Hirdetés

A fokhagyma gyógyít

A fokhagymát számtalan módon fogyasztjuk, és azt is mindenki tudja róla, hogy egészséges. Lássuk, miért, és hogyan szolgál a javunkra.

fokhagyma, természetgyógyászat |

InforMed Hírek20   InforMed | Dobos, L.

Kép:  FreeDigitalPhotos.net

Immunerősítő

Laboratóriumi körülmények közt a fokhagyma pusztítja a ráksejteket, és hasonló eredménnyel zárultak egyes humán vizsgálatok is. Egy 41 000 középkorú nő bevonásával végzett vizsgálatban azoknál, akik rendszeresen fogyasztottak fokhagymát, zöldséget és gyümölcsöt, 35 százalékkal csökkent a vastagbélrák kockázata, de csak a nyers vagy főtt illetve sült fokhagyma esetében, a táplálék-kiegészítőknél nem.

Gyulladáscsökkentő

Kutatások igazolják a fokhagyma gyulladáscsökkentő hatását. Külsőleg is alkalmazható izomláz vagy ízületi gyulladás esetén.

Javítja a vérkeringést

Még nem teljességgel bizonyított, hogy a fokhagyma csökkenti a koleszterin szintet, de kutatások igazolják, hogy jó hatással van az erekre és a vérnyomásra.
A vörös vérsejtek a fokhagyma egyik összetevőjéből, a kénből kénhidrogént állítanak elő, ami értágító hatású. Szakemberek ajánlása szerint a szívbetegség kockázatának csökkentésére napi 4 gramm elfogyasztása az ideális, ami egy nagyobb gerezdnek felel meg.

Szebb lesz a haj és a bőr

A fokhagyma antioxidáns és antibakteriális tulajdonságai miatt tisztítja a bőrt, akne ellen is kiváló, bár néha égető érzést okozhat.
A fokhagymából kinyert gél a hajhullás egyes típusai ellen is kiváló.

Élelmiszer-tartósító

A már ismert antibakteriális hatása miatt elkerülhető az ételfertőzés (Salmonella és az E.coli). Ne használjuk azonban a fokhagymát a kellő higiénés intézkedések helyett.

Lábgomba ellen

Áztassuk fokhagymás vízbe a gombás lábat, vagy dörzsöljük be fokhagymával.

Alkalmazási tippek:

  • Öntsük le a zúzott fokhagymát meleg vízzel, hagyjuk néhány percig, majd ízesítsük mézzel.
  • A leghatékonyabb a nyers fokhagyma, de ha főzzük, ne hevítsük túl, illetve csak a főzés végén adjuk hozzá, mert magas hőmérsékleten elpusztul hatóanyaga, az allicin.
  • Eltúlzott nyers fogyasztása gyomorégést, puffadást, testszagot okozhat.
  • Ha vérhígítót szedünk, mértékkel együnk fokhagymát, mert fokozza a gyógyszer hatását.


Forrás: health.clevelandclinic.org/2015/02/6

fokhagyma, természetgyógyászat

2022-10-19 14:50:05

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop