Hirdetés

Az időskorra jellemző bőrnövedékek

Az 50. életév után keletkező bőrképletek általában a kültakaró elhasználódása, megöregedése folytán alakulnak ki. Jelentős számban jelentkezhetnek azonban fiatalabb embereken is. Ebben vagy örökletes faktorok vagy a bőr idő előtti elöregedése játszik szerepet. Utóbbi többnyire az élet során elszenvedett nagy mennyiségű napsugárzás vagy mesterséges fény, UV-fény (kvarclámpa, szolárium) következménye.

bőrgyógyászat, bőrnövedék, időskor, öregedés, bőrrák, daganat |

Gyógy-ír   Kisalföld | Szabó, L.

Az időskori bőrdaganatok egy része jóindulatú, rákos elfajulásuktól nem kell tartani. Melyek ezek a képletek?

Szinte minden ember arcán vagy törzsén megfigyelhetünk a kor előrehaladtával a bőrből laposan kiemelkedő, morzsalékony felszínű, halvány vagy sötétbarna, esetleg fekete szövetszaporulatokat. Nagyságuk igen változatos, lehet néhány mm átmérőjű, de nem ritka a 10-20 forintosnyi méretű sem. Egyéni hajlam esetén ezek a lebenyezett felszínű növedékek már fiatalkorban is megjelennek, az életkor előrehaladtával pedig számuk megsokszorozódik. Ezek az úgynevezett időskori szemölcsök nem víruseredetűek, tehát nem fertőznek. Ártalmatlan, kizárólag kozmetikai problémát okozó képletek. Könnyű azonban összetéveszteni a festékes bőrrákkal, különösen a laikus számára. A szakember által egyértelműen időskori szemölcsnek véleményezett növedékeket egyszerűen el lehet távolítani. Különösen a kisebb méretűek gyógyulnak nyom nélkül, a nagyobbak nyomán esetleg sorvadtabb, a környezettől kissé eltérő színű bőr alakul ki.

Szintén gyakori, vérzékenységüknél fogva néha riadalmat keltő elváltozások az "angiomák". Ezek az erekből felépülő növedékek élénk- vagy sötétvörösek, a bőr felszínéből félgömbszerűen kiemelkednek. Jóindulatú képletek, sérülésük nyomán azonban sokáig vérezhetnek. Ez a vérzés nem számottevő, az ijedségen kívül semmilyen következménnyel nem jár. Kozmetikai szempontból ezeket a növedékeket is el lehet távolítani.

Gyakori szépséghiba a homlokon és a szemek körül többedmagával megjelenő halványvörös vagy bőrszínű göbcse, melynek közepén behúzódás látható. Nyomásra általában faggyú ürül belőle. Ezeket a növedékeket a bőr faggyúmirigyeinek szaporodása eredményezi, ami a bőr elöregedésének részjelensége. A kozmetikailag zavaró képleteket el lehet távolítani. A kisebbek nyom nélkül gyógyulnak, a nagyobbaknál enyhe behúzódás figyelhető meg. A jóindulatú növedékek mellett idősebb korban jelentős számban alakulhatnak ki rákos szövetszaporulatok. Ezek a hám rosszindulatú elfajulásából származó képletek többnyire a fénynek kitett területeken - arcon, kézfejeken, füleken - jelennek meg. Gyakran olyan seb formájában keletkeznek, mely hónapok alatt sem gyógyul be. Ezek a daganatok áttétet más szervekben csak ritkán képeznek. Mégis el kell őket távolítani, mivel helyi roncsoló hatásuk miatt a mögöttük fekvő szöveteket (pl. arccsontok, fül- és orrporc, erek stb.) elpusztítják. Eltávolításuk többféle módszerrel történik, adott esetben a képlet nagysága, elhelyezkedése, típusa, a páciens életkora, egyéb betegségei határozzák meg a kezelési eljárást.

Az időskori bőrelváltozások jellegzetes formái az ún. rákmegelőző növedékek. Ezeknek a képleteknek egy része - a megfelelő kezelés nélkül - idővel rosszindulatúan átalakulhat. Hogyan ismerhetjük fel ezeket az elváltozásokat?

Típusos kialakulási helyük - a hám eredetű rákos daganatokhoz hasonlóan - a fénynek kitett testtájékok. Egyik jellemző formájukban a bőr általában érme alakú területen megvastagodik, hámlik. Néha tetején szarvszerű, kemény szaruképlet jelenik meg. A másik típusban gyakran az arcon sötétbarna, fekete színű, szabálytalan alakú folt keletkezik. Ha a hámló bőrmegvastagodás észrevétlenül kisebesedik vagy a sötét foltban kis csomócska jelenik meg, rákos elfajulástól kell tartanunk. A rákmegelőző képleteket sokkal könnyebb eltávolítani, mint a rosszindulatú bőrdaganatokat. Megszüntetésük esetén súlyos következményektől sem kell tartani. Ezeknek az elváltozásoknak a felismerése a bőrgyógyász feladata, aki az összes szempont figyelembevétele alapján dönt a kezelés módjáról.

bőrgyógyászat, bőrnövedék, időskor, öregedés, bőrrák, daganat

2002-07-18 13:23:58

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop