Hirdetés

Sajnos kopaszodom...

kopaszodás, hajhullás, plasztikai, sebészet |

Az Orvos válaszol - Dr. Szendei Katalin   InforMed | Szendei, K.

Sajnos kopaszodom, ami esztétikailag rettentően zavar. Arra szeretnék választ kapni, hogy a plasztikai sebészet milyen mértékben képes megoldani ezt a problémát?

Szinte minden ember életében előbb- utóbb, valamilyen módon jelentkezik a hajhullás, illetve a kopaszodás jelensége. Az ún. férfias típusú kopaszodás , amely a hajvesztés leggyakoribb formája , tudományosan bizonyítottan genetikailag öröklődő, férfi nemi hormonok közvetítésével zajló folyamat. A hajszálakat termelő hajhagymák működésének csökkenése a hajszál elvékonyodásával és elszíntelenedésével kezdődik, míg végül a szőrtermelés végleg meg nem szűnik. Ez a folyamat kiteljesedve mai tudásunk szerint befolyásolhatatlanul vezet egyre nagyobb területet érintve a kopaszság eltérő mértékű kialakulásához. Külső kezelésekkel ezen az állapoton érdemben segíteni nem lehetséges, az egyetlen mai ismert végleges hajpótlási lehetőség, a hajhelyreállító műtét.

Vannak akik már korán, húszas éveik kezdetén szembesülnek ezzel a problémával, mások csak később. A kopaszodás foka, formája is igen eltérő lehet, de ebben a szakemberek megfigyelése alapján bizonyos rendszeresség figyelhető meg. Ennek megfelelően többféle típusú kopaszodási mintát ismerünk. Ezek ismeretében mindenkinek javasolhatjuk a műtétet, akit zavar akár jelentősebb hajritkulása, akár kiterjedtebb kopaszsága. Ezek a megállapítások ritkábban ugyan, de nők esetében is érvényesek.

A különböző, hagyományosnak mondható külső kezelésekkel szemben a hajátültetés saját hajhagymák felhasználásával tartós, megbízható eredményt ad. Hatása teljesen természetes és nem állapítható meg, hogy az új hajat műtéttel hoztuk létre. A beavatkozás lényege, hogy a tarkótáji dúsan megmaradó hajas területről ültetünk át kicsiny szigetek, "graftok " formájában a bőrrel együtt hajhagymákat a hajhiányos területekre. A hajátültetés elvi alapját az az ismeret adja, hogy a szabadon átültetett hajhagyma új helyén megtapadva diffúzió útján regenerálódik, és képes hajszálat ereszteni. Adóhelyként a tarkótájon mindig megmaradó hajas területet használjuk fel. Az itteni hajhagymák előnyös genetikai tulajdonságukat átültetés után a befogadó helyen sem veszítik el, tehát az átültetett haj ugyanúgy nem hullik ki, és ugyanúgy növekszik a továbbiakban, mint az eredeti helyén. Idegen hajhagymák immunológiai okokból nem alkalmazhatók a kilökődés veszélye miatt.

A ma ismert legkorszerűbb műtéti eljárást alkalmazzuk az ún. "mini-micrograft" módszert. A tarkótájról 10 - 15 cm hosszú 2- 2,5 cm széles / részleges kopaszság esetén ennél kisebb / hajas fejbőr csíkot távolítunk el. Az adóhelyen a sebzés széleit összevarrva hajhiány nem marad vissza, csak egy vékony vonalas heg, mely a hajban nem látszik. Ezt a hajas fejbőr csíkot szeleteljük fel olyan piciny szigetekre, ún. graftokra, amelyek általában 1-2, vagy 3-4 hajhagymát tartalmaznak. Az egy-két hajszálat tartalmazókat mikro, a három-négyet tartalmazókat minigraftoknak nevezzük. A graftok elkészítése és kezelésük rendkívül aprólékos és körültekintő tevékenységet igényel, túlélésük nagyban függ az alkalmazott technikától.

A befogadó területen speciális finom késsel igen apró, éles szélű sebnyílásokat ejtünk, majd a graftokat egyenként ültetjük be ide. Az átültetést az elülső hajzóna területén csak mikrograftokkal végezzük, a fejtetőn általában vegyesen alkalmazzuk őket. Egy műtétnél a befogadó hely kiterjedtsége és az adóhely kapacitása határozza meg a beültethető graftok mennyiségét. Az esetek többségében 1000-1500 graftot ültetünk át egyszerre, ennél kevesebbet csak ritkán, néha ennél többet. Elhelyezésük elszórtan történik és ez teljesen természetes hatást biztosít a későbbiekben. A műtét rendkívül precíz, aprólékos és körültekintő tevékenységet igényel. Ezzel olyan természetes hatást lehet elérni, mely már nagyon jól fedi a kopasz, vagy hajhiányos területet. Nincs látható nyom, hegesedés a beültetés területén, a hajszálak elhelyezkedése és növekedése természetes. 10 - 14 nappal a műtét után szinte nem is látszik, hogy beavatkozás történt a fejbőrön. Ilyen módon különösen előnyös hatást lehet elérni az elülső hajvonal területén ami kiemelkedő fontosságú az esztétikai eredmény szempontjából.

A megfelelő sűrűség eléréséhez legkorábban 6 - 8 hónap múlva újabb műtét elvégzése válhat szükségessé. Az elvégzett műtétek tapasztalatai és irodalmai adatok alapján tudjuk, hogy az átültetett hajhagymák legalább 95 - 98 %-a eredményesen termel hajszálat a későbbiekben. A kezdetben csak a környezetből táplálkozó hajhagymákból a szőrzet kihullik, és két-három hónapos regeneráció után indul újra növekedésük. Ezután azonban a normál, 8 - 10 cm hosszúságot is elérhetik a hajszálak. A módszer jól alkalmazható szemöldök, szempilla, bajusz, fanszőrzet pótlására is.

A műtétet helyi érzéstelenítésben, ambulanter végezzük. Csak az injekciózás kezdeti rövid része jár kisebb, elviselhető fájdalommal, de ez az egész műtét időtartamára / ami 4-5 órát vesz igénybe / teljes fájdalommentességet biztosít. A műtét utáni szakban semmilyen fájdalommal nem kell számolni. Két napig turbánszerű fejkötést helyezünk fel, utána óvatos fejmosás lehetséges. A beültetett hajszálak mellett lévő piciny pörkök kb. két hét alatt esnek le maguktól. A homlokon, arcon ritkán kisebb duzzanat jelentkezhet, mely spontán múlik el kb. egy hét alatt.

A szokásos, ennél a műtétnél igen ritka szövődményeken kívül / bevérzés, gyulladás / ritkán és igen kis százalékban előfordulhat, hogy nem minden hajhagyma tapad meg új helyén. Ez elégtelen táplálás, keringési zavar következménye lehet. Amennyiben szükséges, ez az újabb műtétnél jól korrigálható.

dr. Sikos Géza

plasztikai sebész szakorvos
Sikos Plasztikai Sebészet
1113 Budapest, Edömér u.6 Tel: 209 29 30
sikosg@mail.datanet.hu

A válaszok az orvos és beteg személyes találkozását, illetve az orvosi vizsgálatot nem pótolják!

kopaszodás, hajhullás, plasztikai, sebészet

2002-07-11 15:06:20

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop