Hirdetés

Tartós fogyás és karcsúság

Sajnálatos, de igaz: a legtöbb fogyásra vonatkozó kísérlet csőddel ér véget. Fél éven belül a fogyókúrázók háromnegyede egy rövid megkönnyebbülést jelentő átmeneti időszakot követően ismét a régi, (túlságosan) magas súlyra áll vissza.

fogyás, testsúly |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft.

Fontos stratégiák az ideális alakért

Akinek állandóan vigyáznia kell a vonalaira, a legfontosabb fogyókúrák kockázatai és előnyei szinte már a könyökén jönnek ki. Sőt jól ismeri valószínűleg a jo-jo-hatást is. Szeretne végre tartósan lefogyni különféle mellékhatások nélkül? Ha igen, tartson velünk.

A fogyókúrázókat modern Sziszüphuszoknak is lehetne nevezni. Csakhogy náluk a "lefelé" megy nehezen, a "felfelé" sokkal könnyebben.

FOGYÓKÚRÁS TÉVELYGÉSEK

Sok mindent kitaláltak már, hogy a jólét külső jeleitől, eltorzult vonalainktól megszabaduljunk... A módszerek között akad néhány meglehetősen extrém is.

  • a 80-as évekből ismert például az "alváskúra": ez arra épít, hogy aki alszik, az nem eszik. Kockázatos, drága és kétséges eljárás volt, ráadásul a rossz szokások nem változnának meg alvás közben. Nem beszélve az alkalmaz ott gyógyszerek káros mellékhatásairól: trombózis, embólia, máj- és vesekárosodás.
  • a "zsír kiolvasztását" ígérték bizonyos készülékek alkotói, mégpedig különösen a kritikus pontokon. De ezekből előbb fogytak el a pénz tartalékok, mint a problémás zónák zsírpárnái.
  • a vadhajtások közt is bizonyára a legvadabb volt a vékonybélműtét, melynek során a vékonybél 90 százalékát habozás nélkül "rövidre zárták", hogy a táplálék a gyomorból közvetlenül a vastagbélbe jusson és ezért csak kis részben kerül megemésztésre, illetve felszívódásra...

HASHAJTÓVAL NE FOGYÓZZUNK!

Időközben már azt is tudjuk, hogy az állandó jellegű hashajtószedés komoly veszélyeket rejt magában. A fogyáshoz ráadásul nem is használnak az ilyen szerek, még akkor sem, ha megakadályozzák a táplálék energiájának kihasználását, vagy ha adott esetben a "természet kertjéből" származnak, tehát növényi eredetűek. A bél viszont károsodik tőlük, a test pedig elveszíti a nagyon fontos kálium és számos más ásványi anyag tetemes részét. A korábban ártalmatlannak minősített "emésztésjavítók" egy része daganatképző anyagokat is tartalmazhat. Ezért használatuk fogyasztás céljából tilos minden esetben!

FŐ AZ ÉTLAP

A kellemetlen kilók ellen folytatott harc fő terepe továbbra is az étlap marad: az ember csak arányosan fogyasztott táplálékok révén maradhat arányos! De mit is jelent ez az "arányos"? Százféle módit és hóbortot lehetne itt felsorolni. Különféle irányzatok szerint az étkezés súlypontjainak átrendezésével áthidalható a zűrzavar. Ám a javaslatok nem mindig és nem mindenkinek egyértelműen kedvezőek.

  • Zsiradéksúlyozású diéták (például Atkins-diéta, pontdiéta)

Mindenki szíve szerint átadhatja magát az ínyencség örömeinek. Húsok, sültek, hurkák, majonéz mind részt vehetnek a randevún és csak a "csúnya" szénhidrátokat kell bizalmatlanul szemmel tartani... Egy ezzel a területtel foglalkozó sikerkönyv sok kárt okozott a tudatosan táplálkozó embereknek.

Értékelés: egészségtelen út a karcsúsághoz, mert túl nagy a kúra kockázata a szív és az erek (vérzsír, koleszterin), valamint a vese (felszaporodó húgysav) számára.

  • Fehérjesúlyozású diéták

(például Hollywood-diéta, Mayo-diéta, Scarsdale-diéta, túró vagy hal alapú diéták stb.)

Az étrendet néhány kiválasztott élelmiszerre (például fehérje) korlátozzák, amelyeket nem lehet nagyon ízletesen elkészíteni (zsiradék- és sómentes konyha). Az elmélet szerint a fehérje lebontása több energiát igényel, mint a zsiradék vagy a szénhidrátok lebontása. Így úgyszólván az emésztéssel válunk soványabbá.

Értékelés: legfeljebb egy-két napra elfogadható, nem túl ésszerű diéta.

Kockázatok: A magas fehérjebevitel megterheli az anyagcserét és a vesét. Köszvényt is okozhat. A gyakran javallott tojás egészségtelenül sok koleszterint tartalmaz, ami viszont kockázati tényezőt jelent a szív- és érrendszeri betegségben.

  • Szénhidrát-súlyozású diéták (rizs- vagy burgonyadiéta, gyümölcskúra, ivólékúra, Pritikin-diéta stb). Egyes részleteit érdemes megszívlelni: például a gyümölcs- (vagy gyümölcslé-) kúrák révén ismét megtanulhatjuk a természetes nyerskoszt ízeit becsülni és beépíteni étrendünkbe.

A szénhidrát-súlyozású diéták is "egyoldalúak" és nem biztosítanak minden létfontosságú tápanyagot és nyomelemet. Ugyanakkor a növényi eredet hangsúlyozásával helyes irányba mutatnak. Ez vonatkozik a speciális "gyógyászati" étrendekre is.

Értékelés: kiváló az átmeneti tehermentesítésre, salaktalanításra, de hosszú távon kiegészítéseket ig ényel.

BIZONYTALANSÁGI TÉNYEZŐ

A statisztika szerint a fejlett országokban a lakosságnak mindössze egy negyede rendelkezik ideális méretekkel és súllyal. Bár a kövérséget mind kevésbé becsülik, mégis egyre inkább "divatba jön". Másrészt viszont a tudósok rámutatnak arra, hogy manapság már nem eszünk annyit, mint az 1900-as években, ugyanakkor drámai módon lecsökkent az emberek testi aktivitása.

Aki a kérdéshez objektíven áll hozzá, elfogadja, hogy a súlyt a táplálkozási szokások befolyásolják leginkább.

Természetesen az örökletes tulajdonságok is jelentős szerepet játszanak. Bebizonyosodott, hogy a duci gyerekeknél legtöbbször túlsúlyosak a szülők, de a beivódott családi hagyomány, a zsíros húsok és édességek továbadományozott előszeretete is ludas lehet.

A stressz is fokozhatja az étvágyat, az idegek és hormonok (inzulin) hibás szabályzó működése ugyancsak. Ezenkívül a táplálék feldolgozásának foka, az anyagcsere is minden embernél más és más. Ez azonban csak a magasan fejlett élelmiszeriparunk megváltozott kínálatával válik az erre hajlamos embereknél problémává. Elég egy pillantást vetnünk a szupermarketek polcaira! Az áruk többnyire feldolgozott, magas kalóriatartalmú élelmiszerek. Aki rászokik arra, hogy pillanatnyi éhét ebből a kínálatból csillapítsa ­ egy fél tábla csokoládéval, pörkölt mogyoróval vagy keksszel ­, sokkal több energiát vesz magához, mint egy kiegyensúlyozott főétkezés során.

SPORTOLNI FELTÉTLEN KELL!

  • testi edzést sajnos nem lehet megúszni, a következő okok miatt:
  • Formában tart: a zsírpárnákat eltünteti. Atletikus, esztétikus testet alakít, javítja a felesleges kalóriák elhasználását.
  • "Jóllakat": Ez ugyan paradoxonnak hat, azonban tapasztalati tény, hogy a nehézségi erővel folytatott állandó küzdelemben nemcsak az az energia tűnik el, ami egyébként a zsírpárnákba vándorolna, hanem az étvágy is.
  • Jó irányba terel: A testmozgás során nő az értékes izomszövet, a káros anyagok, a salakok pedig az anyagcserével kiválasztódnak.

BEPROGRAMOZOTT KILÓK?

E nézet szerint teljesen haszontalan dolog koplalni és éhezni, mivel a test minden rendelkezésére álló eszközzel arra törekszik, hogy a saját maga által ideálisnak tekintett személyes súlyértéket elérje. Felvetődik a kérdés, ez miért csak lentről felfelé működik? A felszedett kilókhoz az évek múlásával még további dekák, kilók adódnak és akkor már nem működik automatikusan a kibillent egyensúly visszaállítása. Nem tűnnek el nyomtalanul a gyermekkori programozások sem: "Amit eléd tesznek, fiam, mind egy szálig meg kell enni! Jól van, ügyes vagy!" A felnőtt tudattalanjában sokáig ható, evésre kényszerítő benyomások ezek.

A lélek kacskaringóinak kiiktatására szolgál például a súlycsökkentő mentáltréning, a "mélyen ellazult állapotban történő autoszuggesztión" alapuló módszer. Viszont ez a módszer sem lehet teljes a táplálkozási szokások átállítása nélkül.

SÚLYCSÖKKENÉS=FOGYÁS?

A kúra kezdetén bekövetkező viharos súlycsökkenés kivétel nélkül a fokozott vízkiválasztáson alapszik. Ezt üdvözölni kell, mivel ezzel a mérgek is eltávoznak, megindul a "salaktalanítás". Azonban ez még nem jelent "zsírvesztést".

FOGYÁS KOCKÁZAT NÉLKÜL

A tartós fogyás és karcsúság elérésénél már nem a kalóriák játsszák a döntő szerepet. Persze teljesen nem szakadhatunk el a felvett energiát jelző kalóriáktól.

a A tápláléknak természetesen sokkal kevesebb kalóriával kell rendelkeznie, mint amennyire a szervezetünknek egyébként szüksége lenne. Csak ebben az esetben fordul a szervezet a "tartalékokhoz".

a A táplálék mennyiségének csökkenése viszont nemcsak a bevitt energia csökkentésével jár, hanem egyes hatóanyagok, mint például vitaminok és nyomelemek hiányát is előidézheti, ettől jelentősen csökkenhet a csontok kalciumtartalma, és felgyorsulhat a csontritkulás üteme.

a A jövő táplálkozásában előtérbe fognak kerülni az átlagon felüli hatóanyag-tartalommal rendelkező élelmiszerek (például alacsony energia-hányad magas vitamintartalom mellett). A vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, alapvető aminosavakat, ízanyagokat jobban fogják értékelni, mint manapság. Ugyanez vonatkozik az enzimekre, amelyek az egészséges fogyásnál hasznos kiegészítést jelenthetnek.

JO-JO-STOP

Aki kapkodva mindenfélét kipróbál, hamar ördögi körben találhatja magát. Az úgynevezett jo-jo-szindróma áldozatává válik, vagyis a súlya egy kúrát követően lemegy, majd rövid időn belül még az induló súlyát is meghaladhatja, és így tovább. Minden ilyen irányú erőkifejtés arra tanítja a szervezetet, hogy kevesebb kalóriával is beérje, és ezzel járulékosan megnehezíti a fogyást. Már a normál ételadagnak is egyre inkább észrevehető a hatása. Megoldás: a kiegyensúlyozott, teljes értékű táplálkozás! Tapasztalt szakember segítségével keressük meg a legmegfelelőbb fogyókúrát, amitől nem szenvedünk, mégis leadunk felesleges kilóinkból, majd reformáljuk meg addigi étkezési szokásainkat. Enélkül ugyanis a diéta semmit sem ér.

TUDTA-E?

Hogy egy délután bekebelezett gyümölcstortaszelet tízszer annyi kalóriát szolgáltat, mint tíz kis méretű alma? Legyünk hát óvatosak a nassolásokkal!

Egy kevés gyümölcs az étkezések között teljesen kockázatmentes és az ideális testsúly követelményeinek is eleget tesz.




A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.
fogyás, testsúly

2002-07-25 13:12:36

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop