellrák kockázatát az éjszakai műszak - derítették ki egy nagyszabású, tíz éven át tartó kutatásban a londoni Rákkutató Intézet szakemberei, akik a British Journal of Cancer című folyóiratban mutatták be eredményeiket.
Csak 5 perc és elég, hogy a félelem és szorongás elillanjon. Havonta egyszer minden hölgynek meg kellene vizsgálnia saját mellét. Erre a legalkalmasabb a menstruációt követő hét.
Ritka áttörés, melyet azonnal a klinikai gyakorlatban is alkalmazni fognak: korai stádiumú emlőrákos esetekben nincs szükség kemoterápiára. A tanulmányt az American Society of Clinical Oncology éves kongresszusán ismertették, és a New England Journal of Medicine-ben publikálták.
A mellrák halálozás 90%-áért a metastasisok felelősek. A tudósok sokáig nem értették, hogyan rejtőzhetnek a ráksejtek éveken, néha évtizedeken át "alvó állapotban" más szervekben, és mi idézi elő a felébredésüket. A Maryland-i Országos Rákkutató Intézet (NCI) kutatói a Nature Communications című szakfolyóiratban közölték, hogy ezt az autofágia teszi lehetővé.
Az InforMed által nyújtott információ célja, hogy segítse a látogatók és orvosuk közötti kapcsolatot, nem pedig, hogy pótolja!