Hirdetés

Az étel- és gombamérgezésekről

A nyári hetekben egyre többet hallunk, olvasunk az étel- és gombamérgezésekről. Szerencsére gyakoribbak az enyhe kimenetelű, esetleg több embert - családokat, üdülőcsoportokat - megbetegítő mérgezések, ám sajnos tragikus kimenetelű, halállal végződő esetekről is beszámol a sajtó.

mérgezés, gomba, táplálék, fertőzés |

Gyógy-ír   Kisalföld | Horváth, R.

Azért, hogy a mérgezések súlyos szövődményeit lehetőleg megelőzzük, nagyon fontos a tünetek fellépésekor, észlelésekor a szakszerű, tőlünk telhető maximálisan gyors segítség. Az étel is fertőzhet

Az ételmérgezéseket élő kórokozók - szalmonellák, Streptococcusok, Staphylococcusok, patogén kólitörzsek stb., vagy ezek toxinjai okozzák, melyek helytelenül vagy hosszabb ideig tárolt élelmiszerek elfogyasztása után jutnak a szervezetbe.

Fertőző megbetegedések!

A szalmonellákra a 8-12 órás, az egyéb baktériumokra 1-5 órás lappangási idő jellemző. A fellépő tünetek a következők: gyomortáji fájdalom, hányinger, hányás, hasmenés, fejfájás, láz. Különösen a csecsemő- és időskorúak kerülnek veszélybe a nagyfokú folyadékvesztés következtében kialakuló kiszáradás miatt. A beteggel azonnali hánytatást lehet végeznünk, sós vízzel úgy, hogy egyszerre fél vagy háromnegyed liter vizet itatunk, és ezt 3-4-szer megismételjük. Ez az eljárás a gyomormosáshoz hasonló, mely az orvos, mentők kiérkezéséig is elvégezhető.

A gyógyítás kórházban folytatódik, melynek gerincét a kiszáradás megszüntetése és a szigorú diéta képezi. Képalá: Helytelenül tárolt élelmiszerek.

A gombamérgezésekről

A gombamérgezéseket az egyes gombákban található méreganyagok (növényi alkaloidák) okozzák. Legismertebb mérges gomba a gyilkos galóca, melynek a legsúlyosabb, ma is gyakran halálos mérgezése van. A lappangási ideje 8-24 óra, amely után csillapíthatatlan hányás, hasmenés, izomgyengeség, esetleg izomgörcsök, ájulás lép fel. A kiszáradás mellett a beteget a keringés-összeomlás is fenyegeti. Ha a beteg túléli ezt, 1-2 napos relatív jólét után súlyos májkárosodás alakul ki, ami az eszméletlenségig fokozódik, és súlyos vesekárosodás is sietteti. Az azonnali teendő a felismerés mellett a gyors intézkedés, orvos, mentő hívása! Fontos a lehetséges többi mérgezettet is felkutatni. Kép: A gyilkos galóca nem csak a közismert fehér pöttyös, piros kalapos formában létezik!

Nemcsak a gyilkos galóca mérgező, az alábbi gombafajták is mérgezéses betegséget okozhatnak:

A susulykafélék elfogyasztásakor 15-60 perces lappangás után hányinger, hányás, hasmenés, hasi fájdalmak, szűk pupillák, verejtékezés, nyál- és orrfolyás észlelhetők. Azonnali mentőhívás után a kórházba szállításig lehetőség szerint orvosi szenet adunk a betegnek.

Párduc- és légyölőgalóca-mérgezésnél 1-2 óra elteltével száraz, kipirult bőr, száraz nyálkahártyák, szapora szívműködés, nyugtalanság, téves érzékelések, dühöngés a jellemző. A beteg nehezen hánytatható, az orvos a kórházba szállítás előtt orvosi szenet, keserűsót, valamint nyugtatót ad.

Gyomorhurutot utánzó mérgezést okoznak a világító tölcsérgomba, a sátán tinóru, a farkas tinóru, a nagy döggomba és a galambgombafélék. 1-2 óra letelte után hányás, hasmenés, gyomortáji fájdalom jelentkezik. A beteget az orvos érkezéséig meghánytatjuk. A közönséges papsapkagomba 4-6 óra lappangás után a gyilkos galócához hasonló tüneteket okozhat, csak enyhe formában, enyhébb kimenetellel. A teendők ugyanazok, mint az előzőekben.

Mint látjuk, sokféle gomba okozhat mérgezést. Nagyon fontos tehát, hogy csak gombaszakértő által vizsgált gombát fogyasszunk.

mérgezés, gomba, táplálék, fertőzés

2002-07-18 13:36:16

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop