Hirdetés

Az alkohol ártalmairól családon belül

alkohol, pedagógus, gyerek |

Népszabadság   Népszabadság

Nem könnyű szülői feladat a gyerekeket megtanítani bizonyos kérdésekben felelősen, okosan dönteni, különösen, hogy - pedagógusok tapasztalata szerint - sok családban ezekről, például az alkoholfogyasztásról beszélni is nehéz. Ráadásul - figyelmeztetnek a szakemberek - a szavaknál jóval hatásosabbak a tettek, a környezet jó vagy rossz példája.

A fiatalok nevelésében meghatározó, hogy a szülők mennyit és hogyan isznak - aki "vizet prédikál és bort iszik", nem csodálkozhat, ha a gyerekét sem sikerült elrettentenie az alkoholtól. A kutatások szerint a tizenévesek többsége (16-18 évesek közel fele) már jól ismeri a másnaposság érzését. Minél korábban érdemes beszélni az ivásról - ajánlják a szakértők -, a felvilágosítás és a tanácsadás nincs ideális életkorhoz kötve. A beszélgetésre minden alkalom jó lehet, de ne rémtörténetekkel, mert ezek többnyire célt tévesztenek. A gyerekek éleslátásukkal azonnal felfedezik a túlzásokat és az ellentmondásokat.

Néhány alapvető tudnivaló segíthet a tényszerűség megőrzésében. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy az alkohol ugyanolyan kábítószer, mint a többi, a központi idegrendszerre közvetlenül ható drog. Mindenfajta alkohol azonos módon hat az emberi szervezetre, nem igaz, hogy csak a rövidital ártalmas, a bor és a sör sem "gyenge" ital. A szervezet egységnyi alkoholt egy óra alatt éget el. Ezt a folyamatot sem tornagyakorlatokkal, sem friss levegőn való sétával, kávéval, gyógyszerrel vagy egyéb kuruzslással nem lehet lerövidíteni. Ittasan vezetni nemcsak tilos, hanem veszélyes is, hiszen az alkohol gyengíti az autóvezetési képességet, különösen a fiatalok esetében. Figyelni kell a címkén feltüntetett telítettségi százalékra is, mivel a különböző márkájú szeszes italok erőssége meglehetősen eltérő, egyes extra sörök, bizonyos borok néha kétszer olyan erősek, mint a hagyományos italok.

Az "inni vagy nem inni" kérdését nem érdemes erkölcsi alapon megközelíteni, a szülők nem intézhetik el úgy, hogy az alkohol "rossz" - célravezetőbb megtanítani a gyerekekkel az erre vonatkozó szabályokat és segíteni őket az ivással kapcsolatos problémák megelőzésében. A család viselkedése ebben irányadó. A szeszesital-fogyasztás legyen alkalomhoz illő, mértéktartó.

A vendégeket, rokonokat ne kínáljuk erőszakosan - sorolja a megszívlelendő szabályokat a megelőzési tanácsadó -, ne igyunk öncélúan, pusztán az ivás kedvéért. Az italt ne használjuk mankónak, a rossz érzéseinktől, problémáinktól való menekülés eszközének. Akik szeszes italt fogyasztanak, tartsák tiszteletben az azt elutasítók döntését, az absztinensek viszont fogadják el a másik fél iváshoz való jogát. Sose biztassuk a gyereket ivásra, ha viszont meg akarja kóstolni, amit iszunk, egy korty erejéig nyugodtan megkínálhatjuk, ebből nem kell nagy ügyet csinálni. Öt éven aluli gyermeket viszont minden körülmények között tilos alkohollal kínálni. A serdülő gyerekek házibulijain legyen elegendő mennyiségű üdítőital, az italkészlet legyen elzárva, az üvegek ne heverjenek szanaszét a lakásban.

Még néhány jó tanács: a buliról hazatérő gyerektől mindig kérdezzük meg, hogyan érezte magát. Ha mégis megtörténik a baj, és a kamasz fiú vagy lány az éjszaka közepén részegen tér haza, akkor és ott nem érdemes jelenetet rendezni. Másnap viszont feltétlenül beszélni kell róla, lehetőség szerinti önmérséklettel és nyugodtan, prédikálás és moralizálás nélkül.

alkohol, pedagógus, gyerek

2002-07-10 16:26:20

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop