Hirdetés

Tanulmány a PMS, a magnézium és a kálcium kapcsolatáról

Egy 10 nő részvételével lefolytatott kísérlet alapján valószínű, hogy a menstruációs ciklus második két hetében a vér alacsony magnézium- és magas kálciumszintje okolható a PMS, azaz a premenstruációs szindróma kialakulásáért. A tünetegyüttes súlyossága erősen változó az egyes esetekben, de a fizikai és pszichés szimptómák általában közösek: fáradtság, gyomorgörcsök, puffadás, élelmiszerérzékenység, hangulatváltozás, petyhüdt mellek. A szakértők szerint a Fertility and Sterility szaklapban közzétett eredmények segíthetnek a PMS-ről kialakult kép árnyalásában.

magnézium, PMS, kálcium, premenstruációs, szindróma |

The New York Times Health News Service   Medincorp

A tanulmányban a szerzők - Bella T. Altura, a brooklyni New York Állami Egyetem fiziológiaprofesszorának vezetésével - azt állítják, hogy amikor a nők szervezetében emelkedik a női hormonok (ösztrogén, progeszteron) szintje, a vérben az aktív magnézium szintje leesik. Ezzel egyidejűleg a kálcium koncentrációja enyhén megemelkedik. A vizsgálatban az ásványok aktív (vagy ionizált) formájának szintjét ellenőrizték, nem pedig a vérben szabadon mozogni képtelen vegyületekét. Bár Altura és munkatársai még nem tudják pontosan, hogy az alacsony illetve magas ásványszint miként idézi elő a PMS-t, feltételezéseik szerint azonban a hangulatot szabályozó agyi anyagok termelődésére vannak hatással. Ezek pedig a továbbiakban a véredények átmérőjét változtatják meg, ami pedig a puffadtságért felelős, tette hozzá Altura.

"Még nagyon korai fázisában vagyunk a kutatásainknak, de annyit már elmondhatunk, hogy ez nem jelenti azt, hogy kerülnünk kell a magnéziumban gazdag ételeket, tehát a diót, a búzakorpát, a teljes őrlésű kenyeret, a zöldségeket és gyümölcsöket," mondta Altura. "A PMS igen ellentmondásos szindróma, de akik foglalkoznak vele, elismerik a létezését," mondta dr. Joyce A. Kakkis, a kaliforniai Orange Coast Memorial szülész-nőgyógyásza. A kálcium és a magnézium szintjét már eddig is összefüggésbe hozták a PMS-sel, de azt még most sem tudjuk, hogy az ásványok koncentrációjának külső megváltoztatásával enyhíthetők-e a panaszok, tette hozzá.

A PMS kezelésénél dr. Kakkis első teendője, hogy betegeitől tüneti naplót kér. Mielőtt gyógyszeres kezelésre kerülne a sor - ehhez fogamzásgátlókat és egyes antidepresszánsokat használnak -, a szakértő természetes módszereket ajánl, például nagyobb napi folyadékbevitelt, napi 800 IU E-vitamint plusz valamilyen multivitamint, heti négy-öt alkalommal testmozgást, a sóbevitel csökkentését, a napi koffeinmennyiség csökkentését és megfelelő alvást.

Dr. David Baron, a philadelphiai Temple Egyetem klinikájának pszichiátria-professzora, aki "provokatívnak" nevezte a tanulmányt, úgy fogalmazott, hogy "íme, újabb bizonyítéka annak, hogy a PMS igenis létezik." Az eredményeket még szélesebb körű vizsgálatoknak is meg kellene erősíteniük, ezért dr. Baron szerint "felesleges lenne azonnal magnéziumtablettákat szedni, mert ezek nem teljesen ártalmatlan dolgok." A philadelphiai szakértő a National Institutes of Mental Health klinikai igazgatójaként már számos vizsgálatot végzett a PMS-sel kapcsolatosan.

Megjelent: Medical Tribune News Service

magnézium, PMS, kálcium, premenstruációs, szindróma

2002-07-31 20:59:10

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop