Hirdetés

A klimaxos panaszok kezelése

Minden nőnek (és persze a férfiaknak is) tudatosítania kell magában, hogy a változás kora nem betegséget jelent, hanem egyszerűen új élethelyzetet vezet be. Az ehhez való igazodást szeretnénk megkönnyíteni.

klimax |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Kőkúti, D.

Kétségtelen azonban, hogy ez az átmenet egyeseket igenis levesz a lábukról, hiszen önmagukban a hormonális változások is képesek az ember testi-lelki egyensúlyát felborítani. A leggyakoribb tünetek, pl. a hőhullámok, verejtékezési rohamok, idegesség, fejfájás, álmatlanság, súlygyarapodás néha az idő múltával sem enyhülő lelki kínokat okoznak sok nőnek.

A KÖZÉPKORNAK ELŐNYE IS VAN

Természetesen léteznek olyan hatékony és egyben ártalmatlan szerek (elsősorban gyógynövények), amelyeket felhasználhatunk e kellemetlen panaszok enyhítésére. Ugyanakkor az érintett asszonyok számára világossá kell tenni, hogy ez az átmenet teljesen természetes és nemcsak hátrányokkal, hanem különféle előnyökkel is jár. Az új élethelyzetbe való fokozatos átmenetet tehát nem szabad tragikus vagy akár katasztrofális dolognak tekinteni, hiszen a középkor gyakran jóval nagyobb játékteret és nem utolsó sorban több szabadidőt biztosít az egyéni érdeklődés kiéléséhez, amelyet korábban a családi élet és a gyermeknevelés évei háttérbe szorítottak. Aki megtanulja, hogy szabadidejét értelmesen használja ki, az elégedettebb lesz és a testi változásokat is könynyebben elfogadja.

MINDENKI OLYAN IDŐS, AMILYENNEK ÉRZI MAGÁT!

Szinte természetesnek vesszük, hogy az idős emberek depressziósok, fáradtak, vizelet-visszatartási gondokkal küszködnek, feledékenyek és szenilisek. Az öregedés mai elbírálása korszerűsítésre szorul. Jóllehet, tényleg sokan hanyatlanak idős korukban, de ez nem az öregedés természetes következménye, hanem az öregedésről vallott kollektív hitünké.

Hiába érzi magát a hatvanéves a harmincéveseket meghazudtolóan is ragyogóan, a világ nyomására szinte belekényszerül az öregek kasztjába. A postaláda tele lesz mindenféle hallókészülékeket, inkontinenciapelenkákat és látásjavító eljárásokat reklámozó cédulákkal... Tehát a társadalmunk kollektívan olyan gondolkodás- és viselkedési képletet, olyan félelmet alakít ki, amely aztán a lehető legroszszabb fizikai állapotban manifesztálódik.

A mexikói tarahumara indiánok között végzett felmérés szerint legkiválóbb futóik hatvan éven felüliek.

Ha sutba vetjük az előítéleteinket, nagyobb esélyünk van rá mindannyiunknak, hogy egészségesek maradjunk. Öregedjünk egészségben, erőben és szépségben!

SEGÍTŐ NÖVÉNYEK

Léteznek gyógyszerek is a zavaró és terhes kísérőjelenségek enyhítésére, de aki nem szeretne hormonpótló terápiához folyamodni, az próbálja ki inkább a gyógyszertárakban recept nélkül is beszerezhető növényi készítményeket.

A klasszikus panaszok (elsősorban a hőhullámok) ellen jól használható fürtös poloskavész (Cimicifuga racemosa) és a hangulatot javító és a depresszió kezelésére használatos orbáncfű. A poloskavész gyöktörzse ösztrogénszerű anyagokat is tartalmaz, ezért alkalmas a felborult hormonháztartás miatt kialakuló tünetek enyhítésére. A cimicifuga ösztrogénhez hasonló hatást fejt ki, és valószínűleg gátolja az LH (luteinizáló hormon) termelődését. Egy kísérlet során, ahol 80 nőt 3 csoportba osztottak és cimicifugával, ösztrogénnel és placebóval kezeltek, a következő eredményt kapták: a poloskavészt szedőknél 4 héten belül jelentősen csökkentek a klimakterikus panaszok. Ráadásul ez a hatás kedvezőbb volt, mint a hormont szedőknél. Egy másik vizsgálat során is hatásosan enyhítette a hőhullámokat, a fejfájást, a depresszív hangulatot és a fokozott verítékezést, megkönnyítve az alvást, és általános nyugtató, enyhe fájdalomcsillapító hatásról tanúskodott.

Hatásos lehet még a méhpempő is "természetes hormonpótlásra", mert ösztrogénekben dús alapanyag.

A wild yam (Dioscorea villosa) progesz-teronszerű anyagai nagyon hasonlítanak az emberi szervezet által termeltéhez, így klimaktérium idején a csökkenő hormonpótlás természetes alternatívájaként ezt is ajánlhatjuk.

A növényből készült krémet a test jó vérkeringésű területére kell kenni, ahonnét a hatóanyagok a vérbe felszívódnak.

A drogériákban kapható készítmények mellett sok gyógynövény teaként is alkalmazható a klimax tüneteinek enyhítésére. Ezek közül a legfontosabbak a közönséges palástfű, a zab, az orvosi somkóró, a mezei zsurló és a macskagyökér, de illóolaját párologtatva jól beválik a kamilla, a levendula, a gólyaorrfű és a zsálya is.

A gyógyszeres kezelés mellett sem kerülhető meg viszont a tudatos étrendformálás, aminek sarkalatos kérdése a megfelelő mennyiségű kalcium biztosítása. Aki nem fogyaszt rendszeresen tejet vagy tejtermékeket, annak feltétlenül más forrásból kell pótolnia ezt a rendkívül fontos ásványi anyagot, amelynek hiánya a csökkenő hormontermelés miatt a rettegett csontritkulás (osteoporosis) egyik legfontosabb rizikótényezőjét jelenti. Leghatásosabbak a természetes ásványianyag-pótló szerek, ezeket kúraszerűen 3-4 hónapig érdemes használni.

MIT TEHET MÉG?

  • Időnként szedjen magnéziumot, B-vitaminokat és lecitint, hogy stabilabbá váljon az idegrendszer működése.
  • Az érszövődményeket shii-take-gomba, fokhagyma-, galagonya- és kökényvirág tartalmú szerekkel mérsékelheti.
  • Az erőnlétet nagymértékben javítja, és az öregedési folyamatokat csökkentik a Q10- és a Q1-vitamin (NADH).
  • A klimaktérium környékén jelentkező vénás zavarokat akupunktúrával és palástfű-, pásztortáskatea keverékével mérsékelheti.
  • A nagyfokú kimerültség, erős hőhullámok neurálterápiával kezelhetők eredményesen.
  • A csontritkulás megelőzésében a hormontapaszoknál sokkal hatékonyabban segít a rendszeres sport, mozgás, séta.
  • A feledékenységet gingko, ginszeng és guarana használatával csökkentheti.



A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.
klimax

2002-07-25 14:10:47

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop