Az élődonoros veseátültetések számának növelése mellett foglaltak állást a szervdonációs és transzplantációs világnap alkalmából tartott hétfői budapesti rendezvény résztvevői. Elhangzott: tavaly tíz százalékkal nőtt 2017-hez képest a szervtranszplantációk száma Magyarországon, 2018-ban összesen 505 ilyen beavatkozás történt.
A veseátültetés a veseelégtelenség kezelésének fontos módszere. Sikeres veseátültetés után a beteg csaknem teljesen rehabilitálható. Hazánkban szervezett veseátültetésről 1973 óta beszélhetünk.
Hidronefrózis (hydronephrosis) alatt a vese kitágulását értjük, melyet az elzáródás miatt pangó vizelet visszafelé ható nyomása okoz. Normális esetben a veséből a vizelet igen kis nyomással távozik. Ha a húgyutak elzáródnak, a vizelet visszajut a vese apró csatornáiba és a vesemedencébe, kitágítja a vesét, így nyomás alá kerülnek a vese érzékeny szövetei.
Nyári hőségben a jeges tea ivása igen népszerű lett, de a nefrológusok arra figyelmeztetnek, hogy elősegítheti a vesekövek képződését. A főleg korosodó férfiakat fenyegető veszélyre amerikai urológusok hívták fel a figyelmet.
Bár a vesekő kialakulásának sokféle oka lehet, és az év bármely szakában bárkinek okozhat kellemetlenséget, a leggyakrabban nyáron jelentkeznek a panaszok.
Egyes vesebetegségek elsősorban a nőket érintik, a krónikus vesebetegségben például világszerte körülbelül 195 millió nő szenved. A március 8-án tartott vese világnap idei témája ezért a vese mellett a női egészségre fókuszál.
Termékeny éveiket élő nők körében gyakori a húgyhólyaggyulladás. Számos nőnél ismétlődően lép fel. A hüvelyben élő baktériumok eljuthatnak a húgycsőbe és a húgyhólyagba. Szexuális aktus után gyakori, valószínűleg azért, mert aktus közben a húgycső megsérül.
Minden embernek két veséje van, melyek hátul a gerinc két oldalán, a legalsó bordák és a felső két ágyéki csigolya magasságában helyezkednek el. Egy vese kb. 150 gramm súlyú. Mindkét vese egyforma nagyságú és szerkezetű.
A hólyaghurut kísérő tünetei még enyhe lefolyás esetén is rendkívül kellemetlenek. A gyakori, de kis mennyiségű vizelés, és a szinte folyamatosan kínzó vizelési inger mellett a vizelet minősége megváltozik.
A vizeletürítéssel kapcsolatos, valamint a vizelet állagában bekövetkezett változások számos - főleg urológiai eredetű - elváltozásra utalhatnak.