D-vitaminhiányt okozhatnak a szteroid szerek

Nagyobb D-vitaminhiány kialakulásának kockázata azoknál, akik szteroid tartalmú gyógyszereket szednek - állapították meg tanulmányukban amerikai kutatók.

szteroid, gyógyszer, mellékhatás, D-vitamin | MTI Hírek 2011 ;8
Huszonháromezer amerikai bevonásával 2001 és 2006 között készült az a vizsgálat, amelynek eredményeit elemezve arra a következtetésre jutottak a New York-i Albert Einstein Orvosi Egyetem munkatársai, hogy a szteroid gyógyszereket szedőknél nagyobb valószínűséggel jelentkezik D-vitaminhiány.

A kapcsolat különösen erősnek bizonyult a 18 év alattiaknál, a gyerekek és kamaszok körében ugyanis tizennégyszer nagyobb volt a D-vitaminhiány valószínűsége akkor, ha szteroidot szedtek.

Szteroidtartalmú gyógyszereket gyulladások kezelésére alkalmaznak, például asztma, reumatikus panaszok és bizonyos autoimmunbetegségek esetén.

A tanulmányt a Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című orvosi folyóiratban ismertették részletesen.
| szteroid, gyógyszer, mellékhatás, D-vitamin
2011-11-02 08:41:06