Hirdetés

Lehet-e előnyös az alkoholfogyasztás?

Az alkoholfogyasztás előnyös hatásainak kérdése mindig a szakmailag kényes témák közé tartozott. Ennek leginkább az az oka, hogy egyre kevesebb azoknak a száma, akik képesek a kulturált alkoholfogyasztásra. Ha az előnyöket és a káros hatásokat mérlegeljük, igencsak megtelik a méreghatás serpenyője. Ez azon egyszerű okkal magyarázható: ami kis adagban hasznos lehet, az nagy adagban bizony káros.

alkohol, emésztés, infarktus, vérkeringés |

Gyógy-ír   Kisalföld

Ennek megfelelően a mennyiség és rendszeresség függvényében a pozitívumok helyett idővel a krónikus alkoholizmus tüneteivel (májcirrózis, kóros szívizom-elfajulás stb.), vagy a közlekedési balesetek és az alkoholfogyasztás közvetlen összefüggéseivel találkozhatunk a hétköznapok során.

De nézzük az előnyöket! Az alkohol savas hatása fokozza az étvágyat, bizonyos mértékig javítja az emésztést. Ezzel kapcsolatban nem elítélhető a főétkezés során elfogyasztott másfél deciliter bor, vagy az egy kupica tömény szesz. Az alkohol oldja a feszültségeket és a gátlásokat. Talán ez a legismertebb hatása, a kapatos ember mindenki számára jól ismert figura.

Ugyanakkor megdöbbentő és ajánlott olvasmány mindenki számára ifjúkori sportpéldaképemnek, a közismerten aszkéta életű Balczó András sokszoros világ- és olimpiai bajnok öttusázónak önéletrajzi kötete, s "A célzóvíz" című fejezetből röviden idézek: "Hatvanötig ittam a világbajnokságon és 194-195 köröket lőttem. Az első "tiszta" világbajnokságon 1966-ban 188 kört teljesítettem. Azóta 191 és 195 kör között mozognak a vb-teljesítményeim. Azt viszont senki nem tudja, hogy mennyivel több munka fekszik ezekben az eredményekben." Erről ennyit.

S befejezésül egy 1954-ben kiadott, hivatalos gyógyszertankönyvből idézek, melyben még felírhatóként található a "Vinum tokaiense passum": "A szeszes italokat elég gyakran használjuk a terápiában: mint étvágyjavítót (sör, bor és keserű tinktúra) nagyon óvatosan legyengült betegnek erőállapotát javítja és gyorsan hízlal, mégsem használható a szesz közönséges tápszernek, mert aránytalanul drága és ártalmas. Könnyű felszívódása miatt, mikor a beteg nem táplálható különben kielégítően, pl. tartós lázas betegségben fertőző betegségekben, tüdőgyulladásban tapasztalás szerint jótékony. A nemes borok, konyak, s pezsgő a vérkeringés és légzés jó serkentői. Dózis: 10-20 g alkohol, amit 100-200 ml bor, vagy pezsgő, 20-50 ml konyak, rum tartalmaz".

Szóval - különösen a vörösbor vagy a tokai aszú - csökkenti a szívinfarktus rizikóját, javítja az emésztést és a vérkeringést. Azt hiszem, ezek alapján tehát világos: az alkohol leginkább ahhoz a köptetőfolyadékhoz hasonló, melyből a napi 3x1 evőkanál adag jótékony hatású, de nem ihatjuk meg az egész üveggel büntetlenül. A titok tehát egyszerű: meg kell tanulni mértéket tartani!

alkohol, emésztés, infarktus, vérkeringés

2002-07-29 11:47:17

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop