Hirdetés

Embertelen a kivégzéseknél használt méreginjekció

Az Egyesült Államokban a kivégzésekhez használt méreginjekciók nemegyszer nem a tervezettnek megfelelően hatnak, lassú, fájdalmas halált okoznak, ami ellentétes az alkotmánnyal, olvasható egy több tucat kivégzést orvosi szempontból vizsgáló áttekintésben.

mérgezés, kivégzés |

InforMed Hírek5   InforMed | Dobos, L.

Az áttekintés szerzői szerint soha egyetlen tudóscsoport sem ellenőrizte, humánus-e a kivégzés. Az orvosi etika tiltja az orvosoknak és más egészségügyi személyzetnek, hogy részt vegyenek a kivégzésekben.

A legtöbb államban három gyógyszert használnak, az altató thiopentalt, a egy kuráre származékot, ami ideg- és izombénító, valamint káliumkloridot, ez utóbbi a szívet állítja meg. Az injekció valamennyi összetevője önmagában is halálos, de ha nem, az altatótól az elítélt elveszíti a öntudatát, amíg a másik két gyógyszer hat. Előfordult azonban, hogy az elítélt még tudatánál volt, de nem volt képes megmozdulni és megfulladt. Az előírás szerint a szívmegállást altatásban kell előidézni.

A vizsgálat során kiderült, hogy az altató adagja azonos, nem veszik figyelembe az elítéltek testsúlyát és más fontos tényezőket. Egyesek túl kis adagot kapnak, máskor elmúlik az injekció hatása még mielőtt a kivégzés lezajlott volna.

A halálos injekciót 37 állam fogadta el, mint a villamosszéknél, a gázkamránál és más kivégzési módszereknél olcsóbb és humánusabb alternatívát. 11 államban azonban felfüggesztették a használatát, mert a módszer ellenzői azt állítják, hogy nem hatásos és kegyetlen.

2005-ben 22 országban legalább 2148 elítéltet végeztek ki ilyen módon, elsősorban Kínában, ahol még mozgó kivégzőbuszok is vannak. A 2006-ban az Egyesült Államokban végrehajtott 53 kivégzésből mindössze egynél nem méreginjekciót alkalmaztak.

Az Észak-Karolinában végrehajtott 33 kivégzésnél a halál beálltának átlagos ideje a méreg kombinációjától függően 10-14 perc volt. A kutatók a kivégzettek testsúlyából ítélve megállapították, hogy egyesek nem kapták meg a kellő mennyiséget.

– Az illető fulladozni kezd, vagy a káliumtól égő érzése lesz, mintha meggyújtották volna – mondja dr. Leonidas Koniaris, a tanulmány szerzője.

A halálos ítéletet támogatók szerint az áttekintés végkövetkeztetései nem tudományos bizonyítékokon alapulnak. – Inkább politika ez, mint orvostudomány – mondja a büntetőjogász.

Dr. Mark Heath, a Columbia-egyetem aneszteziológusa, a téma szakértője a vizsgálat egyes részeivel vitatkozik ugyan, de azt mondja, általában véve „a halálos injekció alkalmazása a mai formájában aggályos”.

mérgezés, kivégzés

2007-04-24 21:35:03

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop