Vese és húgyutak vizsgálata
Vese vagy húgyúti betegség esetében a testi (fizikális) vizsgálat során az orvos megpróbálja kitapintani a veséket. Rendes körülmények között a vesék nem tapinthatók, de a megduzzadt, vagy daganatos vese igen.
Vese vagy húgyúti betegség esetében a testi (fizikális) vizsgálat során az orvos megpróbálja kitapintani a veséket. Rendes körülmények között a vesék nem tapinthatók, de a megduzzadt, vagy daganatos vese igen.
A vizelet hűen tükrözi a szervezetben létrejött elváltozásokat, állaga, színe, szaga nem jelent azonban mindig betegséget.
Minden embernek két veséje van, melyek hátul a gerinc két oldalán, a legalsó bordák és a felső két ágyéki csigolya magasságában helyezkednek el. Egy vese kb. 150 gramm súlyú. Mindkét vese egyforma nagyságú és szerkezetű.
A vizeletürítéssel kapcsolatos, valamint a vizelet állagában bekövetkezett változások számos - főleg urológiai eredetű - elváltozásra utalhatnak.
Vörös, zöldes, sárga, kék – a vizelet sokféle színű lehet, de a szivárvány minden színe nem feltétlenül utal jó egészségre. Nézze meg, mit tudhat meg a vizelet színéből!
A Kiotói Egyetem tudósainak a világon elsőként sikerült veseszövetet előállítaniuk indukált pluripotens őssejtekből (iPS).
A gránátalmalé erősen antioxidáns hatású, és emiatt szinte minden betegség kezelésére ajánlják, a ráktól a szívbajokig. Izraeli kutatók az amerikai vesegyógyászok idei tudományos ülésén ismertették eredményeiket, amelyek szerint ez a gyümölcslé jelentősen javítja a művese kezelésre szoruló betegek állapotát is.
A vizelet vizsgálata számos klinikai jelentőségű adatot szolgáltathat, nemcsak a vesék működéséről és a hugyutak megbetegedéseiről, hanem a szervezet különféle anyagcsere-folyamatairól, a szervek, a sejtrendszerek működéséről is.
Egyszerű vizeletvizsgálattal, egy fehérje szintjének mérésével előre jelezhetik a lehetséges vesekárosodást pácienseiknél az orvosok, így megvédhetik őket a nagyobb problémától - közölték amerikai kutatók csütörtökön.
Az InforMed által nyújtott információ célja, hogy segítse a látogatók és orvosuk közötti kapcsolatot, nem pedig, hogy pótolja!