Hirdetés

Beszélnünk kell a drogról - tanácsok szülőknek

Szakemberek egyetértenek abban, hogy nem elég tiltani a gyerekeknek a drogozást, mert ez a módszer nem működik. Beszélni azonban nagyon is kell róla.

kábítószer, drog, szenvedélybetegség |

InforMed Hírek11   InforMed | Dobos, L.


Az alábbiakban néhány tanáccsal szolgálunk a szülőknek, amelyek segítségével a gyerekek elkerülhetik a droghasználatot.

Gyorsan reagáljunk a problémára!

Ha a tizenévest drogozáson kapjuk, vagy ha akár csak ennek gyanúja is felmerül, a szakemberek szerint ne várjon a szülő. Van, aki kamaszkora elmúltával abbahagyja a droghasználatot, de kutatások bizonyítják, hogy minél fiatalabb korban kezdi el valaki, annál nagyobb a valószínűsége, hogy rászokik. Ha például valaki tizenéves korában kezd el dohányozni vagy inni, sokkal nagyobb a veszélye annak, hogy kialakul nála a szenvedélybetegség, mint ha az első alkalommal 20 éves koráig vár.

Egészen kisgyermekkorban el lehet kezdeni a drogról való beszélgetést!

Ajánlatos még az előtt elbeszélgetni a gyerekkel, mielőtt egyáltalán alkalma lenne drogot használni vagy alkoholizálni. Vizsgálatok szerint ez jóval a gyerek középiskolába kerülése előttre esik.

Tammy Granger addiktológus azt javasolja a szülőknek, hogy az első beszélgetésre a gyerek 8-10 éves korában kerüljön sor, megelőzve, hogy a kortársaktól téves információkat kapjon.

Állítsunk fel következetes szabályokat!

A legtöbb tizenéves tudja, hogy a szülei nem akarják, hogy drogozzon. Mégis, a legtöbb szülő habozik, hogy beszéljen-e a problémáról, még mielőtt az valóban gondot okozna. Ne késlekedjünk: a világos és következetes üzenet megelőzheti a droghasználatot.

Ha a szülők különváltan élnek, fontos, hogy ebben a kérdésben egyetértsenek, és ugyanazokat a szabályokat állítsák fel.

A szülő néha akaratlanul is rossz tanácsot adhat gyermekének a gyógyszerek használatával kapcsolatban. A vény nélkül kapható gyógyszerekkel is vissza lehet élni. A szó nem minden, fontos a példa is, a gyerek számára a szülő ugyanis szerepmodellként jelenik meg.

Pozitív hozzáállás e téren is

A drogmegelőzésnek nem kell feltétlenül elrettentésnek lennie. A gyerekekben erős a vágy a többiekhez való hasonulásra, és mivel a nyolcadikosok 93 százaléka még nem használt semmilyen drogot, ők vannak többségben.

Fontos az érzelmi kötődés és a stresszhelyzetek kezelése

A drogprevenció a drogról való említés nélkül is elkezdődhet. Már a második-harmadik osztályban el lehet kezdeni megtanítani a gyereket arra, hogyan bánjék a stresszhelyzetekkel, és arra, hogy ha valami baja van, ne a gyógyszerekhez forduljon segítségért.

A kisgyermekkorban kialakult érzelmi kötődés és a család támogatása kamaszkorban is hatékony védekezés a drogproblémák ellen. Vizsgálatok bizonyítják, hogy például sokkal kevesebb gyerek iszik vagy drogozik azokban a családokban, ahol kisgyermekkortól kezdve rendszeresen együtt vacsoráznak.

A pozitívak mellett a negatív példákat is alkalmazhatjuk

Bár a szülők elsősorban a jó példákban hisznek, szakemberek szerint nem szabad félni a rossz bemutatásától sem. Ismerősök, családtagok körében is rá lehet mutatni az ivás vagy a droghasználat kockázataira.

Csak semmi szégyenkezés!

Nagyon fontos, hogy szégyenkezés, mellébeszélés vagy túlzott szigorúság nélkül beszéljünk a kérdésről. Az a helyes, ha a szülők a drogproblémát elsősorban egészségügyi kérdésként kezelik, nem pedig morális megvetés tárgyaként.

kábítószer, drog, szenvedélybetegség

2013-03-14 06:30:59

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop