A hajhullás meglepő okai
Kóros hajhullásról csak akkor beszélünk, ha huzamosabb ideig naponta 100 hajszálnál több hullik ki.
ÚJ
Kóros hajhullásról csak akkor beszélünk, ha huzamosabb ideig naponta 100 hajszálnál több hullik ki.
A gyógyszereket számos betegségre szedni kell, de a legtöbbnek nem kívánatos mellékhatásai is vannak. Egyes gyógyszerek fokozott szőrnövekedést idéznek elő, míg másoknál a hajhullás okoz gondot.
Normális körülmények között naponta 50-100 hajszálat veszítünk el. Ez a mennyiség szinte észre sem vehető. Egyes hormonális hatások, betegségek vagy gyógyszeres kezelés eredményeként azonban kóros hajhullás alakulhat ki.
A sok férfi életét megkeserítő hormonális eredetű hajhullás nagyon gyakori. Általában a 30. év után a fejtetőn (ún. Szent Péter-fej), illetve a homlok két oldalán (titkos tanácsosi szöglet) kezdődik, majd fokozatosan kisebb-nagyobb fokú kopaszsághoz vezet.
Egy eredetileg a csontritkulás kezelésére kifejlesztett gyógyszerrel sikerült növekedésre késztetniük páciensektől vett hajtüszőket laboratóriumi körülmények között a Manchester-i Egyetem kutatóinak, akik cikküket a PLOS Biology című folyóiratban publikálták.
Egy hajszál körülbelül 2-6 évig nő, majd kihullik. A hajas fejbőr körülbelül 100000 tüszőjéből egészséges emberen körülbelül 5-10 százalék van nyugalmi szakban, így a napi 100 szál haj kihullása normális dolog. Ha a hajváltás ideje lerövidül, hajhullásról panaszkodunk, ennek következtében a haj megritkul.
A Jokohama-i Egyetem kutatócsoportja olyan módszert fedezett fel, amellyel nagy mennyiségben szaporíthatók a hajtüszők csírái. Őssejtekből ötezer hajtüszőcsírát sikerült előállítani laboratóriumban, eddig más módszerekkel legfeljebb 50 szőrtüszőcsírát sikerült egyszerre tenyészteni.
Számos rejtett betegségre utalhat az, ha egy nőnek hullik a haja, de akár egy rosszul összeállított diéta, fogyókúra, vagy méregtelenítés is állhat a jelenség hátterében, amely miatt egyre több nő keresi fel a szakorvosokat – hívta fel a figyelmet Dr. Wikonkál Norbert bőrgyógyász, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának docense.
A kopaszodó, ritkuló hajú emberek szőrtüszői "alvó" állapotban maradtak, de sikerülhet olyan kezelést kidolgozni, amely "éber" állapotukba juttatja vissza őket - közölték a haj biológiájával foglalkozó kutatók az Európai Hajkutató Társaság Barcelonában megtartott találkozóján.
Japán kutatóknak sikerült szőrt növeszteniük kopasz egereken őssejtekből létrehozott szőrtüszők beültetésével - jelentették be szerdán a Tokiói Egyetem kutatói.
Az InforMed által nyújtott információ célja, hogy segítse a látogatók és orvosuk közötti kapcsolatot, nem pedig, hogy pótolja!