Hirdetés

Melanoma: győzött a mesterséges intelligencia

Nagyobb arányban ismerte fel a bőrrákot az erre megtanított mesterséges intelligencia, mint a szakorvosok. A számítógép 95 százalékos, a bőrgyógyászok 86,6 százalékos pontossággal ismerték fel a melanomát ismertette eredményit egy nemzetközi kutatócsoport a Heidelberg-i Egyetem vezetésével az Annals of Oncology című folyóiratban.

melanoma, bőrrák |

InforMed Hírek14   InforMed | Glanz, J.


A kutatók szerint a mesterséges intelligencia a gyorsabb, könnyebb diagnózist segítheti elő, ami lehetővé teszi a daganat műtéti eltávolítását, még mielőtt az továbbterjedne. Egy német, amerikai és francia orvosokból álló csoport több mint 100 ezer felvételt vitt számítógépre, és megtanította, melyiken látható melanoma és melyik veszélytelen.

A számítógép ezután 17 ország 58 bőrgyógyászával vette fel a versenyt, több mint felüknek volt öt évnél nagyobb tapasztalata, 19 százalékuknak 2-5 évnyi, 29 százalékuk kezdő volt, vagyis két évnél kevesebb ideje praktizált. A számítógép 95:87-re győzött.

"Kevesebb melanomát ítélt a gép tévesen jóindulatú anyajegynek, ami azt jelenti, hogy pontosabban érzékel, mint a szakértő ember. A gép ezen kívül kevesebb veszélytelen anyajegyet diagnosztizált tévesen rákos daganatnak, ami azt jelenti, hogy kevesebb felesleges műtétet kellett volna elvégezni" - írta a tanulmány vezető szerzője.

A kutatók szerint a mesterséges intelligencia a gyorsabb, könnyebb diagnózist segítheti elő, ami lehetővé teszi a daganat műtéti eltávolítását, mielőtt áttéteket adna.

A melanoma a test egyes helyein - pl. a hajas fejbőrön vagy az ujjakon - nehezen fotózható, ezért ezeket talán nehezebben ismerné fel a mesterséges intelligencia, és azokat sem találná meg, amelyekről a páciens nem tud. "Az alapos orvosi vizsgálatnak egyelőre nincs alternatívája" - kommentálta a tanulmányt két ausztrál szakértő.

melanoma, bőrrák

2018-05-30 11:12:40

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop