Az eső és az autizmus
Nem a híres film, az Esőember szójátékáról van szó, a Cornell-egyetem kutatói azt állapították meg, hogy a csapadékos vidékeken több autista gyerek születik.
– Nem hiszem, hogy a maga csapadék lenne a jelenség oka – mondja dr. Michael Waldman, a kutatócsoport vezetője –, hanem inkább az olyan környezeti tényezők, amelyek a szobában való tevékenységgel kapcsolatosak, például a tisztítószerek jelenléte, a TV-nézés vagy a kevés napfény következtében kialakult D-vitamin hiány.
Az elmúlt 30 évben nagymértékben megnőtt az autisták arányszáma – 2550-ből 1-ről 150-ből 1-re. Ennek csak részben lehet az oka az autizmus definíciójának kiterjesztése (ma már autizmus spektrum-rendellenességről beszélünk). Az utóbbi időben egyre inkább azt valószínűsítik a kutatók, hogy az autizmus kialakulásában a genetikai és a környezeti tényezőknek együttesen van szerepük.
Mivel korábban már kizárták az autizmus és a TV-nézés kapcsolatát, a kutatók a csapadékkal való összefüggést kezdték vizsgálni, mint a betegség kockázati tényezőjét.
Három államban vizsgálták az adatokat, és megállapították, hogy egyenes és szoros kapcsolat van a csapadék mennyisége és az autizmus előfordulása között.
Lehet, hogy magának az esőnek is van szerepe, különösen a genetikailag hajlamosaknál, ez esetben a felső légkörből az eső által a földre került vegyi anyagokról lehet szó.
Másik ok lehet az az időmennyiség, amit a gyerek az igen esős területeken a szobában kénytelen tölteni, súlyosbítva a D-vitamin hiánnyal.
A kutatók hozzáteszik, hogy eredményeikkel csupán más kutatók figyelmét kívánták felhívni a hipotézisre, emiatt senki se költözzön szárazabb éghajlat alá, és ne korlátozza a TV-nézést sem.
WebMD
| autizmus, eső
2008-11-07 06:29:38