Hirdetés

Mérgezés - szénhidrogén

A szénhidrogének (csak szénből és hidrogénből álló szerves vegyületek) gyakran a petróleumban, a természetes gázokban és a szénben fordulnak elő. Minden évben több, mint 25000 öt év alatti gyermek mérgeződik petróleumpárlatok (benzin, kerozin és festékhígítók), halogénezett szénhidrogének, így például széntetraklorid (száraz takarító folyadékokban és oldószerekben) és etilén diklorid (festék leszedők) lenyelésének következtében.

mérgezés, szénhidrogén |

InforMed Hírek20   InforMed | Sándor, K

A szénhidrogén mérgezésben elhalálozottak legtöbbje azonban a tizenévesek között fordul elő, akik szándékosan szippantanak illó anyagokat. Ezekből az anyagokból, különösen a könnyen folyó folyadékokból, kis mennyiség bejuthat a tüdőkbe és közvetlenül károsítják azt. A sűrűbb folyadékok közül az ásványi olaj, amely például a bútorfényben található, a legveszélyesebb, mert különösen izgató és súlyos aspirációs tüdőgyulladást okozhat.

Tünetek

A tünetek leginkább a tüdő és a bélrendszer károsodását jelzik, kirívó esetekben az agy is érintett. A gyermek először köhög és fullad, még ha csak kis mennyiségeket ízlelt is meg. A légzés szapora lesz. A bőr kékes színűvé válik a vér csökkent oxigénszintje miatt, majd zihálás, hányás és tartós köhögés jelentkezik. Idősebb gyermekek hányás előtt a gyomorban égő érzésre panaszkodhatnak. Az idegrendszeri tünetek közé tartozik az aluszékonyság, a stupor vagy a kóma és a görcsök. Ezek a hatások a szervezetbe került mennyiségek növekedésével általában romlanak és a legsúlyosabbak olyan gyermekekben lesznek, akik öngyújtó folyadékot, ásványi olajat vagy halogénezett szénhidrogéneket, így széntetrakloridot nyeltek le.

A vese és a csontvelő károsodhat. Súlyos esetekben a szív megnagyobbodhat, a szívverés szabálytalanná válik, mint pitvar fibrillációban,s és előfordulhat szívmegállás is. Az esetleg halált okozó, súlyos tüdőgyulladás általában 24 órán belül alakul ki. A felépülés a tüdőgyulladásból jellegzetesen egy hétig tart. Kivétel az ásványi olaj fogyasztása után kialakuló tüdőgyulladás, amelynek gyógyulása általában 5-6 hétig is elhúzódik.

Kórisme és kezelés

A mellkas röntgenvizsgálata az egyetlen fontos diagnosztikai vizsgálat. A szénhidrogén mérgezés következtében kialakult tüdőgyulladás bizonyítékait röntgenfelvételen súlyos esetben két órán belül és az esetek 90%-ban hat-nyolc órán belül látni lehet. Ha a tüdőgyulladás jelei 24 órán belül nem alakulnak ki, azok már később sem fognak jelentkezni. A fehérvérsejtszám és a vizeletvizsgálat fertőzést vagy vesekárosodást igazolhat. Az artériás vérben az oxigén- és széndioxidszintek mérése segít a tüdőgyulladás diagnosztizálásában és a kezelésében.

Amint a mérgezést felfedezték, a Mérgezési Központot kell felhívni, a szennyezett ruhákat el kell távolítani és a bőrt le kell mosni. Ébren levő, ép tudatú gyermek kis pohár tejet ihat, hogy a lenyelt anyagot hígítsa és a gyomor izgalmát csökkentse. Azt a gyermeket, akin tüdőt érintő tünetek láthatók, például szapora légzés, gyors szívverés vagy köhögés, kórházba kell vinni. A tünetmentes gyermekeket általában otthon lehet kezelni, miután a Mérgezési Központ véleményét kikérték.

Mivel a kialakuló tüdőgyulladást általában kémiai izgalom okozza és nem bakteriális fertőzés, antibiotikumokat megelőzésre nem használnak. Ha tüdőgyulladás alakul ki, a kezelés oxigén belélegeztetéséből, a légzés támogatásából, intravénás folyadékok adásából és gondos megfigyelés

mérgezés, szénhidrogén

2009-02-26 10:47:23

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop