Hirdetés

Aszaljunk gyümölcsöt

Az aszalás az egyik legősibb konzerválási módszer. Segítségével gyümölcsöt rakhatunk el magunknak télire. A szárított és aszalt gyümölcs nem csak különleges ízű, de az elpárologtatott víz miatt tápanyag-koncentrációja is jelentős. Lássuk, mit és miért érdemes aszalni télre…

aszalás, gyümölcs, szárítás |

Ideál - Reforméletmód magazin 2006 ;18(9):38-39   Celsus Kft. | Mercz, M.

Ahhoz, hogy a hideg hónapokban pótolhassuk az ásványi anyagok hiányát, avagy kiegyensúlyozhassuk azt, nincs mindig táplálékkiegészítőkre szükségünk! Legtöbbször már az is elegendő, ha étrendünkbe - a friss idényzöldségek és - gyümölcsök mellé - beiktatjuk a szárított gyümölcsöt is.

Energiabombák

Miután a száradási folyamat során a gyümölcs tápanyagtartalma hatszorozódik-nyolcszorozódik, az aszalt gyümölcs valóságos energiabombát jelent szervezetünk számára. Így például a sárgabarack esetében megnő a gyümölcs béta-karotin- és vastartalma is. Aszalt formában a természetes cukrokból és ballasztanyagokból származó energia is nagyobb, mint friss gyümölcs esetében.

Aszalt sárgabarack - kiváló kálium- és vasforrás

A vízháztartásért, az idegi ingerület átviteléért és a szívműködésért felelős káliumot már a friss sárgabarack is gazdagon tartalmazza: 280 mg/100 g-ot. Ám a gyümölcs szárított formájában még magasabb káliumtartalommal rendelkezik: 100 g aszalt sárgabarack elfogyasztásával szervezetünket 1370 mg káliummal látjuk el: azzal az ásványi anyaggal, melyet erős verejtékezés, például sportolás vagy nehéz fizikai munka következtében vesztünk el.

Ne feledjük! A vízhajtó szerek és a kortikoidok is hozzájárulhatnak a kálium gyors kiválasztásához, és ezzel - akárcsak rendszeresen szedett hashajtók esetén - szükségessé válik annak pótlása. Ennek az ásványi anyagnak a hiánya fejfájásban, lassú sebgyógyulásban, izomgyengeségben és renyhe székletürítésben nyilvánulhat meg.

A sárgabarackban különösen sok A-vitamin is található. Napi három szem friss gyümölcs elfogyasztása fedezi egy felnőtt szervezet A-vitamin-szükségletének felét.

A szárított sárgabarack elsőrangú vasforrás is. Különösen a nőknek kell ügyelniük arra, hogy táplálékukkal elegendő vasat vegyenek magukhoz, hiszen a menstruáció miatt hajlamosak a vashiányra.

Kénezetlen gyümölcs előnyben!

Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy kénezetlen aszalt gyümölcsöt válasszunk, hiszen a konvencionális áru esetében alkalmazott kén-dioxid - az E 220-as - kellemetlen panaszokat, például puffadást okozhat!

Mazsola - Apró gyümölcs, hatalmas erővel

A sokáig a tőkén maradó, majd az árnyékban szárított szőlőt gyűjtőnéven mazsolának nevezzük. Olyan értékes, a szervezet működéséhez állandóan szükséges és elengedhetetlen ásványi anyagokat tartalmaz, mint a kalcium, a magnézium és a foszfor. Ezek mellett 75%-os a szőlőcukorszintje.

A mazsola 80 mg kalciumot tartalmaz: erre nagy szükségünk van csontjaink és fogaink felépítéséhez.

A mazsolában található foszfor és magnézium is jelentős mértékben hozzájárul „tartószerkezetünk” épen tartásához.

Aszalt gyümölcs - A gyomor- és bélbetegségek gyógyítója

Rostanyagaiknak köszönhetően a szárított datolya és a füge is alkalmas arra, hogy emésztésünket lendületbe hozza. Rendszeres fogyasztásukkal búcsút inthetünk a hashajtóknak, amik a velük járó dehidratáció következményeként kálium és egyéb ásványi anyagok hiányát vonhatja maga után.

Az aszalt szilva is gyengéden, mégis hatásosan kezeli az emésztési problémákat, emellett 824 mg káliumot, vasat, a B-vitamin-csoport néhány tagját és aszkorbinsavat is tartalmaz.

A trópusi ananász - enzimekben gazdag, és bőven raktároz gyümölcssavakat is - azoknak ajánlott, akiknek kevés a gyomorsavuk, hiszen a benne található fehérjebontó enzim, a bromelain támogatja az emésztést.
A kénezés mellékhatásai

Rengeteg okunk van arra, hogy az aszalt gyümölcsöt bevonjuk mindennapi táplálkozásunkba. Ám figyeljünk arra, hogy csak kénezetlent fogyasszunk!

A kén-dioxid az egyik legősibb konzerválószer, többek között már a középkorban is használták boroshordók tisztításához. Feladata, hogy megakadályozza a világos gyümölcs elszíneződését és a kártevők megtelepedését. Ám a különösen érzékeny emberek - allergiások - esetén fejfájást, hányingert és hasmenést is okozhat.

Jegyezzük meg! Az asztmás betegeknél a kénezett élelmiszer a kórkép súlyosbodását vonhatja maga után! A kén-dioxid ezenkívül gátolja az emésztő-enzimek működését, ezért puffaszt, és tönkreteszi a B1-vitamint, amelyre szervezetünknek az idegi működéshez és a szénhidrátok anyagcseréjéhez feltétlenül szüksége van.

Természetes káliumpótlás

Káliumban gazdag táplálkozással - melyhez az aszalt sárgabarackon kívül más szárított gyümölcs, mint a mazsola, füge vagy banán, illetve a burgonya, a teljes kiőrlésű termékek, a hüvelyesek és a zöld színű zöldségek is hozzájárulnak - a hiánytünetek kiválóan orvosolhatók.

Aszaljunk magunk a gyümölcsöt!

Ha egészen biztosak akarunk lenni abban, hogy kénezetlen árut fogyasztunk, válasszunk biotermékeket, vagy egész egyszerűen magunk aszaljuk a gyümölcsöt!

Ha sok aszalni való gyümölcsünk van, érdemes vásárolnunk egy aszalógépet. Így néhány óra leforgása alatt nagyon egyszerűen és adalékanyag nélkül konzerválhatjuk a gyümölcsöt.

A gyümölcs szárításának másik lehetősége a tűzhely sütője. Ehhez a friss, nem túl érett és teljesen ép gyümölcsöt szeletekre vágjuk, zsírpapírral vagy sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk, majd 50-60 °C-on néhány óra alatt megszárítjuk. Annak érdekében, hogy a nedvesség el tudjon távozni, a sütő ajtaját a szárítás ideje alatt résnyire hagyjuk nyitva!

Fontos! Ha tárolni akarjuk a magunk aszalta gyümölcsöt, először jól hűtsük le, majd légmentesen záródó üvegekbe spájzoljuk!

Természetes nasi

Az aszalt gyümölcsnek magas a szőlőcukortartalma, így a szervezetünk számára könnyen és gyorsan hasznosítható energiaforrást jelent. Étkezések között finom csemegeként fogyasztható.

Vigyünk magunkkal belőle az irodába, sportoláshoz, kirándulások alkalmával, és élvezzük, hogy természetes módon jutunk energia-utánpótláshoz! Gyermekeinknek is adhatunk belőle néhány szemet az iskolai tízórai mellé, így ellátjuk őket energiával, s egyben kiváltjuk az egészségtelen édességeket is.

Az aszalt gyümölcsöt természetesen felhasználhatjuk különböző ételek elkészítéséhez is. Tehetünk szárított gyümölcsöt a müzlibe, készíthetünk belőle finom sárgabarack-vagy szilvalekvárt a palacsintához, de joghurtba, túróba is belekeverhető.

Tipp: az aszalt gyümölcs nemcsak édes ételek alkotóeleme lehet, hanem húshoz és zöldséghez is nyugodtan felszolgálhatjuk. Bármily módon is építjük be a szárított gyümölcsöt az étrendünkbe, biztosak lehetünk afelől, hogy hozzájárul kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásunkhoz.

Mercz Mária
aszalás, gyümölcs, szárítás

2006-09-02 21:41:03

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop