Hirdetés

Pszichés eredetű megkésett beszédfejlődés

Megkésett beszédfejlődésről beszélünk, ha a gyermek hároméves kora után kezd el beszélni. A beszédfejlődést befolyásolják olyan tényezők, mint például az artikulációs szervek állapota és fejlettsége, az agyi beszédközpont fejlettsége, a gyermek pszichés állapota, a gyermek testi adottságai és fejlettségük foka, valamint a környezete és az ahhoz fűződő viszonya. Megkésett beszédfejlődésről akkor beszélhetünk, ha az ideggyógyászati és fülészeti kivizsgálás eredményei alapján ép idegrendszer és hallás diagnosztizálható, a gyermek azonban csak hároméves kora után beszél.

logopédia, beszéd |

Gyógy-ír   Kisalföld | Róth, M.

Ez a probléma nem túl gyakori, de a pszichés eredetű megkésett beszédfejlődések hátterében gyakran áll testvérek közötti nézeteltérések sorozata. Ezekben az esetekben nem csupán logopédiai terápiára van szükség, hanem pszichológiai segítségnyújtásra is. Egy gyermeknek átélni a kistestvér érkezését, családba illeszkedését soha nem könnyű, előfordulhat, hogy úgy érzi, háttérbe szorult az új gyermek miatt, rá nem figyelnek eléggé. A szülők, a környezet helyes és odafigyelő hozzáállása mellett ez az érzés könnyen megszüntethető úgy, hogy a gyermek megérti a helyzetet. Sok esetben ez a testvér iránti ellenállás azonban később is megmarad, és nyíltan vagy burkolva felszínre is kerül. Ennek az elutasításnak a megnyilvánulási formái: veszekedések, testi bántalmazás, lelki terror, tárgyi megvonások stb.

A kezelés mind a kisebb, mind a nagyobb gyermeknél ajánlott. A beszédfejlődésében megkésett gyermeknél a logopédus is egy szoros, másodlagos anya-gyermek kötődés kialakítására törekszik, ezáltal próbálja felnyitni azt a gátat, ami pszichés alapokon áll, és ami leblokkolja a beszédet, a beszédingert, az agyi beszédközpontot. Fontos a terápia során a szemléletesség és a gyermek érdeklődéséhez, igényeihez való maximális alkalmazkodás, akár az intézményes keretek felszakításával is. Gyakran alkalmazunk zenei, ritmusos elemeket, melyek szintén a személyiség nyitását szolgálják, illetve a teljes ellazulást. Az idősebb gyermeknél a pszichológiai terápia során felderítik a családban betöltött - általa vélt - helyet, feldolgozzák az ebből eredő feszültségeket. Fontos mindvégig a szülői pozitív hozzáállás, alkalmat kell adni mindkét gyermeknek a képességeik bizonyítására, az együttes élményekre, ugyanakkor lehetőséget kell teremteni az idősebb gyermeknek a szülőkkel való kizárólagos együttlétre, ezzel is biztosítva őt a feltétlen szeretetről.

logopédia, beszéd

2002-07-18 13:33:12

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop