Hirdetés

Új kutatások egy régi szerről

acetilszalicilsav, aszpirin, kutatás |

Népszabadság   Népszabadság

Az aszpirin sokak szemében ma is szinte a gyógyszer szinonimája. Ez nem véletlen. Az idén éppen százéves szermatuzsálem, amelyet hajdanán az orvos a fejfájástól a lázcsillapításon át a legkülönbözőbb tünetek enyhítésére írt fel, ma is népszerű, sőt az utóbbi években új alkalmazási területeken hódít. Az acetilszalicilsavról - amelynek természetes előanyagát, a gyógyhatásáról több mint 3500 éve ismert szalicilsavat hajdanán a fűzfák barkájának, illetve a hazánkban is honos gyöngyvesszőcserje, a gyógyszernek is nevet adó Spirea nedvéből állították elő - a hetvenes évektől tudjuk, hogy nemcsak tüneteket enyhít, hanem betegségmegelőző szerepe is van. A szívinfarktus kialakulását ugyanúgy gátolja, mint a szélütését, de érvédő hatásával a cukorbetegség, sőt egyes folyamatban lévő kutatások szerint a terhesség alatt bekövetkező és az anyát és a magzatot egyaránt veszélyeztető hirtelen vérnyomásugrás kialakulását is fékezi. Legújabban pedig egyre több adat szól amellett, hogy bizonyos ráktípusok kifejlődését is feltartóztatja.

Csodálatos, ujjonghatnánk. Itt a megoldás: naponta egy tabletta aszpirin, és lőn egészség. Persze, ahogy a szervezetben semmi, úgy ez sem ilyen egyszerű. Azok között ugyanis, akik sokáig szednek acetilszalicilsavat, más betegségek fordulnak elő. Szintén régi tapasztalat, hogy néhányan a gyomorból viszonylag lassan felszívódó anyagtól gyomorvérzést, fekélyt kapnak. A lehetőség, hogy az olcsó és kipróbált anyagot mégis fel lehessen használni az olyan rettegett és a legtöbb halálesetet okozó betegségek megelőzésére, mint az infarktus vagy a rák, egyre több kutatót érdekel.

Az amerikai kardiológusok lapjában augusztus végén közzétett vizsgálat eredményei szerint, amennyiben az eddigi szokásos módszerrel szemben az acetilszalicilsavat lenyelés előtt elrágják, a felszívódás sebessége több mint kétszeresére nő. A különösen infarktusos, ezért újabb veszélyhelyzetnek kitett betegeknek javallott speciális rágótabletták használatával a vérlemezkéket érblokkoló vérrögökké tömörítő tromboxán vérbeli mennyisége sokkal gyorsabban csökkent, mint a hagyományos módon lenyelt piruláknál.

Ez a felismerés, úgy tűnik, szintén lendíthet az acetilszalicilsav megelőzési karrierjén. Legalábbis a szív- és érrendszeri alkalmazásoknál, az infarktusveszély elhárításánál, ahol jelenleg a leginkább ajánlott dózis napi 325 mg.

A rákmegelőző hatást már nem ilyen egyszerű értékelni. Eddig az aszpirinszedést különösen vastagbéldaganatokkal kapcsolatban vizsgálták. Mivel az acetilszalicilsav a prosztaglandinszerű tromboxánra hat, annak vérbeli menynyiségét csökkenti, a daganatokban pedig általában sok a prosztaglandin, logikus volt az aszpirin kipróbálása ezen a területen is. Az egyik úttörő a magyar származású Gabriel A. Kune volt, aki a melbourne-i egyetemen 1988-ban ismerte fel, hogy az aszpirin rendszeres használata elháríthatja a vastagbéldaganatok, de még az ezt megelőző jóindulatú polipok kialakulását is. Azóta több vizsgálat is megerősítette ezt, többek között az a hetvenes évek közepén kezdett, és 122 ezer asszony gyógyszerezési szokásait vizsgáló amerikai vizsgálatsorozat is, amelynek eredményeit 1995-ben publikálták. E szerint a rendszeresen szedett acetilszalicilsav 44 százalékkal csökkentheti a vastagbélrák kockázatát. Kune professzor, egy az aszpirin betegségmegelőző hatásáról a napokban tartott nemzetközi tanácskozáson lapunknak elmondta, az alacsony dózisban öt-tíz évig szedett acetilszalicilsav csökkenti a sejtszaporodást, elősegíti a sejtek öngyilkosságát, az úgynevezett apoptózist, és meggátolja a tumorok növekedéséhez szükséges új erek kialakulását is. A folyamat biológai hatásmechanizmusának felderítésén a világon egyszerre több kutatócsoport is dolgozik. Ma már a nyelőcső-, a gyomor-, a tüdő- és a méhnyakrákkal kapcsolatban is folynak állatkísérletek. Az adatok bizakodásra adnak okot, ám több kérdés még megválaszolásra vár. Kune professzor ezért is hangsúlyozza, a jelenleg kapható készítmények még nem alkalmasak rákmegelőzésre.

acetilszalicilsav, aszpirin, kutatás

2002-07-10 15:01:09

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop