Hirdetés

Balesetek és megelőzésük kisdedkorban

Nagyon körültekintően kell a baleseteket megelőzni! A konnektorokat védődugasszal kell ellátni, az ablakot célszerű berácsozni az emeleti lakásban.

baleset, mérgezés |

Legyen egészséges a gyermekünk! 1997 ;   SubRosa Kiadó | Molnár, Z.

Itt hívom fel a figyelmet a lakásokban található legveszélyesebb helyre, a konyhára. A mindenfelé sürgő kisded a legváratlanabb pillanatban kerülhet a mama lába elé és elég, ha egy forró vízzel teli lábasból kiloccsan egy kis víz a gyerekre, hogy élete végéig magán viselje e gondatlanság jeleit. Ezért soha ne engedjék be a konyhába a gyereket, ha főznek, inkább egy rácsot tegyenek a konyhaajtóra, hogy lássák egymást, tudjanak beszélgetni, de ne tudjon például a forró sütőhöz hozzáérni.

Égés, forrázás

 Égés, forrázás eseténaz egyetlen helyes és célravezető elsősegély, hogy a sérült területet azonnal hideg vízzel lehűtjük, több percen keresztüli

Hivatásom gyakorlása közben találkoztam olyan kislánnyal, aki a konyhaasztal alatt játszott, amikor az asztalon lévő üveg teáskanna elpattant. A forró tea kiömlött az asztalra, onnan pedig a kislány hátára. Sajnos ma is látszik a nyoma.

Gyógyszermérgezés, vagy annak gyanúja

 Másik elég gyakori veszélyforrás a gyógyszerek megkóstolása, megevése. Otthon szerencsére ez viszonylag kevés gondot okoz, ha a szülők elég óvatosak és nem túl nagy gyógyszerfogyasztók. Annál nagyobb a veszély, ha a nagyszülőknél, rokonoknál van a kisded vendégségben, ahol - miután nagyobb a valószínűsége, hogy gyógyszert szednek, és meg is szokták, hogy csak maguk vannak a lakásban -, ha alkalomszerűen odamegy a kisunoka, vagy nem teszik el a gyógyszert vagy gyorsan eldugják, mondjuk a virágcserép mögé. Az unoka látószöge más, mint a felnőtté és száz százalékos biztonsággal fogja megtalálni a sokszor számára igen veszélyes gyógyszert. Jobb esetben csak szétszórja, de sajnos lehet, hogymeg is kóstolja, ráadásul nem tudják, hogymennyi hiányzik a gyógyszerekből.

Mi a teendő ilyen esetben? Gyógyszermérgezés gyanúja esetén, bármilyen kellemetlen is, de meg kell próbálni elérni a mutatóujj ledugásával a torokba, hogy a gyerek hányjon. Amennyiben ez sikerül, akkor már felét megtettük a megelőzésnek. Nem lehet azonban ennyiben hagyni a dolgot, hanem el kell vinni, városokban a legközelebbi gyerekkórházba, vagy vidéken, ahol nincs gyerekkórház, a legközelebbi orvoshoz, ahol időben gyomormosást lehet végezni. Nagyon fontos a gyorsaság, mert minél előbb kerül ki a gyomorból a gyógyszer, annál kevesebb fog feloldódni, felszívódni belőle.

Általában azt lehet mondani, hogy fél órán belül kiürítve a gyomrot, még meg lehet előzni a gyógyszer nagy részének a felszívódását. A gyógyszer ismeretében, ha kell, tudnak ellenanyagot is adni. Ilyen esetben fel kell venni a gyermeket kórházi megfigyelésre.

Budapesten a Heim Pál Gyermek Kórházban van olyan osztály, ahol jól felkészült személyzet meg tudja akadályozni a nagyobb bajt.

Veszélyes lehet még a lakásban található dísznövények közül a Dieffenbachia, amelynek megkóstolása, erős gyulladást keltő hatása miatt, nagyfokú nyelv- és nyálkahártya-fájdalmat és duzzanatot okoz. Ezért ezt a virágot kisgyermekes családok ne tartsák!

Alkarcsonttörés

 Más veszélyek is leselkednek a kisdedre. Az úttesten bármikor - veszélyt nem érezve - átszaladna, ha nem figyelnének rá és nem fognák a kezét. Sajnos éppen ez az oka egy viszonylag gyakori sérülésnek, a kisgyermekek alkarcsonttörésének. Ez akkor szokott bekövetkezni, amikor járdáról való lelépésnél, vagy a hisztiző, magát földre vető, "rakoncátlan" gyermeket a szülő fél karjánál fogva megrántja.

Idegen test a légutakban

 A kisdedek hajlamosak arra, hogy szájukba vegyenek, orrukba dugjanak apró játékokat, kavicsokat, gyümölcsmagot stb. Ennek az lehet a következménye, hogy a szájában tartott tárgyat félrenyelve az a hörgőjébe kerül, hirtelen fellépő köhögési rohamot vagy fulladást okozva.

Ezért, ha hirtelen, minden előzmény nélkül kezd el fuldokolva köhögni a gyerek, gondol ónak erre a lehetőségre - ilyenkor azonnal kórházba kell vinni! (Budapesten állandó idegentest-ügyeletet tartanak valamelyik gyermekgégészeti osztályon.)

Lehet, hogyszokványos tünetek nélkül, csak a nem gyógyuló köhögés, hörghurut kelti fel a gyanút ilyen előzményre. Gyakran dugnak az orrukba idegen testet, ami elhúzódó, bűzös náthát okoz. Elsősorban akkor kell erre gondolni, ha az ilyen nátha csak az egyik oldali orrjáratra lokalizálódik.

Idegen testek lenyelése

 Ha játékok, pénzek stb. lejutnak a gyomorba, akkor ritka kivételtől eltekintve, nem szoktak bajt okozni, természetes módon kiürülnek. Ellenben ha a nyelőcsőben megakad valami, akkor ez a fájdalom mellett hányást is okoz. Kisebb gyereknél előfordulhat, hogy csak később okoz tünetet egy kisebb tárgy, akkor, amikor már a nyelőcső és a mellkasban a környezete is gyulladásba kerül.

Különösen nagy a veszélye a lenyelt fülbevalónak: a hegyével részben vagy teljesen átlyukaszthatja a nyelőcső rétegeit, s ezáltal a mellkasban a szív közvetlen környezete elfertőződik.

Közlekedési balesetek

 Sajnos az utóbbi évtizedek adatai azt mutatják, hogy a gyermekek halálának leggyakoribb oka a közlekedési baleset. A gépkocsik megszaporodásával, a nem megfelelő biztonsági gyermekülések hiányában, igen nagy veszélyben vannak a gyermekek. Az életkortól függően kell a megfelelő biztonsági gyermekülést kiválasztani. Nagyon rossz megoldás, ha valaki például a csecsemőt az ölében szállítja az autóban, mert még egy viszonylag kis sebességnél történő ütközés esetén is fennáll a veszély, hogy nem tudják megtartani a babát, és a kicsi az első ülés támlája, valamint a gyermeket az ölében tartó közé szorul.

Kisebb csecsemőknél fontos, hogy olyan biztonsági ülést használ ónak, ami a menetiránynak háttal áll. Már ülni tudó gyermeknél pedig a négy ponton, a gépkocsihoz karosszériájához - nem az üléshez - rögzített biztonsági hevederes ülés a megfelelő!

Napszúrás

 A kellő körültekintés és óvatosság - sapkaviselés! nélküli hosszabb séták, szabadtéri rendezvények, egész napos strandolások következménye. Sokszor társul a bőr leégésével.

Oka a fej lokális, tartós felmelegedése. Enyhébb esetben csak fejfájás lesz a panasz. Súlyosabb, ha ez lázzal, hányással is társul. Amikor már görcsök és az agyhártyagyulladásra jellemző idegrendszeri tünetek is jelentkeznek, akkor szükséges a kórházi kezelés.

Amikor napszúrás gyanúja merül fel egy szabadban töltött nap után, mert lázas és/vagy hány a gyermek, akkor is meg kell mutatni gyermekorvosnak! Ez azért szükséges, mert nemegyszer előfordul, hogycsak véletlen egybeesésről van szó. Ilyen tünetekkel kezdődő betegség - amit megfelelő módon kezelni kell - okozza a panaszokat.

baleset, mérgezés

2003-01-06 18:41:07

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop