Hirdetés

A nyugati étrend betegségeket okozhat

A nagy mennyiségben elfogyasztott hatalmas hamburgerek okozhatják, hogy a fejlett világban sokkal több az allergiás, autoimmun és gyulladásos bélbetegségben- szenvedő, mint az agrár-országokban.

IBS, gyulladásos bélbetegség, bélbaktériumok |

InforMed Hírek8   InforMed | Sándor, K.

Olasz kutatók szerint az afrikai falvakban élők beleiben sokkal egészségesebb baktériumok tenyésznek, mint a nyugatiakéban, és valószínű, hogy ezek a mikrobák védik meg őket a fejlett országokban olyannyira elterjedt bélbetegségektől.

Az emberi bélben többmilliárd mikroba él, ezek segítségével emésztjük meg és bontjuk le azt, amit megeszünk, ezek védenek egyes betegségek ellen és ezek készítik fel immunrendszerünket, hogy felismerje és elpusztítsa a kórokozókat.

Ahogy az őseink étrendje változott az idők folyamán, úgy változott a beleikben lakó mikrobák összetétele is. A mikrobák eleinte jól le tudták bontani a rostos ételeket, de később, az állattenyésztés eljövetelével már az állati fehérje, a cukrok és a keményítők lebontására volt szükség.

A modern higiénés viszonyok és a gyógyszerek elterjedt használata további változásokat hozott a bélflórában. A kutatók feltételezték, hogy ezek az étrendbeli és higiénés változások a fejlett országok lakóit fogékonyabbakká tették a gyomor-bélrendszeri megbetegedések és az elhízás iránt.

Paolo Lionetti, a firenzei gyermekkórház gasztroenterológusa összehasonlította egészséges Burkina Faso-i és olasz gyerekek székletmintájának mikrobáit, és kimutatta, hogy az afrikai gyerekek belében sokkal több baktérium van a Bacteroides osztályból, mint az olasz gyerekekében, viszont szignifikánsan kevesebb Firmicute baktérium, ezért soványabbak, mint nyugati társaik.

A Burkina Faso-i gyerekeknél továbbá olyan bélbaktériumok jelenlétét is igazolták, amelyek kiválóan bontják le a rostokat, és alkotnak pluszenergiát adó rövid láncú zsírsavakat. Ezek a zsírsavak egyszersmind a gyulladástól is védik a beleket. Ez lehet a magyarázata annak, miért szinte teljesen ismeretlen az afrikai közösségekben a gyulladásos bélbetegség.

A mikrobák nagyobb arányú sokfélesége a szervezetet ellenállóbbá teszi a kórokozókkal szemben, de elnyomja az ártalmatlan molekulákra adott immunválaszt, ami miatt ritkábban fordulnak elő allergiás megbetegedések.

– Bemutattuk, hogy az étrend a legfontosabb a belek egészsége és a bélflóra sokfélesége szempontjából. Jó lenne, ha a nyugati ember változtatna az étrendjén, hogy jobban hasonlítson az afrikaiakéra, sok betegséget meg lehetne vele előzni – mondja az olasz kutató.
IBS, gyulladásos bélbetegség, bélbaktériumok

2010-08-19 14:10:10

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop