Hirdetés

Nem kell rögtön antibiotikum! - Húgyúti fertőzések kezelése

A fiúk és lányok anatómiai adottságaiból adódóan különböző a húgyúti fertőzések gyakorisága. A fiúknál ritkábban fordul elő, akkor azonban gyakrabban szövődménnyel, emiatt kedvezőtlenebb kimenetelű. Lányoknál a húgycső rövidsége miatt gyakrabban jelentkeznek kisebb felfázások. A szülők és az orvos számára is az első fontos mozzanat, hogy tisztázzák a gyulladás mértékét. Ez határozza meg a betegség kimenetelét.

húgyúti fertőzés |

Ideál - Reforméletmód magazin 2003 ;15(7):40-41   Celsus Kft. | Szőke, H.

Lefolyása szerint alapvetően két formát különböztetünk meg: a hevenyt és az idültet. Mindkettő lehet tünetmentes vagy panaszokat okozó és szövődményes vagy anélküli.

Három alapvető kérdést kell mielőbb tisztázni:

  • Eléri-e a gyulladás a vesét?
  • Van-e veleszületett szervi elváltozás, rendellenesség?
  • 3 évnél fiatalabb-e a gyerek?

Ha ezekre nem a válasz, akkor szövődménymentes fertőzésről van szó, melynek kezelése megkísérelhető antibiotikum nélkül.

A gyakran szövődménnyel fellépő vagy idültté vált húgyúti fertőzések viszont vesekárosodást okozhatnak. Ezért e betegségcsoport megítélése és kezelése orvos megkérdezésével történjen!

Néhány éve szakmai körökben is ráébredtek arra, hogy ha valakinek baktérium található a vizeletében, ám tünetmentes, akkor nem kell feltétlenül antobiotikummal kezelni. Ilyenkor ugyanis sokszor a gazdaszervezet és a mikroorganizmusok egyensúlyának megbomlásáról van szó. A kitenyésztett baktériumok sokszor védelmet nyújtanak más, káros baktériummal szemben. Tehát megtörténhet, hogy az antibiotikumos kezelés kiirtja a kevésbé ellenálló baktériumokat, és ezáltal teret ad a károsabbaknak. Tapasztalat szerint ilyen esetben azok a baktériumok szaporodnak el, melyek aztán nem csak súlyosabb, de szövődményes fertőzéseket okoznak.

Ha az antibiotikumok bélflórára gyakorolt kedvezőtlen hatását is hozzászámítjuk, akkor tényleg érdemes elgondolkodni más kezelési lehetőségeken. Ezenfelül nem elhanyagolandó az a tény sem, hogy ha a szervezet maga győzi le a fertőzést, akkor sokkal tartósabb ellenálló képessége alakul ki.

FONTOS! Tehát ne az legyen a cél, hogy a vizelet laboratóriumi összetételét kozmetikázzuk, hanem a gyermek egész szervezetét és fejlődését támogassuk úgy, hogy maga túllépjen a helyzeten.

A húgyutak heveny fertőzései

Gyakori vizelési inger, vizeletürítéskor jelentkező fájdalom, büdös vizelet kíséri.

Oka: meghűlés (különösen a lábak és a medence), lelki feszültség, korábbi nátha vagy bélfertőzés.

Alkatilag azok a gyerekek hajlamosak rá, akiknek labilis a hőháztartása (gyakran hideg a kezük-lábuké nem fáznak akkor sem, ha lehűlnek). Nemegyszer találunk köztük olyanokat, akiknek gyakorta felső légúti fertőzése van, fül-orr-gégészeti szövődményekkel. A bélflóra rendezetlensége, a gyakori cukorfogyasztás és a kevés folyadékbevitel szintén hajlamosító tényezők.

ÉRDEKES! Más megközelítésben: a gyermek hőszervezete (mint a szellemi-lelki élet hordozója) nem tudja kellően áthatni a test alsó részét. A gyulladás pedig olyan kísérletnek tekinthető, mely igyekszik ezt a gyengeséget leküzdeni. A természetes módszerekkel történő kezelés célja az, hogy a gyógymód hatására ne a szervek károsodjanak, hanem kiegyensúlyozott és stabil működés jöjjön létre.

JÓ TUDNI: az E. coli nevű baktériumok egészséges gyerekeknél és felnőtteknél a bélflóra természetes részét képezik, azonban a húgyutakban már nem helyénvalók. Azon, hogy ezek a baktériumok ne kerüljenek nagy számban az alsó húgyutakba, és onnan ne jussanak fel a vesébe, az immunrendszer és a szervezet anatómiai felépítéséért, működési egyensúlyáért felelős erők munkálkodnak. Ha ezek blokkoltak vagy a kelleténél gyengébbek, akkor hatolhatnak be idegen kórokozók olyan helyre, ahova különben nem tartoznak.

A kezelés különböző síkokon történhet

A húgyúti szervekhez kapcsolódó hőszervezet serkentésével, vagyis melegítő külsö beavatkozásokkal (lábfürdők, pakolások). Figyeljünk a kellően meleg öltözkődésre és táplálkozásra is. Gyógyszerként foszfor adható homeopátiás formában.

Az immunrendszer (rossz helyen lévő baktériumokkal szemben) működésének erősítése növényi (Thuja, Dulcamara, Juniperus) szerekkel, Mercurius vivusszal, vagy a baktérium megfelelő nozodájával.

A lelki érzékenység és fájdalomérzet csökkentése homeopátiás állati készítmények által (Cantharis, Apis, Lachesis). Ám lényeges a szervezet lelkierejének harmonizálása, erősítése is. Akármilyen furcsán hangzik is, ide tartozik a családi konfliktusok oldása, az idegességgel és a túlzott intellektuális ingerekkel való helyes bánásmód elsajátítása.

A szervképző erők serkentése (Argentum, Equisetum, Solidago ...)

Ha így építjük fel a kezelést, akkor a gyermek öngyógyító erejét támogatjuk, irányítjuk, serkentjük először.

A szövődménymentes fertőzések kezelése

A hólyagtájra tett előmelegített eukaliptuszolajos kendő ellazítja a feszült, ingerelt izomzatot, csökkenti a fájdalmat, aktiválja a helyi immunrendszert, melegít.

Elkészítése: egy csepp koncentrált illóolajat felhígítunk 9 csepp olíva- vagy napraforgóolajjal, ezt a keveréket csepegtetjük pamutzsebkendőre.

A baktériumok és a vírusok viszonylag szűk pH-tartományú közegre specializálódtak. Ha a pH 1-2-vel megváltozik vagy ingadozik, azt nem bírják, és szaporodásuk leáll, adott esetben el is pusztulnak a kórokozók. Ilyenkor ajánlatos naponta 2-2,5 l meleg teát meginni.

Mely teafüvek jönnek még szóba?

  • Medveszőlőlevél, áfonyalevél, áfonyabogyó, porcikafű, vadárvácskafű, porcsinfű, nyírfalevél, kerekrepkényfű, kamillavirág, iglicgyökér, fagyöngy, tarackgyökér, cickafarkfű, édesgyökér.
  • Az Aktimuntea különösen alkalmas e fertőzések kezelésére.
  • Természetesen az édes grépfrútmagkivonat, az Echinacea és a macskakarom is szóba jön heveny esetben.
  • Használhatunk gyógynövényes összetételű kivonatot is, ám ezek alkoholtartalmuk miatt inkább csak nagyobbaknak ajánlatosak.

TIPP: ha annyira fájdalmas a vizeletürités, hogy a gyerek a félelemtől alig mer vagy nem akar pisilni, akkor meleg kamillás ülőfürdőbe ültethetjük, és abba pisilhet.

A kamillás ülőfürdő amúgy is jó, mert fájdalomcsillapító hatása mellett gyulladáscsökkentő is.

FIGYELEM! Nem szabad elfelejteni a hőháztartás ápolását: uszoda kerülése, meleg zokni, lábbeli, melegítő lábfürdő emelkedő hőmérséklettel, meleg ételek és italok. A gyömbérporos, mustárlisztes meleg lábfürdő igen hatékony.

Nagyobbaknál idült esetekben gyakori a gerinc alsó szakaszának (10-12. mellkasi csigolya) blokkja. Ilyenkor a manuálmedicina, oszteopátia és kiropraktika segít.

A homeopátiás szerek közül a fent említetteken kívül leggyakrabban még a homeopátiás sajátvérkezelés, a Sarsaparilla, Lycopodium, Chimophilia, Capsicum, Pareira brava, Acidum nitricum, Acidum fos., Acidum phormicicum, Hepar sulf. és Terebinthia jön szóba.

Dr. Szőke Henrik

EXTRA TIPP

Készítsünk két termoszkannába kétféle meleg teát. Az egyik legyen lúgos (zsurlófű, csalán stb...), a másik savas (zöldtea, csersavas feketetea ...). Üérítsük ki a hólyagot, és igyunk meg 3-4 dl teát az egyik kannából. Ez a folyadék kb. ½-1 óra alatt leérkezik a hólyagba, és ott megteremti a lúgos vagy savas közeget. Amikor ettől a hólyag megtelt, ürítsük ki, és igyunk meg 3-4 dl teát a másik kannából. Úgy 15-20 perc múlva ürítsük ki még egyszer a vizeletet, hogy lehetőleg ne keveredjen a két tea hatása. Így további 15-30 perc után kialakul a hólyagban az ellentétes pH-érték (az ingadozás elérheti a 4-5-öt).

JÓ TUDNI!

Gyakran van úgy, hogy a vizeletben nem mutatható ki kórokozó, de még csak fehérvérsejtek sem nagyon. Ilyenkor gyakran valamilyen lelki esemény (feszültség, túlterheltség, baleset, sokk) áll a gyakori vizelési inger vagy fájdalmas vizeletürités hátterében. Ennek oldására a relaxáció, az akupunktúra, akupresszúra, egyes masszázsok, a kineziológia és a pszichoterápia jön szóba.

húgyúti fertőzés

2003-07-07 21:37:08

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop