Hirdetés

Vita az abortusztablettáról

abortusz, klinika, professzor, mifepristone |

Népszabadság   Népszabadság

Egy amerikai cég pert indított a Richter gyógyszergyár ellen, amely a hírek szerint felmondta az együttműködést a francia Russel cég által kifejlesztett, abortuszt okozó mifepristone egyesült államokbeli bevezetésében. Hazánkban a szert az Egészségügyi Tudományos Tanács engedélyével a szegedi női klinika évek óta teszteli, forgalomba hozatalát a szülész-nőgyógyász szakma többsége ellenzi. Kovács László, a szegedi nőgyógyászati klinika igazgató professzora a Népszabadságnak úgy nyilatkozott: valószínűleg ismét kezdeményezi az egészségügyi kormányzatnál, hogy mérlegeljék a mifepristone-tabletta hazai bevezetését.

Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója az amerikai per lezárultáig nem kíván részletekkel szolgálni az abortuszt okozó tabletta esetleges hazai gyártásával kapcsolatban. A népjóléti miniszter tanácsadó testületeként ismert Egészségügyi Tudományos Tanács évekkel ezelőtt már foglalkozott a mifepristone-nal. A testület titkára, Mandl József professzor érdeklődésünkre elmondta: a klinikai vizsgálatokat engedélyezték a szegedi klinikán, elsősorban az asszonyok "toborzásával" voltak etikai problémáik. Egyelőre arról nincs szó, hogy új eljárást kellene engedélyeztetni; ezt egyébként a szakmának kell kezdeményeznie - mondta.

A téma felvetését szorgalmazó Czeizel Endre orvos-genetikus, a nemzeti Egészségvédelmi Intézet főigazgatója nem támogatja az abortuszt, de úgy véli, nem kívánt terhesség esetén lehetővé kellene tenni a nőknek az egészségre minél kevésbé ártalmas lehetőséget. Hazánkban évente mintegy 80 ezer abortuszt végeznek el; minden tizediket 18 éven aluli fiatalokon. A terhességmegszakítások gyakoriságát mutató "világranglistán" jelenleg a harmadik helyet foglalja el Magyarország. Egy friss, az egészségügyi küret és a legfeljebb kilencedik hétig alkalmazott abortusztabletta hatásait összehasonlító angol közleményben a genetikus azt olvasta, hogy a mifepristone használata esetén nincs méhsérülés. Kisebb a fertőzés veszélye, de olyan erős vérzés léphet fel, ami vérátömlesztést is igényelhet. Éppen ezért csak kórházi körülmények között szabad alkalmazni. A vetélés bekövetkeztéhez kétféle szert adnak a nőknek, az egyiktől fölszívódik a magzat, a másik összehúzza a méhet. Czeizel szerint azon nők 88 százaléka, akik mindkét módszert kipróbálták, a tablettás abortuszra szavazott.

Czeizel arról is beszámolt, hogy Magyarországon is alkalmaznak egy Metotrexát nevű szert. Ez a szakirodalom szerint száz nő közül 91-97-nél ugyancsak abortuszt okoz. Ezt azonban - mint azt Doszpod Józseftől, a Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem női klinikájának professzorától megtudtuk - csak méhen kívüli terhesség, illetve daganatos betegség esetén használják. A professzor úgy tartja, gyógyszertári forgalomba semmiképpen sem szabad bevezetni a mifepristone-tablettát. Szerinte a klinikákon alkalmazhatnák, mert az is veszélyes, ha egyáltalán nem engedik. Akkor ugyanis a nők illegálisan fogják behozatni.

A szülész-nőgyógyász szakmai kollégium egyelőre e kérdésben nem foglalt állást. Papp Zoltán professzor, a testület elnöke úgy tartja, hogy a készítmény születésszabályozásra nem használható. Patikai forgalomba bevezetni bűn volna. - Nő a terhességmegszakítást igénylők aránya - mondta -, csakhogy hazánkban nem a mifepristone alkalmazása a legfontosabb kérdés.

Kovács László, a szegedi klinika professzora azt mondja, vizsgálataik eredményeképpen többször, több fórumon javasolta már a módszer hazai bevezetését. Ezt az egészségügyi kormányzatnál valószínűleg most újra kezdeményezi.

abortusz, klinika, professzor, mifepristone

2002-07-10 10:32:14

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop