Hirdetés

Hipnózis

A hipnózis szó nem hangozhat el anélkül, hogy valamilyen érzelmet ki ne váltson. Vannak, akik nagyon lelkesednek érte, és vannak, akik egyáltalán nem hisznek benne. Én azonban azt gondolom, ez nem hit kérdése, mivel valóban létező, kísérletekkel bizonyított tényről van szó.

hipnózis, alvás |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Csizmás, A.

Az első kérdés, amit fel szoktak tenni, hogy mindenkit lehet-e hipnotizálni. A hipnózis iránti fogékonyság személyenként változó, mértékét hipnabilitásnak nevezzük. Mivel minden ember különböző, különbözőképpen tűrjük a fájdalmat, nem egyformán reagálunk ugyanarra a helyzetre, így teljesen természetes az is, hogy nem vagyunk egyformán fogékonyak a hipnotizőr szavaira sem. Ez a hipnózis mélységében nyilvánul meg. Ugyanaz a helyzet, mint az alvással. Lehet szunyókálni, bóbiskolni, de lehet olyan mélyen is aludni, hogy akár ágyút is sütögethetnek az ember füle mellett, akkor sem ébred fel. Gyakorlással ez a "képesség" azonban fejlődhet, ez azt jelenti, hogy ha valaki az első alkalommal csak "szunyókál", az alkalmak előrehaladtával lassan "mély álomba merülhet".

TÉVES ELKÉPZELÉSEK

Nagyon sok embernek túlzott elvárásai vannak a hipnózissal kapcsolatban. Valószínűleg a sejtelmesen csengő névnek köszönhetően. E mellett hozzájárul az is, hogy a legtöbben a cirkuszi lebegéssel azonosítják, ezért az emberekben hibás kép él a hipnózisról. Azért, hogy elébe menjünk a tévhiteknek, ajánlatosabb a módosult tudatállapot kifejezést használni. Ez a meghatározás azt jelenti: eltér a mindennapi éber állapottól. Ugyanilyen módosult tudatállapot az alvás, a délutáni álmodozás is. A hipnózist egyébként leginkább ahhoz az elalvás előtti állapothoz lehet hasonlítani, amikor már majdnem elalszunk, de még tudjuk, hogy ébren vagyunk, tehát az alvás és az ébrenlét határán táncolunk.

Mivel a hipnózis során "mesterséges körülmények" között akarjuk ugyanezt az állapotot létrehozni, a klienst el kell vezetni oda. Ezt a "sétát" indukciónak nevezzük, a terapeuta mond egy néhány perces szöveget, s ezzel először relaxált állapotba, majd hipnózisba juttatja a klienst. Az indukció célja az, hogy a hipnotizált személy figyelmét egy dologra irányítsa, például nézzen egy pontot mereven, vagy figyelje meg valamelyik testrészét, hogyan helyezkedik el, stb.

EMBERE VÁLOGATJA...

A hipnózis létrehozása kétféle körülmény között történhet:

1. nyugalomban, pl. egy fotelben ülve. 2. intenzív mozgással. Az intenzív mozgással "előcsalt" hipnózist aktív éber hipnózisnak nevezzük. Tudományos felfedezése egy magyar pszichológusnő, dr. Bányai Éva nevéhez fűződik. Ez az indukciós technika egyébként régen "köztünk él", csak nem vettük észre. Ilyen célt szolgálnak például a kultikus népeknél a nagy zene-bonával kísért táncos mulatságok, ahol az ütemes zenével és tánccal érik el ugyanezt a hatást. A mi kultúránkban megtalálható megfelelője: a diszkó.

Ezt a fajta hipnózist inkább tudományos kísérletekben használják, mert eszközigényes, általában egy szobakerékpáron szokták a kísérleti személyt bicikliztetni. A hipnoterápiával foglalkozó szakemberek a mindennapokban inkább a "fotelben" hozzák létre a hipnózist.

Milyen változásokat észlelhetünk hipnózis alatt? Természetesen minden ember másképpen éli meg ezt az állapotot, ezért itt csak néhány példát sorolunk fel. Megváltozhat az időérzék, hosszabbnak vagy sokkal rövidebbnek érezhetjük az eltelt időt, miként a testünket, testrészeinket kisebbnek vagy nagyobbnak. Érezhetjük úgy mintha lebegnénk, vagy éppen ellenkezőleg ­ ólomsúlyúnak érezzük magunkat, tagjainkat.

MITŐL GYÓGYÍT A HIPNÓZIS?

Mivel az ébertől eltérő tudatállapotban ­ mint pl. alvás során ­ kikapcsol a tudatos kontrollnak az a része, ami megakadályozza a tudatalattiban tárolt, elfeledett, kellemetlen élmények felszínre kerülését, a terápiában ezt használják ki a szakemberek. Általában a mostani problémákat régi "rossz" emlékek okozzák, amiket igyekszünk elfelejteni. Módosult tudatállapotban azonban hozzá tudunk ezekhez férni, és a terapeuta által használt technikák segítségével megszabadulhatunk "tőlük".

A hipnózis egy állapot, olyan, mint az alvás. Valakinek attól még nem múlik el a problémája, hogy hipnózisba kerül. Az ebben az állapotban alkalmazott pszichoterápiás eljárások segítenek hozzá a gyógyuláshoz. Szimbólumok segítségével nagyon hatékonyan lehet ebben az állapotban dolgozni.

S hogy a pszichoterápián kívül milyen területeken lehet még alkalmazni? Jól működik mint fájdalomcsillapítási eljárás, leginkább a fogászat és a szülészet területén alkalmazzák. Kísérletileg bizonyították, hogy azon nők akik hipnózissal egybekötött szülési felkészítésben vettek részt és a szülés alatt is hipnózisban voltak: jobban együttműködtek az orvossal csökkent fájdalomérzetük, szorongásuk, szülésük ideje, illetve a szülés utáni vizelési és székelési problémáik.

A fogászatban olyan pácienseknél nagyon hasznos, akiknek nem lehet fájdalomcsillapítót adni, így hipnotizált állapotban el lehet érzésteleníteni a kezelt területet.

Nagyon fontos megjegyezni, hogy hipnózissal csak hipnoterápiás kiképzésben részt vett orvos vagy pszichológus foglalkozhat!

hipnózis, alvás

2002-07-25 15:07:48

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop